Vissza

 


Erre senki sem számított

Becslések szerint félmillió lehet azoknak a száma, akik az euróvásárláson, ingtalanbefektetésen, részvény és állampapír vásárláson kívül más lehetőségben is gondolkodtak – nevezetesen a kriptovalutákban, azok nyilvánvaló kockázatának tudatában.
Habár számtalan kriptotőzsde van, ahol viszonylag könnyedén és nem mellesleg biztonságosan lehet kereskedni, számos magyar ügyfél a legkézenfekvőbb és legegyszerűbb kétkattintós megoldást választotta és a Revolut megszokott platformján adta-vette a kriptóit.
Ez jól is működött, egészen 2025. júliusáig, amikor gyakorlatilag derült égből villámcsapásként hatva, a neobank a magyar szabályozási környezet változásaira hivatkozva bejelentette, hogy a magyarok számára egy időre vége a kriptokereskedésnek. Se új vétel, se eladás – bármi is történjék épp az árfolyamokkal.
Ha netán valaki jó érzékkel szállt be például 2025 április 8-án és egy lakás áráért ethereumot (kriptovaluta) vásárolt, majd három hónapra rá úgy gondolta, hogy kiszáll két lakás árával, hiszen duplázódott az árfolyam, az bizony igencsak bosszús lehetett.
Egy bankba beragadjon ügyfelek pénze nem gyakori. Hasonlóra bankcsődöknél, komoly likviditási problémáknál, vagy kiberbiztonsági incidenskor volt példa ebben a szektorban. Itt, erről a Revolut esetében nincs szó, a cég nem vált fizetésképtelenné és a neobank többi szolgáltatása működik.
A július elsején életbe lépett új szabályozás szerint minden kriptoeszköz-szolgáltatónak meg kell felelnie a kereskedést biztonságosabbá tevő európai, úgynevezett MiCA-előírásoknak, illetve engedélyt kell szereznie a Magyar Nemzeti Banktól.

A neobank elárulta, hogy a kriptokereskedést a platformjukon már egy ideje az egyébként ciprusi székhelyű Revolut Digital Assets Europe Ltd (RDAEL) végzi, és intenzíven dolgozik a szükséges MiCA-engedély megszerzésén, és jelentős előrelépést ért el ezen a téren.
Az új hazai törvények azonban előírják egy hazai engedély megszerzését is még ezen felül, aminek hatására a hazai kriptoszolgáltatásokat nyújtó több fintech cég – köztük a legismertebb a Revolut – úgy döntöttek, hogy inkább szüneteltetik ill. korlátozzák a tevékenységüket.
Az érintettek számára megnyílt a lehetőség, hogy digitális eszközeiket más, megbízhatónak tartott kriptotőzsdékre vagy személyes digitális pénztárcáikba utalják ki. Ez fokozott óvatosságot igényel – egy véletlen elírás, rossz helyre utalás, és futhat a pénze után aki azt épp megmenteni készült.

Nem minden kriptót lehet kimenekíteni a Revolutról

A visszatérő funkció több mint 30 támogatott tokenre vonatkozik, ugyanakkor a kivét továbbra is a Revolut által megszabott limitek és díjak szerint történik. A fintech cég tehát nem engedi teljesen el a gyeplőt, de legalább nem is tartja már szoros markában a kriptotartalékokat.
A kriptokereskedelem üzemeltetése óriási üzlet: 2024-ben hihetetlen bevételnövekedést értek el: 647 millió dollárt realizáltak, ami 298 százalékos ugrást jelentett éves szinten, a teljes profitjukat 1,4 milliárd dollárra emelve.

A Revolut elnézést kért a kellemetlenségekért. A cég kellemetlenségnek nevezte a dolgot.

Mi lesz azokkal, akiknek olyan kriptójuk van, amit nem lehet átutalni?

Arra a felvetésre, hogy kapnak-e bármilyen kártérítést azok, akik árfolyamveszteséget szenvednek el a korlátozások miatt – mert mondjuk van olyan kriptovalutájuk, amit jelenleg nem lehet átutalni egy másik kriptotőzsdére, azt válaszolták, hogy „Általános Szerződési Feltételeinkkel összhangban kötelesek vagyunk betartani az összes vonatkozó törvényt, beleértve a közelmúltbeli magyar szabályozási változásokat is, amelyek szükségessé tették kriptoszolgáltatásaink ideiglenes felfüggesztését.”

A Revolut újraindította egyes kriptoszolgáltatásait Magyarországon

A korlátozások egy része feloldásra került. Bár továbbra sem lehet kriptót eladni vagy ismerősnek küldeni, bizonyos tokeneket már ki lehet utalni külső, saját kriptotárcákba.

A következő eszközök utalhatók ki külső tárcára:

Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Solana (SOL), Cardano (ADA), Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), Litecoin (LTC), XRP (XRP), USDC, USDT, MATIC, AAVE, UNI, SHIB, DOGE, XLM, 1INCH, QNT, MKR, SNX, CRV, ZRX, GRT, ALGO, BAL, APE, XTZ, UMA, PERP, BCH, CHZ, POL (ex-MATIC)

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére