Vissza

 

 


A méreg nem kutyabarát

A toxikus növényvédő, rovarirtó szerek állatokon történő alkalmazása sok esetben mellékhatással jár, az egészségre való hatásuk következményei akár tragikusak lehetnek. Használatuk enyhébb esetben nehéz légzést és izomgyengeséget, hányást, letargiát, irritációt, bőrgyulladást válthat ki. De hosszabb távon pajzsmirigy elváltozásokat és májműködés károsodást is okozhat, növelheti a koleszterinszintet, károsíthatja a vese, a szív, tüdő, lép, mellékvese, az agyalapi- és ivarmirigyeket, e mellett rákkeltő hatású.
A kutyák amúgy is megviselt immunrendszere (például a káros túlvakcinázás, helytelen etetés, tenyésztési anomáliák következtében), tovább terhelve a rovarirtó méreganyagok alkalmazásával olyan kockázatot jelent, amelyről nem szólnak a termékhirdetések, ráadásul kevés állatorvos veszi a fáradtságot, hogy ezekre figyelmeztesse a gazdákat. A nálunk most elterjedőben lévő tablettás védekezés – ezekben a rovarok idegrendszerére ható peszticidek vannak – mellett leginkább az szól, hogy még hatásos, szemben a többi, nálunk évek óta kapható készítménnyel. Ez utóbbiakkal szemben a paraziták már rezisztenssé, ellenállóbbá váltak.

Az Amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszer Ellenőrző Hatóság (FDA) – a NÉBIH társhatósága – ADE-jelentése a gyógyszer mellékhatások tapasztalatait tartalmazza. A nemkívánatos eseményekről megjelenő, folyamatosan frissülő összesítés a Your Pets Need This blogon látható. A kémiai szerek által kutyáknak okozott nagy számú mérgezési adat láttán átgondolható, valóban kutyabarát megoldás-e a kémiai védekezés a parazitákkal szemben.
A Facebookon nem egy csoportot találni, ahol gazdák ezrei írják le miként veszítették el végleg kedvencüket a rovarölő mérgeket tartalmazó termékek használata miatt.
(Árnyalja a képet, hogy a konkurens gyártók egymás termékeinek lejáratására is igénybe vehetik a közösségi médiát. A szerk.)

Védekezni kell – de hogyan?

A mérgeket tartalmazó a kullancs- és bolhairtó vagy riasztó nyakörvek, a spot-onok, a spray valamint a gyógyszeres kezelésen kívül szerencsére van több lehetősége egy tudatos állattartónak kedvence megvédésére a vérszívóktól, parazitáktól. A megelőzés elsődleges. A sétáltatás utáni alapos átvizsgálás ugyan időigényes, de elengedhetetlen. Ezt a védekezést nem pótolja semmi. E mellett megoldás a bio-szerek alkalmazása, az élősködők távoltartására alkalmas nem toxikus, környezetet nem károsító készítmények, eszközök. A helyes táplálás szerepe sem lebecsülendő. A nem táppal – hanem igényeinek megfelelőbben - etetett kutyák kevésbé vonzóak a paraziták számára. A napszakok is befolyásolják a vérszívók aktivitását, a sétáltatást ennek figyelembe vételével lehet időzíteni a zöldterületeken. A gazdák döntése és felelőssége, hogy a vegyszeres, kémiai mérgeket használják (de legalábbis milyen mértékben) vagy a valóban kutyabarát, így például a bio- holisztikus védekezést. Sajnos ez utóbbi sem ad biztos védelmet a parazitáktól.

(Forrás: Nébih, FVA)

Információk: Saját megfigyelés, gyűjtés, a Dogs Naturally Magazine, Whole Dog Journal, Center for Public Integrity anyagai.

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére