Vissza

 


Így készüljön a nyaralására

Lényeges, még mielőtt átlépi az országhatárt: a bankját értesítése a külföldi nyaralásról. A banki csalásfigyelő rendszerek ugyanis a be nem jelentett, szokatlan külföldi költést csalásként értékelhetik és visszautasíthatják a tranzakciót. Márpedig elég kellemetlen lehet egy külföldi bolt pénztáránál a bank magyarországi számon hívható telefonos ügyfélszolgálatával vitázni az elfogadásért.

Ha a bank értesül az utazással érintett országokról és az utazás idejéről, akkor az onnan származó tranzakciókat biztosan nem fogja csalásgyanú miatt elutasítani.) Egyes kártyákhoz sürgősségi pótkártyát lehet kérni külföldi tartózkodás alatt, de a kártyához kapcsolódó biztosítás vagy asszisztencia miatt a bank mellett a biztosító telefonszámára is szükség lehet.

Készpénzfelvétel külföldön? Ez fájni fog…

Amit külföldön járva mindenképpen el kell kerülni, az a készpénzfelvétel. Ez ugyanis a legdrágább művelet, általában a felvett összeg mintegy 2-3 százalékába is kerülhet a díj, a pénzügyi tranzakciós illeték idei évtől érvényes állami emelése miatt.

Egy átlagos, 90 000 forintos értéknek megfelelő külföldi készpénzfelvétel díja a hazai bankszámlákon 1100 és 8000 forint közötti.

Ha mégis fel kell venni készpénzt külföldön, akkor azt minél kevesebbszer tegye, és akkor is ATM-ből, ne pedig bankfiókban, postán vagy beváltóhelyen, mert ott drágább lehet.

Ha a készpénzfelvétel az Európai Gazdasági Térség (EGT) területén (ami az Európai Unió területét fedi le, plusz Liechtensteint, Izlandot és Norvégiát) és euróban történik, akkor a díj mindenképpen kedvező lesz, hiszen a magyarországi idegen ATM díjjal lesz azonos, minden magyarországi bank kártyája esetében. Ugyanez a kedvezmény (belföldi, idegen bankhoz utalás díja) érvényes az eurós (SEPA) átutalások esetében is, az EGT tagállamok felé. Erre akkor lehet szükség egy nyaralás során, ha a szállásdíjat, vagy annak egy részét előre, átutalással kell kifizetni.

Érdemes tudni, hogy a fenti a kedvezmények a 18 év alatti fiataloknak, vagy a 18 év feletti diákszámlákra is vonatkoznak. A 16 éves kortól elérhető ingyenes törvényi készpénzfelvételről viszont fontos tudni, hogy az külföldön egyáltalán nem érvényes.

Az itthon megszokott érintéses fizetést, mobiltelefonos fizetést vagy okosórás fizetést éppúgy használhatja külföldön is az érintéses fizetés logóját felmutató elfogadóhelyeken és bankjegy-automatákon, ahogy idehaza is megszoktad.

Forintban fizetni külföldön? Lehúzás!

A kártyás vásárlás minden banknál ingyenes külföldön is, így érdemes élni ezzel a lehetőséggel, főleg, ha az adott ország kártyaelfogadó infrastruktúrája jelentős elfogadóhelyi lefedettséget biztosít, így a kártyát szinte mindenhol tudja használni a fizetéshez. A skandináv államok mellett ilyen ország például Franciaország, Olaszország és Spanyolország.

Viszont máris vége az ingyenességnek, ha meglátja a külföldi POS terminálon, hogy a fizetést forintban ajánlja fel a kereskedő terminálja.

Ebben az esetben ugyanis valóban az az összeg szerepel majd a bankszámlakivonaton, amit a POS terminál forintban mutat, ám az átváltási árfolyam garantáltan extrém drága lesz. Ez az úgynevezett dinamikus devizakonverzió (DCC) művelete, amelyet sokkal jobb inkább visszautasítani. Visszautasítást követően a helyi devizában fizetés jelenik meg, amely bár bonyolult, kétszeres konverziót takar, mégis összességében olcsóbb lesz, mint az említett dinamikus devizakonverzió.

A dinamikus devizakonverzió nemcsak külföldi POS terminálokon, hanem külföldi bankjegy-automatákon (ATM-eken) is megjelenhet, ahol ugyanígy kell eljárni: tehát a helyi devizában történő elszámolást kell választani.

A DCC esetében a megszokottól fordítva jelenhet meg az árfolyam (tehát 1 forint hány euró). Ez is része a megtévesztésnek, figyelmen kívül kell hagyni!

Külföldön is vigyázzon a pénzére!

Amikor az ember nyaral, általában csökken a figyelme, lazábban érzi magát egy más, ráadásul idegen környezetben. Ezért hajlamos lehet kevésbé figyelni arra, amire pont, hogy jobban kéne: a pénze biztonságára. Pontosan tudják ezt a külföldi bűnözők is, akik igyekeznek visszaélni ezzel a helyzettel, és ehhez előnyben is vannak, hiszen kint ők vannak otthon.

Alkalmazhatnak szándékosan megtévesztő, magas árakat, vagy külföldön is előfordulhat az ATM-csalás, amelynél észrevétlenül leolvassák a kártya mágnescsíkjának adatait, hogy azzal az EGT területén kívül visszaéljenek. Előfordulhat olyan eset is, amikor a turista bizalmába akarnak férkőzni, hogy aztán valamilyen indokkal megszerezzék a pénzét, vagy megtévesztéssel rábírják arra, hogy a pénzét magától adja át a csalóknak.

A klasszikus ATM-csalások is előfordulhatnak, amikor a pénzkiadó nyílást eltömítik, ezért az automata vagy ki sem adja a felvenni kívánt készpénzt, vagy csak egy részét adja ki. Ilyenkor mindig gyanús, ha megjelenik valaki, aki segíteni próbál, vagy ha azt mondja, hogy ő is így járt az imént. Ilyen esetekben nincs más dolgod, mint felhívni az ATM-et üzemeltető bankot vagy szolgáltatót, és a saját magyarországi bankodat is elengedhetetlenül értesíteni. A saját pénzintézetednél jelentse be reklamációt, amelyet a bank így ki tud vizsgálni. Ellenkező esetben nem fog segítséget kapni.

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére