|
|
|
|
|
|
|
Mi a téli gumi jelölése
M+S, 3PMSF – többféle jelöléssel is találkozhatunk a különböző téli gumikon, de hogy pontosan mi is a téli gumi jelölése, és mit jelentenek ezek a rövidítések?
Az M+S jelölés
Ha egy abroncson meglátjuk az M+S jelölést, akkor az attól még nem téli gumi. Maga a rövidítés annyit jelent, hogy Mud and Snow, azaz sár és hó. Az ilyen jelöléssel ellátott abroncsok jobban tűrik a havat és a sarat. A négyévszakos gumikon is megtalálható ez a jelölés, de a terepjáró abroncsokon és sok SUV abroncson is. Voltaképpen azt jelenti az M+S, hogy a saras, havas utakon való közlekedésre is alkalmas az abroncs, a mintázatát úgy tervezték meg, hogy könnyen eltávolítsa a havat és a sarat. Ettől ez még nem téli gumi, hisz a futófelületi keveréke és általában a lamellázottsága sem felel meg a téli kihívásoknak. Önmagában tehát ennyit jelent. Érdekesség, hogy a jelölés kiadásának nincs hatósági feltétele, tehát ezeket az abroncsokat nem kell tesztelni, minden gyártó saját döntése alapján minősíti az abroncsait M+S jelöléssel. Vásárlás előtt érdemes észben tartani, hogy az M+S jelölést minden téli gumin feltüntetik, azonban nem minden M+S jelölésű gumi téli gumi. Ezek az abroncsok puha gumikeverékkel rendelkeznek, és a mintázatuk is sűrűbb, hogy hóban és sárban jobban teljesítsenek.
Mi a téli gumi jelölése, mit jelent a 3PMSF?
A 3PMSF jelölés szintén egy rövidítés: 3 Peak Moutain Snowflake, azaz három hegycsúcs és hópehely. Ezt a szimbólumot láthatjuk a téli gumik oldalfalán. Amikor ilyen jelölést látunk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy az abroncsot biztonságosan lehet használni a havas úton. Ezt a jelölést hivatalos tesztintézet adja ki, uniós hatóságok szabványosítják és ellenőrzik. Ehhez az abroncs teljesítményét tesztek alapján vizsgálják meg, egységes szempontrendszer szerint. Az Európai Unió és az ENSZ 2012-ben vezette be a téli abroncsok címkézésére vonatkozó szigorú szabályokat. Az ENSZ EGB rendeletének értelmében ahhoz, hogy megkapja a 3PMSF jelölést egy abroncs, szigorú tesztelésen kell átmennie és itt természetesen jól teljesítenie. A teszt során havas és jeges felületen vizsgálják meg az abroncs reakciókészségét, a fékezhetőséget és a tapadást. A kapott eredményeket pedig összevetik a referenciamodellel. Akkor kapják meg az abroncsok a minősítést, ha a tíz tesztből legalább hatszor 25 százalékkal jobban teljesítenek, mint a referenciaabroncs.
Négyévszakos gumik és jelöléseik
Sokak számára praktikus megoldás a négyévszakos gumi, amivel egyrészt sokat lehet spórolni, másrészt ezek az abroncsok is elérhetők kiváló minőségben. A négyévszakos gumik több mint negyven évvel ezelőtt jelentek meg a boltok polcain és míg az első időkben inkább a nyári körülmények között teljesítettek jól, ma már télen is megállják a helyüket. Magának a négyévszakos guminak nincs külön szimbóluma, ezt a gyártó dönti el, hogy hogy jelzi. Általában az AS (All Season – minden évszak) vagy a 4S, SF (Four Seasons – négy évszak) jelöléseket alkalmazzák. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy az M+S jelölésű abroncsok, melyeken nincs 3PMSF szimbólum, vajon négyévszakosak-e. A válasz nem, hisz a négyévszakos abroncsok mellett terepgumikon és egyes nyári abroncsokon is látható ez a jelölés.
Miért fontos, hogy mi a téli gumi jelölése?
Vásárlás előtt fontos, hogy megnézzük, hogy a téli gumi rendelkezik-e hivatalos minősítéssel, 3 hegycsúcs és hópihe jelöléssel. A gumiabroncs jelölések fontosak abból a szempontból, hogy tisztában legyük azzal, hogy milyen teljesítményt várhatunk el a téli gumitól. Akkor is fontos tisztázni ezt a jelölést, amikor külföldre indulunk, sok helyen ugyanis kötelező a téli gumi használata, az egységes álláspont szerint pedig téli guminak a 3PMSF jelölésű abroncsok számítanak. Hazánkban nincs ilyen jogszabály, ami kötelezővé tenni a téli abroncsok használatát, azonban több szomszédos országban igen. Ha télen utazunk külföldre, arra is figyeljünk, hogy legyen nálunk hólánc és hólapát, sok ország ugyanis ezt is kötelezővé teszi a téli időszakban, van, hogy csak egy-egy régióban.
Jeges és szöges abroncsok az extrém körülmények közé
Az igazán kemény téli utakon közlekedők számára is léteznek abroncsok, ezek az úgynevezett jég abroncsok, melyeket általában ICE név, jelölés alatt találunk meg. Ezek a nordic, északi abroncsok extrém körülmények közé valók, ugyanis képesek boldogulni a jéggel borított utakon, az összetömörödött hóval és az igen nagy hideggel is. Akár mínusz negyven fokban is jól teljesítenek a tükörsima jeges útfelületen. Ezek egyébként nem rendelkeznek az M+S és a 3PMSF jelöléseken kívül más jelöléssel az oldalfalon. A gyártói tájékoztató mutatja meg, hogy jég abroncsról van szó. A szöges abroncsokról is érdemes pár szót ejteni, fontos tudni, hogy ezek sem rendelkeznek külön jelöléssel, és használatukkal kapcsolatban is érdemes tájékozódni, mert nem mindenhol engedélyezett. A téli gumi jelölése szempontjából a legfontosabb, hogy olyan abroncsot válasszunk, ami az M+S jelölés mellett rendelkezik 3PMSF jelöléssel is.
|
|