Vissza

 

 


GYÓGYSZERHAMISÍTÁS

A hamis gyógyszer egyik alapvető ismérve, hogy nem tartalmazza azokat a hatóanyagokat, amelyeknek az előírások szerint az adott, eredeti készítményben benne kellene lennie. Rosszabb esetben az egészségre kimondottan káros vagy akár mérgező anyagokat, illetve ritkán még kábítószert is tartalmazhatnak a hamis gyógyszerek. Ezek a készítmények a legjobb esetben is hatástalanok, de inkább veszélyesek.

A legtöbb esetben a hamis gyógyszerek Indiából, a Közel-Keletről vagy Kínából származnak, de volt már példa az Amerikai Egyesült Államokban előállított hamis készítményre is.
Becslések szerint az illegális szerek piaca évi 12-16 százalékkal bővül. A fejlődő országokban a forgalmazott gyógyszerek 25 százaléka hamis, de vannak olyan országok is, ahol ez az arány akár az 50 százalékot is eléri.

A hamis készítmények nem egyszer okozták már több ezer ember halálát, teremtve ezzel súlyos egészségügyi katasztrófát például délkelet-ázsiai országokban vagy Afrikában a malária esetében, amikor a hatóanyag nélküli gyógyszerek beszedése után sok ezren vesztették életüket. A hamis gyógyszereknek azonban a fejlett országokban is van piaca.

A gyógyszerhamisítás ma már Európában is aggasztó méreteket ölt: a piac tíz százalékát teszi ki. Amellett, hogy az egészséget veszélyeztető tevékenység, évente igen jelentős adókiesést is okoz a nemzeti költségvetéseknek. Az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribb jelenséggé vált elsősorban a nyugat-európai országokban, hogy a hamis gyógyszerek a legális patikai forgalmazásban is megjelentek. Számos esetben került már sor tömeges gyógyszervisszahívásokra, amikor bejelentések nyomán akadtak hamis készítményekre a hatóságok.

A MAGYARORSZÁGI HELYZET

A hamisított gyógyszer fogalma

Hamisítottnak minősül az a gyógyszer, amelynek azonossága (a nem szándékos minőségi hiányosság esetét kivéve) hamisan van feltüntetve.

A hamisítás vonatkozhat a gyógyszer:

csomagolására, címkézésére; megnevezésére;
a hatóanyagokra, segédanyagokra és az azok hatáserősségét jelölő összetételre;
a gyógyszer eredetére (a gyártó, a gyártó ország, a származási ország vagy a forgalomba hozatali engedély jogosultja);
az előtörténetére (a forgalmazási lánc azonosítását lehetővé tevő nyilvántartásokra és dokumentumokra).

Minden egészségügyi termék (gyógyszer, állatgyógyászati készítmény, orvostechnikai eszköz, laboratóriumi diagnosztikai orvostechnikai eszköz, vizsgálati készítmény) érintett lehet.

Különösen gyakran tapasztalható hamisítás a következő termékek körében:

fogyasztószerek (elsősorban Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
potencianövelők (engedélyezett gyógyszerek utánzatai és nem engedélyezett gyógyszerek egyaránt),
anabolikus szteroidok (ezek jellemzően Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
pszichiátriai kórképek kezelése során alkalmazott gyógyszerek (gyakran az engedélyezett gyógyszerek utánzatai),
természetes, növényi eredetűként hirdetett termékek, amelyek valójában mesterségesen előállított (szintetikus) gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak a hatás fokozása érdekében.

Biztonsági elemek

A gyógyszerek külső csomagolásán elhelyezett, az eredetiség igazolására szolgáló biztonsági elemek a következők:

Egyedi azonosító. Az egyes gyógyszercsomagok azonosítását és eredetiség-ellenőrzését lehetővé tevő vonalkód. Ez az újfajta vonalkód a korábban alkalmazott vonalkódokhoz képest sokkal több információt képes tárolni, így tartalmazza a gyógyszer eredetének beazonosításához szükséges információkat és a lejárati időt Akár okostelefonnal is leolvasható, ugyanakkor az eredetiség ellenőrzését csak az európai rendszerhez csatlakozott felhasználók tudják elvégezni (például gyógyszer-nagykereskedők, közforgalmú és kórházi gyógyszertárak). A vonalkód tartalma egyébként – a nagyon kicsi dobozok kivételével – ember által olvashatóan is rákerül a dobozokra.

Manipulálás elleni eszköz. Olyan csomagolás, amely megakadályozza, hogy a gyógyszer észrevétlenül felnyitható legyen. Ez technikailag megoldható a doboz leragasztásával vagy egy utólag felragasztott címkével, amely az első felnyitáskor elszakad.

Az interneten vásárolt gyógyszerek ellenőrzése

Magyarországon csak közforgalmú gyógyszertárak végezhetnek legálisan internetes gyógyszer-értékesítést, és ezek is csak olyan, vény nélkül gyógyszereket értékesíthetnek, amelyek eredetisége garantált.

Soha ne vásároljon vényköteles gyógyszert engedély nélküli gyógyszer-kereskedelmi csatornákon keresztül (utcai árusoktól, piacokon, nem engedélyezett internetes forrásból, csomagküldő szolgálatoktól)!

Kockázatos termékeket áruló weboldalak listája

Az NNGYK folyamatosan aktualizálva közzéteszi weboldalán azokat a weboldalakat, amelyek valamely árujáról bebizonyosodott, hogy összetevőlistája hamis vagy tiltott hatóanyagokat tartalmaz.

A gyógyszerhamisítás mint bűncselekmény


A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) gyógyszeradatbázisában bárki megnézheti, hogy az adott engedélyezett gyógyszernek milyen a külső megjelenése, csomagolása, doboza, kiszerelése, címkéjének szövege stb., így könnyen kiszűrheti az esetleges hamis terméket.

(Forrás: OGYÉI, Pfizer, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala /Hamisítás Elleni Nemzeti Testület/ 2024. február-március - FVA)


Gyógyszerhamisítás

Az illegális gyógyszer-kereskedelem fő színtere az internet: az Interpol az elmúlt öt évben 50 ezer engedély nélkül működő internetes gyógyszertárat záratott be.
Az interneten keresztül bárki bármilyen készítményt beszerezhet. Ezek sokszor hatástalanok, sőt súlyos egészségkárosodást okozhatnak. A hamisított gyógyszerekben gyakran előforduló veszélyes, mérgező anyagok közül megtalálható az arzén, bórsav, téglapor, cementpor, krétapor, padlófényező, ólomtartalmú közútfesték, nikkel, cipőpaszta és a hintőpor.
Annak érdekében, hogy a vásárlók számára is egyértelmű legyen, legális vagy illegális webpatikában járnak, az unió egy közös logót vezet be, amelyet csak az engedélyezett netgyógyszertárak használhatnak. 2018-tól a magyar gyógyszergyártók is csak egyedi azonosítóval ellátott szereket hozhatnak forgalomba

Miért veszélyesek a hamis gyógyszerek?

A hamisított/illegális gyógyszerek, egyéb szerek alkalmazása veszélyes, mert sem minőségük, sem hatásuk, sem gyártási körülményeik nem ismertek. Saját egészségét teszi kockára az, aki nem azonosítható, ilyen szempontból nem engedélyezett és ellenőrzött helyről szerzi be gyógyszerét!
Internetről is lehet gyógyszereket rendelni, de csak olyan weboldalról, mely mögött egy valós, internetes eladásra regisztrált patika áll.
A regisztrált patikák neve és címe itt ellenőrizhető.

 

Kínából érkezik a legtöbb hamis termék: az EU-n belül lefoglalt áruk értéke szerinti
73 százaléka, mennyiség szerinti 66 százaléka származott Kínából.


PANGEA akció

Nemzetközi szinten és Magyarországon is jelentős sikerrel zárult a hamis gyógyszerek forgalmazása és az engedély nélküli internetes patikák felszámolása ellen indított eddigi legnagyobb nemzetközi razzia, a 2016. május 30. és június 7. között lezajlott IX. PANGEA akció. Az Interpol irányításával 103 ország 193 hatóságának közreműködésével végrehajtott akció eredményeképpen mintegy 14,5 milliárd forint értékű hamis tablettát foglaltak le. (Ez csökkenést jelent a 2015-ös 81 millió dolláros értékhez képest.) A több millió hamis gyógyszer között fogyókúrás pirulákat, malária- és koleszterin elleni gyógyszereket, merevedési zavarok kezelésére alkalmas tablettákat, valamint hajhullás elleni készítményeket és élelmiszer kategóriába tartozó termékeket találtak a hatóságok.

Javaslatok

  • Csak biztonságos forrásból vásároljon!
    A hazai gyógyszertárak ellenőrzött úton, zárt rendszeren keresztül szerzik be készleteiket, a gyógyszertárakban vásárolt gyógyszerek minősége garantált.

  • Gyógyszert az internetről csak engedéllyel rendelkező patikától vegyen!
    Magyarországon kizárólag működő gyógyszertár üzemeltethet gyógyszert értékesítő weboldalt. Nézze meg, az Ön által választott patika szerepel-e az adatbázisban.

  • Vényköteles gyógyszert ne vásároljon az interneten!
    Magyarországon tilos vényköteles gyógyszert az interneten árulni, ezért ha ilyennel találkozik, az szinte biztos, hogy hamis.

  • Kerülje a külföldi weboldalakat!
    A külföldi internetes gyógyszertárak 96%-a illegális!

  • Gyanús készítményt ne vegyen be!
    Ha bármi gyanúsat, szokatlant  észlel a gyógyszer csomagolásán, küllemén, a gyógyszeradatbázisban ellenőrizze a készítményt.

    További információk:

X. PANGEA AKCIÓ

2017. szeptember 12 – 19.

Az internethasználók 4-6 százaléka rendelt már online gyógyszert. Több mint 81 ezer illegális forgalmazó található meg az interneten, a legális forgalmazók száma ezzel szemben Magyarországon 80-ra tehető.
Nemzetközi szinten és Magyarországon is sikerrel zárult a hamis gyógyszerek forgalmazása és az engedély nélküli internetes patikák felszámolása ellen indított eddigi legnagyobb nemzetközi razzia. Az eredményesség fokozása érdekében az Europol  a NAV kérésére egy szakértői csoport Magyarországra történő delegálásával járult hozzá a művelethez.
A lefoglalt tabletták száma meghaladta a százezret, a 25 ezer darab dobozos és 200 tasakos kiszerelésű áru mellett, melyek értéke megközelítőleg 160 millió forint. 125 millió forint értékben olyan illegális orvosi eszközök lefoglalására is sor került a nemzetközi akció keretében, mint például hamis fogászati készülékek, implantátumok, óvszerek, fecskendők, kötszerek és tiltott sebészeti eszközök.

A 2017. évi PANGEA akció egyik legfontosabb tanulsága, hogy továbbra is rendkívül magas a törvénytelenül működő online felületek száma és bár a lefülelt hamis gyógyszerek összértéke érdemben nem változott, annak mennyisége duplájára nőtt tavaly óta. A lefoglalt gyógyszerek legnagyobb része fájdalomcsillapítókból, epilepszia elleni készítményekből, mentális zavar megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerekből és potencianövelő tablettákból állt, de nagy mennyiségben kerültek elő étrend-kiegészítő szerek is.
A kereslet akkor csökkenhet, ha a betegek hiteles információk alapján tudják felmérni, hogy mekkora kockázattal jár, ha sok esetben olcsóbb, könnyebben hozzáférhető, ámde bizonytalan minőségű "gyógyszereket" használnak.

A gyógyszerhamisítást igazán a fogyasztók határozott és tudatos döntései szoríthatják vissza.
 

XI. PANGEA akció

Sikerrel zárult a hamis gyógyszerek és étrend-kiegészítők forgalmazása, valamint az engedély nélküli internetes patikák felszámolása ellen indított legnagyobb nemzetközi razzia, a 2018. október 9-16. között lezajlott XI. PANGEA akció.
116 ország csaknem 200 hatóságának közreműködésével végrehajtott akció eredményeként 14 millió dollár (kb. 3,96 milliárd forint) értékben, összesen 500 tonna hamis tablettát foglaltak le. Több mint 850 esetben indult nyomozás, továbbá közel 3.700 weboldal és online hirdetés került felfüggesztésre.
A tiltott készítmények mellett több mint 110 ezer orvosi eszközre – orvosi fecskendőkre, kontaktlencsékre, hallókészülékekre és egyéb orvosi műszerekre – is lecsaptak.

A magyar hatóságok akciója hetében lefoglalt tabletták száma meghaladja a 180 ezer darabot, ezen túl 400 tasakos és dobozos kiszerelésű áru került lefoglalásra, melyek értéke meghaladja a 150 millió forintot. A hamisított készítmények között az életmódszerek mellett inzulint, altatókat, nyugtatókat, hormonkészítményeket, étrend-kiegészítőket találtak. A razzia eredményeként hazánkban összesen 20 ügyben indult eljárás.
A nemzetközi művelet koordinálásért az Interpol, a Vám Világszervezet és az Europol, míg hazai szinten a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) volt a felelős.

HASZNOS INFORMÁCIÓ:

Az OGYÉI folyamatosan publikálja honlapján a látókörébe került hamis-és nem engedélyezett készítmények listáját és azokat az weboldalakat, amelyeknek letiltását kezdeményezte.
Amennyiben valakiben felmerül, hogy a vásárolt vagy vásárolni kívánt gyógyszer hamis, jelentse a hamisgyogyszer @ ogyei.gov.hu e-mail címen.

(FVA 2018. október)

 

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére