150 ezer forintos bírságot is kaphat
Tévhit, hogy szilveszterkor bármilyen tűzijátékot fellőhetünk, vagy azt bárhol megvehetjük.
Tévhit az is, hogy szabad petárdázni.
Pirotechnikai termékeket kizárólag működési engedéllyel rendelkező üzletből vagy forgalmazó raktárkészletből vásárolhatunk. A rendőrség a társszervekkel közreműködve idén is visszatérően ellenőrzi az árusító helyeket.
Négy kategóriába sorolhatók a pirotechnikai termékek:
Vannak az 1. pirotechnikai osztályba tartozó termékek - melyet a 14. életévüket betöltöttek -, míg a 2. pirotechnikai osztályba tartozó termékek - amelyeket a 16. életévüket betöltött személyek az év során bármikor, engedély nélkül is megvásárolhatják és használhatják.
A 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket nagykorú személyek december 28-31. között engedély nélkül vásárolhatják meg, illetve birtokolhatják. Ezen osztályba tartozó tűzijátékok a használati- és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint december 31-én 18 órától január 1-én reggel 6 óráig használhatók fel. A fel nem használt, vagy hibás 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket a vevőnek 2019. január 5-ig vissza kell szállítani a forgalmazónak, aki ezt köteles térítésmentesen visszavenni.
A 4. pirotechnikai osztályba tartozó, nagy hatóanyag-tartalmú tűzijáték termékeket az év végi időszakban is kizárólag szakképzett pirotechnikus vásárolhatja meg és használhatja fel.
Petárdát birtokolni és felhasználni az év minden napján, így szilveszter éjjel is tilos! A rendőrség a petárdát birtoklók és használókkal szemben szabálysértési eljárást kezdeményez, amelynek keretében akár 150.000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhat.
Állatvédők és állattartók évek óta kérik, hogy ne használjon senki petárdát szilveszter alatt!
A rendőrség tanácsai:
Pirotechnikai termékekhez gyermekek ne férhessenek hozzá!
Ne szerelje szét, vagy alakítsa át a termékeket!
Ügyeljen a biztonságos indításra!
Használjon szúrólángot adó gázgyújtót vagy vihargyufát.
A termékek többsége csak szabadtéri felhasználású, beltérben ne működtesse azokat!
Kézben tartva ne működtessen tűzijáték terméket, és sose hajoljon fölé!
Győződjön meg arról, hogy függőleges irányban semmilyen akadály nincs a termék útjában!
A tűzijáték rakéta vezetőpálcáját soha ne szúrja be a földbe, hanem stabilan álló csőből indítsa!
Eltört vezetőpálcás rakétát ne indítson!
A környezeti tűz oltásához legyen a közelben tűzoltó készülék, de legalább egy vödör víz!
A sérült, hibás vagy lejárt szavatosságú terméket vigye vissza a vásárlás helyére!
(2019. december)
2019 legrosszabb jelszavai
Nincs fejlődés jelszóbiztonság terén
A jelszókezelőket készítő SplashData nyilvánosságra hozta az év legrosszabb jelszavainak toplistáját. Ezek az idei adatszivárgások során nyilvánosságra került jelszavakra épülnek.
A 2019-es listát látva az internetezők egy jókora tábora egyelőre nem tanult a hibáiból, ráadásul nyugodtan feltételezhető, hogy a szinte semmiféle védelmet nem nyújtó jelszavaikat több webhelyen is hasznosítják.
Emiatt ha sikerül egyszer ellopni vagy kitalálni a jelszavukat, akkor a támadó rengeteg különféle fiókjukba beléphet illetéktelenül.
A legjobb taktika az online jelszóbiztonságra, hogy az egy kézen megszámolható mennyiségű, legfontosabb szolgáltatásban (például e-mail, netbank, közösségi hálózat) egyedi és erős jelszót kell beállítani, ezeket memorizálni kell, plusz leírhatóak egy biztonságos helyre eltett papírra. A többi webhelyen véletlenszerűen generált jelszavakat érdemes megadni, amelyeket jelszókezelőben kell tárolni.
Erre a célra megfelelnek a böngészők gyári jelszókezelői is, ráadásul a tartalmuk szinkronizálható a felhővel, így például a PC újratelepítésekor vagy a mobil lecserélésekor nem vesznek el a beléjük mentett jelszavak.
Végül a fontos szolgáltatásokban érdemes bekapcsolni a kétlépcsős hitelesítést is.
Az e-mail-fiókba vagy közösségi hálózatba való bejelentkezéshez nem elég a név és a jelszó megadása, de egy mobilappban generált vagy SMS-ben kapott kódot is be kell írni.
Az év legrosszabb jelszavai:
1., 123456
2., 123456789
3., qwerty
4., password
Továbbiak:
1234567, 12345678, 12345, iloveyou, 111111, 123123, abc123, qwerty123, 1q2w3e4r, admin, qwertyuiop, 654321, 555555, lovely, 7777777, 888888, princess, dragon, password1, 123qwe, 666666, 1qaz2wsx, 333333, michael, sunshine, liverpool, 777777, 1q2w3e4r5t, donald, freedom, football, charlie, letmein, !@#$%^&*, secret, aa123456, 987654321, zxcvbnm, passw0rd, bailey, nothing, shadow, 121212, biteme, ginger, 1q2w3e, baseball, abcdef, harley, george, summer, daniel, whatever, buster, jessica, hello, nicole, mercedes, hunter, corvette, joshua, 1234, fuckoff, ferrari, cheese, a12345, tigger, amanda, andrew, robert, blahblah, 12341234, matthew. starwars, sophie, lakers, solo, access, 1989, jordan, google, maverick, 1991, 1990, ashley, tesla, chelsea, 696969, trustno1, cookie, killer, banana, ranger, test123.
Az előző évek legrosszabb jelszavai:
2018
123456, password, 123456789, 12345678
2017
123456, password, 12345678, qwerty
2016
123456, password, 12345, 12345678
(2019. december)
Veszélyes az Androidot online bankolásra és vásárlásra használni
Egyre nehezebb az androidos felhasználók élete, főleg akkor, ha nem csak a legismertebb oldalakon szoktak böngészni vagy pedig szeretnek más appokat is kipróbálni, mint amik gyárilag ott vannak a mobilon.
Mindenhonnan özönlenek ugyanis az olyan appok és tartalmak, amelyek különféle formában pénzt húznak ki a zsebünkből, és még magukat újratelepítő kártevők is akadnak. A StrandHogg is kiemelten veszélyes, ez ugyanis hamis bejelentkező-oldalakat tesz az emberek elé, hiteles banki alkalmazásnak álcázva magát.
Banki adatok ellopására szakosodott a hackerek legújabb megoldása. Ez azért is nagyon veszélyes, mert az adatok megszerzése után valóban átirányítja a felhasználót az igazi alkalmazásba. A kevésbé tapasztaltak észre sem veszik, hogy mi történik.
A VPNpro.com biztonsági szakértője szerint az Android használata egyre kockázatosabb, amiről tudniuk kell a használóknak. Androidos mobilok használata nem ajánlott bizalmas tevékenységekhez, minderre pedig kiemelten kell figyelni a karácsonyi bevásárlási időszakban. Ilyenkor a hackerek is még aktívabban pályáznak a banki adatainkra.
Az iOS jobb mint az Android, mert jobb biztonság terén. Androidra például ingyenes kártevőt is lehet találni, míg iOS alatt napok alatt mindent „befoltoz” az Apple.
Windowsra váltani pedig még annál is rosszabb ötlet, mint Androidon maradni – véli a szakember.
(2019. december)
A budapesti adventi vásár a bécsinél és a pozsonyinál is drágább
Fotó: Internet
Eltérő árakkal találkozhatunk a magyar, horvát, osztrák vagy szlovák fővárosban kezdődött karácsonyi vásárokon.
Az ételek és italok árait vizsgálva az látható, hogy nem a budapesti a legolcsóbb adventi forgatag.
A Vörösmarty téren kapható sült kolbászt 2200 forintért adják, ugyanez Zágrábban 900 forint (20 kuna), Bécsben 1500 forint (4,5 euró), míg Pozsonyban 840 forint (2,5 euró).
A rétes Budapesten kb. 1000 forintért vásárolható, Pozsonyban viszont 670 forintot kérnek érte.
A hotdognál a legnagyobb az eltérés: Zágrábban 675 forintba kerül egy (15 kuna), Bécsben 2000 forintba (6 euró), nálunk 3500 forintért adják ugyanezt.
A forralt bor viszont nálunk a legolcsóbb, 600 forintba kerül 2 deci, Zágrábban viszont 675-720-ba, Bécsben 1340, Pozsonyban pedig 670 forintnak megfelelő eurót kérnek érte.
(2019. december)
Ehető kávéspoharakkal csökkentik a szemét mennyiségét
A világ minden szegletét elborító műanyagszemét miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik a hulladék legnagyobb előállítóira, hogy lépjenek érdemben valamit.
Az új-zélandi nemzeti légitársaság kísérletképpen részben olyan poharakban szolgálja fel a kávét járatain, amelyeket az ital elfogyasztását követően meg lehet enni. (Az Air New Zealand járatain évente nyolcmillió pohár kávét szolgálnak fel.)
A poharak nem mások, mint vanília ízesítésű biscottik, azaz tulajdonképpen pohár alakúra formázott kemény süteményekről van szó. A poharak tökéletesen zárnak, nem folyik ki belőlük a kávé. Az utasok állítólag kitörő örömmel fogadták az újítást, a légitársaság alkalmazottjai pedig desszertes tálként is felhasználják.
Sajnos nem fogyaszthatja mindenki, mert glutént tartalmaz, emellett kis mennyiségben lehet benne tejszármazék és dióféleség is. Emellett a vegánok sem fogják megenni, mert van benne tojás. Ezért a légitársaság igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy továbbra is megmaradnak a komposztálható poharak is.
A Twitteren sokan azt feszegették, hogy lényegében csak egy ügyes PR-fogásról van szó, hiszen a műanyag kávéspoharak előállításának környezeti hatása eltörpült a cég alaptevékenységéhez, vagyis a repüléséhez képest.
Érdekesség:
Manapság egy ember átlagosan hetente 5 gramm műanyagot nyel le, amely egy bankkártya tömegével egyezik meg – írja a Természetvédelmi Világalap (WWF) tanulmánya.
Az évente 250 grammra, azaz negyed kilóra rúgó mennyiség körülbelül 100 ezer, 1 milliméternél kisebb darabkából áll össze.
Ezek 90 százalékát ivóvízzel – palackozottal és csapból jövővel egyaránt – fogyasztjuk el, míg a maradékot leginkább sörrel, sóval és kagylóval.
(2019. december)
Hetekig tartó konzumtéboly
A Black Friday egynapos esemény, a Hálaadás utáni pénteken tartják az Egyesült Államokban.
Attól függetlenül, hogy az idei Black Friday november 29-én lenne hivatalosan, Magyarországon már november 12-én is találni fekete pénteki ajánlatokat. Az egész folytatódik november 29-ig, illetve a hétvégéknek köszönhetően a decemberbe is bele fog csúszni.
Pedig az ugyanazon a pénteken tartott, az akciókat előre hirdető Fekete Péntek lehetne az igazi verseny, ahol valóban lehet tudatos döntéseket hozni, mert van idő arra, hogy jól utánanézzen az ember, valóban olyan remek-e az adott akció…
Ehelyett jelenleg az nyer, aki előbbre hozza a Black Fridayt, és arra hajt, hogy a vásárló aggódni kezd, hogy a konkurenciánál nem lesz az akciós valamiből vagy nem lesz ennyire olcsó.
Sokan lehúzzák a vásárlót
A Gazdasági Versenyhivatal és a fogyasztóvédelem is kiemelten figyel ebben az időszakban, ennek ellenére évről-évre megismétlődnek ugyanazon problémák.
Az akciók többsége átverés, az ár-összehasonlító oldalak szerint, hónapokkal azelőtt is ennyibe került az adott termék. Trükk, hogy egy termék ára a Black Friday előtt egy hónappal elkezd emelkedni, majd a jeles napon nagyot zuhan - nagyjából arra az árszintre, ahol egy hónappal azelőtt meg lehetett vásárolni akció nélkül.
Jól hangzik, hogy akár 80-90 százalékos kedvezményekkel lehet találkozni az adott áruházban.
Aztán kiderül, hogy összesen két ilyen akció van az egész oldalon. Az áruk többsége pedig ugyanazon a 20-30 százalékos kedvezményen mozog, ahol egy átlagos akció során szokott.
Van kedvezmény, csak nem akkora
Jól mutat az oldalon, ha 60 százalékkal olcsóbbnak tűnik bármi, és a nap végén valóban spórol is vele a vásárló. Csak mivel mindenhol máshol olcsóbb volt a termék, nem 60 százalékot, hanem mondjuk 20-at.
Nem feltétlenül azért akciós bármi, mert népszerű, hanem sokszor azért, mert egyébként senkinek sem kell.
Nem létező boltok
A csalók nagyon szeretik ezt a napot vagy akciósorozatot, mert ilyenkor könnyebben bedőlnek az emberek a hihetetlen ajánlatoknak, amikről általában kiderül, hogy átverés. Előjönnek a kamuáruházak is, amiknek fő célja, hogy megszerezze a vásárlók bankkártyájának adatait. Ezért érdemes mindig ellenőrizni a webáruházak felhasználási feltételeit, céges adatait a rendelés leadása előtt, ahol megadja a bankkártyája adatait.
Miért vásárolnak ilyenkor ennyire sokan?
A pszichológusok azt figyelték meg, hogy a vásárlásnál az agy jutalomközpontja aktivizálódik. Sőt, az is kiderült, hogy a túl sok költés fájdalmat okozhat, így az akciók és akciós feliratok látványa, egyfajta fájdalomcsillapítóként hat.
A marketingesek is jól tudják, hogy mi hogyan hat az agyra, és milyen egyszerű manipulálni az embereket. A szakemberek úgy vélik, a titok nyitja az, hogy legalább 30 percnek kell eltelni, hogy az agy jutalomközpontja mellett a racionalitásért felelős része is aktivizálja magát, ezért van az, hogy a vásárlás végén átnézve a virtuális vagy a fizikai bevásárlókosarat, könnyen rájöhet az ember, hogy a belepakolt dolgok jelentős részére semmi szüksége nincs.
Boldogság után jön a düh
Vásárlási düh a neve annak az érzésnek, amit nem csak Black Friday esetében, de egy átlagos hétvégi bevásárlás alkalmával is sokan átélnek. Pszichológusok szerint ennek kiváltó oka lehet a kialvatlanság és a fáradtság, ami leginkább azokra igaz, akik képesek egy éjszakát a bolt előtt szobrozni, hogy hamar bejussanak. A nagy tömeg alapvetően nincs rossz hatással az emberekre, egészen addig míg felmerül, hogy elfogy idő előtt az akciós termék. Ekkor elindul a közös hőbörgésnek nevezett folyamat, ami kicsúcsosodhat agresszióban is. Mivel máshogy reagálnak a különböző embertípusok, többségük csalódott és dühös lesz, ha nem sikerül megszereznie azt, amiért esetleg több órát állt sorban. Aminek a vége tettlegesség is lehet.
Az itthoni felmérés szerint a megkérdezettek 90 százaléka vásárolt már akciós vagy kuponos napon, ennek ellenére csak 7 százalékuk vallja magát impulzusvásárlónak, többségük azt állítja, igenis szüksége volt arra a termékre. Tízből négyen csalódtak a vásárlás után, jórészt azért mert rossz minőségű volt, amit megvettek, 40 százalékukat viszont az idegesítette fel, hogy később máshol hasonló vagy alacsonyabb áron is látta a terméket, és becsapva érezte magát.
Itthon a kedvezmények mértéke a legnagyobb hívószó.
A vásárlókat leginkább (88 százalékot) az akció mértéke befolyásolja a döntéshozatalban, de a szállítási költségek (74 százalék) és a weboldalak átláthatósága (69 százalék) is lényeges szempont.
2018-ban, a a Black Friday napjáig félezer súlyosan jogsértő webáruházat talált a fogyasztóvédelem. A legnagyobb webshopok buktak le a legtöbbször.
Ne vásárolj semmit
A Black Friday keretében a leárazások miatt rengeteg felesleges terméket is megvásárolnak a reklámokkal bolondított fogyasztók.
Minden év november utolsó péntekén tartják a nemzetközi „Ne vásárolj semmit” napot, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a fogyasztói társadalom problémáira.
2018-ban több mint hatvan országban több százezer felelősen gondolkodó ember vett részt az egynapos vásárlási szünetben.
(FVA 2019. november)
10 internetezőből 9 embert megfigyel a kormány
A Freedom House szerint a világ internetező felhasználóinak 89 százalékát figyelik meg valamilyen módon a kormányok. Ez nagyjából 3 milliárd embert jelent. (A Freedom House egy amerikai központú civil szervezet, amely a demokrácia, a politikai és emberi szabadságjogok helyzetének kutatásával foglalkozik.)
Bár a közösségi oldalak használatáért nem kell fizetnünk, de tény, hogy ezek mégsem ingyenes szolgáltatások. Ha pénzben nem is, az adatainkkal mindenképpen fizetünk nekik, a Freedom House legfrissebb jelentése (PDF) szerint azonban az csak a kisebbik baj, hogy az érdeklődési körünkre szabott reklámokkal bombáznak minket. A közösségi oldalakon keresztül nemcsak a választást igyekeznek bizonyos szervezetek befolyásolni, de a jelentésük szerint az általuk vizsgált 65 országból 40 már hozott létre olyan eszközt, amellyel monitorozzák, mi történik a közösségi médiában.
A Freedom House rangsorában Kína áll az első helyen, mint a legkevésbé szabad ország a világon, de Oroszország és Egyiptom is "nem szabad" besorolást kapott.
© Freedom House
Iránban egy 42 ezer fős önkéntes csapat figyeli, mi minden történik a közösségi oldalakon, a kínai kommunista párt pedig hasonló "munkára" toboroz embereket: adatokat kell gyűjteniük, és meg kell jelölniük a problémát tartalmakat. A kínai Semptian nevű cég rendszere mintegy 200 millió ember megfigyelését végzi.
A jelentés szerint az Egyesült Államok is érintett ezen a téren. Az izraeli kiberbiztonsági cég, a Cellebrite nemrég kötött a Bevándorlási és Határvédelmi Hivatallal egy 30-35 millió dolláros szerződést. Az izraeli cég segítségével okostelefonokat lehet feltörni, és azokból adatokat kinyerni a tulajdonosáról.
Más országokból – például a Fülöp-szigetekről – azért utaztak a tisztviselők az Egyesült Államokba, hogy a közösségi média megfigyeléséről tanuljanak.
(Forrás: Freedom House 2019. november)
Változások a böngészők versenyében
Októberben bár visszaesett a Google Chrome-ja, de még így is nagy előnnyel vezet a vetélytársak előtt. Viszont tavasszal jön a Microsoft újított Edge-e, amely komolyabb átrendeződést hozhat.
A Microsoft gőzerővel fejleszti az új Chromium alapú Edge-en, de a Google-nak egyelőre még nem kell tartania attól, hogy a Chrome böngészőpiaci helyzete meginogna.
A NetMarketShare friss adatai szerint a Chrome októberben az előző hónaphoz képest kicsit visszaesett, ám tízből hét felhasználó (67,39 százalék) még mindig ezzel internetezik.
A második helyezett Mozilla Firefox októberben 8,63 százalékot teljesített, vagyis a 58,76 százalékkal van lemaradva a Google böngészőjéhez képest, és elképzelhetetlen, hogy belátható időn belől az élre tör.
A harmadik továbbra is az Internet Explorer, pedig a Microsoft mindent megtesz, hogy az Edge-re beszélje rá elkötelezett felhasználóit. Az Internet Explorer még mindig 6,37 százalékon áll, míg a Microsoft Edge 6,09 százalékon.
A megújult Edge megjelenésére a Microsoft nem adott határidőt, de jó eséllyel a jövő tavaszi nagy Windows 10 frissítéssel jön ki. Addig is a Canary, Dev és Beta tesztváltozatok adnak ízelítőt az új Microsoft-reménység tudásából.
A 3 legbiztonságosabbnak tartott böngésző 2019-ben
I. |
|
Comodo Dragon |
II. |
|
Google Chrome |
III. |
|
Tor |
(2019. november - FVA)
Érdemes tavalyi csúcsmobilt venni
A SellCell legutóbbi felmérése arra kereste a választ, hogy mely gyártó okostelefonjai veszítik el a leghamarabb az értéküket.
A kamera, a dizájn, a specifikációk és az elismerő pillantások mellett olyan lényeges dolgot is érdemes mérlegelni mobilvásárlás előtt: vajon meddig marad értékes a készülék? Mind számunkra, mint napi szinten használható eszköz, mind értékben, ha egyszer eladnánk.
Könnyű pórul járni, és 300.000 forint táján vagy a fölött új okostelefont választani - néhány hónap múlva pedig arra eszmélni, hogy az eszköz már csak felső-középkategóriásnak számít, van egy csomó jobb riválisa, utódja. Ilyenkor persze az értékét is gyorsan veszti az ilyen mobil.
2018-ban rekordmagasságokba emelkedtek a csúcsmobilok árai, a tavalyi prémium készülékekből választani jobb ötlet, mint valaha (ha szempont az ár-érték arány). Az Apple és a Samsung mellett a Google, a Huawei, a Sony és a OnePlus, de az LG is emelt az árain.
A SellCell azt vizsgálta, hogy mely gyártó készülékei értéktelenednek el a leghamarabb.
Az elemzéshez a használtmobil-vásárlással foglalkozó partnerek adatait vették alapul, és arra jutottak, hogy 2017 után a 2018-as modelleknél is a Sony készülékek veszítik el a leghamarabb az értéküket és rosszul szerepel az LG is.
Nagyobb méretért 'klikk' a képre
Az elemzés igazolta az általános vélekedést, legjobban az Apple és Samsung csúcskészülékek tartják az értékeiket.
Az pedig újra bebizonyosodott, hogy az új csúcskészülékek gyorsan veszítenek az értékükből, pénzügyi megfontolásból pedig tavalyi prémium modellt éri meg választani.
(FVA 2019. október)
Csodaszereket áruló webáruházakat ellenőrzött a fogyasztóvédelem
A fogyasztóvédelmi hatóság folyamatosan figyeli az e-kereskedelemben a megtévesztő termékeket értékesítő webáruházakat. Az e-kereskedelem kiemelt ellenőrzését indokolja, hogy a hat éve folyamatosan bővülő magyar kiskereskedelmi forgalomban az internetes értékesítés egyre nagyobb hányadot képvisel.
Tavaly február óta próbavásárlással 109 webáruházból 124 "csodát ígérő" terméket, szolgáltatást ellenőriztek.
A termékek mindegyike megtévesztő információt tartalmazott, nem rendelkezett a beígért hatóanyaggal.
A csodát ígérő termékeket, szolgáltatásokat értékesítő webáruházak jellemzően agresszív magatartást tanúsítanak, rövid időt hagynak a döntésre a fogyasztónak. Jellemző, hogy népszerű bulvároldalakon jelentetik meg a hirdetést, amelyre kattintva jön elő az ajánlat, nincs cégelérhetőség feltüntetve, visszahívás alapján értékesítenek, nem valós szakértővel és megtévesztő fotóval illusztrálják a termékek jótékony hatását, továbbá gyakori a visszaszámláló óra megjelenítése az ajánlatra.
Általában az ilyen termékeket csak utánvétellel és készpénzben lehet megvásárolni, kikerülve a banki tranzakciót, a szürke zónában mozognak.
2020-tól az Európai Unióban lehetőség lesz arra, hogy legalább két uniós tagállam jelzése alapján blokkolni lehet majd a tisztességtelenül működő webáruházakat.
Ez aktívabb fogyasztóvédelmi jelenlétet jelent az e-kereskedelemben a fogyasztók és a tisztességes vállalkozások érdekében.
Példa egy pofátlan csalásra
(FVA 2019. október)
Androidos mobilokat fenyeget a Google által felfedezett hiba
A biztonsági rés kihasználásával átvehető az ellenőrzés a mobil felett, és hozzáférés szerezhető az azon tárolt adatokhoz.
A Google-féle Project Zero biztonsági kutató csapat egy nulladik napi sebezhetőségre bukkant az Android kernelben. Ez lehetővé teszi a kiberbűnözők számára, hogy átvegyék az ellenőrzést az operációs rendszer felett, és hozzáférjenek a mobilon tárolt adatokhoz.
A hibát 2017 decemberében kijavították, de később ismét felbukkant az Android 8-as vagy későbbi verzióit futtató okostelefonokon.
Az alábbi modellek érintettek:
-
Huawei P20
-
Samsung Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy S9
-
Moto Z3
-
Az Android 8-at futtató összes LG telefon
-
Oppo A3
-
Xiaomi Redmi 5A
-
Xiaomi Redmi 6
-
Xiaomi A1
A hibát várhatóan az októberi Android biztonsági frissítéssel fogják kijavítani. Ha a fenti telefonokat használjuk, úgy védhetjük meg magunkat, hogy gondosan megválasztjuk, hogy mely appokat telepítjük, illetve mely letöltéseket engedélyezzük, mivel a fertőzéshez a felhasználó közreműködése szükséges.
(Forrás: CW – FVA, 2019. október)
Aggódhatunk gyermekük online biztonsága miatt
A szülők 84%-a aggódik gyermekeinek online biztonsága miatt világszerte, derül ki a Savanta piackutató cég által a Kaspersky megbízásából készített legújabb felmérésből. Ennek ellenére a szülők a gyermekük egész gyermekkora alatt összesen átlagosan csak 46 percet fordítanak arra, hogy az online biztonságról beszélgessenek vele.
A gyermekek adatainak védelme és biztonsága a szülők egyik legnagyobb aggálya. Ma már - globális szinten - a 7-12 éves gyerekek közül 10-ből 9 rendelkezik internetre csatlakozni tudó készülékkel, okostelefonnal vagy tablettel.
Háromból csaknem 2 szülő (64%) egyetért azzal, hogy gyermeke túl sok időt tölt az interneten, ami nem pusztán azt jelenti, hogy a gyermekkor egyéb örömeit és előnyeit a képernyő előtt töltött időre cserélik, hanem azt is, hogy folyamatosan különféle potenciális kockázatoknak vannak kitéve.
A szülők szerint a legveszélyesebb online fenyegetések a következők: szexuális vagy erőszakos tartalmakat láthatnak (27%); internetfüggőség (26%); és olyan névtelen üzeneteket vagy tartalmakat kaphatnak, amelyek erőszakos vagy helytelen cselekedetek végzésére ösztönzik őket (14%).
A szülők 81%-a úgy gondolja, hogy a potenciális kockázatok csökkentése és az interneten való szörfözés veszélyeinek megismertetése érdekében a gyermekek online biztonsággal kapcsolatos oktatása a szülők és az iskola közös felelőssége. A szülők ugyan elismerik, hogy az ő felelősségük, hogy a gyermeküket megfelelő információval ellássák, ugyanakkor egy óránál is kevesebb időt fordítanak erre.
Mit tegyünk, hogy megvédhessük a gyerekeket a különféle internetes fenyegetésektől:
-
Ha tudja, mit keres a gyermeke az online térben, felajánlhatja neki a segítségét és a támogatását.
-
Beszélje meg a gyermekével, hogy mennyi időt tölthet a közösségi oldalakon.
-
Ne próbálja meg korlátozni a gyermek szociális kapcsolatait, de mondja meg neki, hogy körültekintően válassza meg a barátait és az ismerőseit.
Személyes adatokat továbbítanak rólunk az okostévék
Az okostelevíziók személyes adatokat továbbítanak a felhasználókról olyan vállalatoknak mint például a Netflix, a Google, a Facebook, a Microsoft vagy a Spotify. Akkor is, ha a felhasználó nem rendelkezik a szolgáltatáshoz tartozó fiókkal. Egyes esetekben akkor is megtörténik az adattovábbítás, amikor a készülék tétlen állapotban van.
Az információk akkor is továbbításra kerülnek például a Netflix részére, ha a felhasználó nem rendelkezik a szolgáltatáshoz tartozó fiókkal.
81 különböző eszközt vizsgáltak meg az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. Az adatforgalmi információk alapján a cégek azt is tudják, hogy mikor vagyunk otthon, és mikor nem. Ezen felül az információk egy részét még a kutatás sem tudta megállapítani, tekintve, hogy titkosítva vannak.
A tesztelt eszközök csaknem fele felveszi a kapcsolatot az Amazonnal.
Így szinte mindenről vannak információk, amik az egyes házakban történnek, még akkor is, ha az adott eszközt nem is ők gyártották. Így tökéletesen képben vannak a versenytársak helyzetével is.
A Facebook a brit lapnak elárulta, hogy az eszközök általában információkat küldenek a beépített szolgáltatásokat üzemeltető harmadik felek részére. Ide tartoznak például azok az alkalmazások, amik Facebook belépéssel, illetve a 'like' gombbal lettek ellátva.
(2019. szeptember)
Milliók tiltakoznak az utcákon világszerte
Egy hétig tart a harmadik világszintű klímasztrájk
A szeptember 20-i globális sztrájk lesz a valaha volt legnagyobb tömegmozdulás a klímaváltozás ügyében. Hosszú folyamat volt, amíg eljutottunk addig, hogy milliók világszerte egyszerre szólalnak a földi erőforrások túlhasználása ellen. Egy hét alatt, 139 országban 1700 rendezvényt tartanak a klímaváltozás lassításáért.
Az egész Greta Thunberggel kezdődött, a svéd tini aktivistával, aki úgy döntött, péntekenként, hogy nem fog iskolába járni, hanem ehelyett a kormánya figyelmét felhívja a klímaváltozás fontosságára. Az ő aktivizmusa inspirált sok másik diákot a világ körül, hogy ők is ezt tegyék. Ez a kezdeményezés eredményezte a Nagy Britanniából kiinduló „Kihalási Forradalom” eseménysorozatot.
Ez alapján is indult el a 350.org által szervezett globális tüntetési hét, ami szeptember 20-án kezdődik egyidőben a következő klímaügyi ENSZ-konferenciával.
Budapesten szeptember 27-ére szervezik a klímatüntetést, és korábban a hét során Gyulán és Pécsen is várható hasonló rendezvény.
A globális klímasztrájk várhatóan több nagy tech cég dolgozóit is aktivizálja.
New York városban több mint 1 millió diáknak engedik meg, hogy kihagyja az aznapi iskolanapot, hogy részt vegyen a klíma tüntetésen. A Times szerint több mint 600 egészségügyi szakember írt alá egy digitális orvosi papírt, amiben arra ösztönzik a tanárokat, hogy engedjék el a diákjaikat, mert a klímaváltozás veszélyt jelent az egészségükre.
(2019. szeptember)
Csapvizet vagy ásványvizet jobb inni?
Attól függ.
Magyarország vezetékes vízbázisainak jelentős része ásványvízzé minősíthető volna - ami az ásványi anyag tartalmát illeti -, ez főként a karsztos vízbázisokra jellemző.
A boltban kapható palackozott vizek minőségét tekintve sok esetben hasonlók mint a víziközmű-szolgáltatók által kitermelt víz. Általánosságban elmondható, hogy minden ivóvíz (csapvíz) ásványvíz, de nem minden ásványvíz csapvíz.
A palackozott ásványvíz kritériuma: ásványvíz minősítésű vízbázis (kút), valamint a kút és a palackozó üzem közvetlenül legyen vezetékkel összekötve, közöttük más fogyasztási hely nem lehet.
Az ivóvíz minőségét szabályozó kormányrendelet szerint a szolgáltatott vizet (a csapvizet) - a mikrobiológiai összetevőkön túlmenően - 38 természetes vagy mesterséges eredetű vízkémiai komponensre, ill. komponens-csoportra kell vizsgálni.
A víziközművek üzemeltetését szabályozó rendelet a fentieken túlmenően a vízműkutak esetében 110 paraméter időszakos vizsgálatát írja elő.
A forgalmazott (palackozott) természetes ásványvizek jó része vízkémiai összetételét tekintve igen közel áll a vízművek által szolgáltatott ivóvizekhez, a csapvizekhez, sok esetben vízminőségük azonos is. Ugyanakkor a vízművek által szolgáltatott víz esetében a palackozott természetes ásványvizekhez képest szigorúbb vízminőségi és vízminőség-ellenőrzési kritériumoknak kell eleget tenni, melyet megyei kormányhivatal illetékes főosztályai is ellenőriznek és felügyelnek.
Az ásványvíz nem ivóvíz, mivel teljesen másak a paraméterei. Eredeti helyzetében az ásványvíz különleges fogyasztási igények kielégítésére szolgált (pl. egyszerű savanyúvizek, szerves földes savanyúvizek, alkalikus savanyúvizek, konyhasós vizek, keserűvizek, vasas vizek, illetve kénes vizek palackozása a speciális fogyasztói igények kielégítésére, valamint a különböző bántalmak elleni fogyasztásra). Ezen vizek nagymértékű fogyasztása korábban szóba sem jöhetett, többségüket jobbára csak kortyolgatva, kis mennyiségben fogyasztották.
Az ásványvíz túlzott mértékű fogyasztása nem célszerszerű, mert a szervezetben egészségügyi problémákat okozhat. Míg a csapvíz területi eltérésekkel 300 és 500 mg/l ásványt tartalmaz, a ma népszerű ásványvizek 520 ... 800 illetve 1800 mg/l oldott ásványi anyagot tartalmaznak. Ezek a vizek a nagyon kemény vizek csoportjába tartoznak, melyet sok esetben a nagyon magas változó keménység okoz. Ennek sói viszont szervezetünkben is kiválhatnak.
(2019. szeptember)
Útmutató az élelmiszerpazarlás csökkentéséért
Az élelmiszerhulladékok keletkezésének megelőzését, mérséklését segítő útmutatókat állított össze a Nébih Maradék nélkül programjának munkacsoportja.
Hazánkban évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, melynek jelentős része megelőzhető lenne. A problémát felismerve indította el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Maradék nélkül elnevezésű programját, amelynek fókuszában a hazai élelmiszerpazarlás mérséklése áll. A programot az Európai Bizottság is támogatja.
Hazánkban keletkező élelmiszerhulladékok jelentős hányada a háztartásokban termelődik, lényeges, hogy az élelmiszerlánc minden szereplője részt vegyen az élelmiszerpazarlás mérsékléséért folytatott küzdelemben.
Az útmutatókban olyan bevált gyakorlatok szerepelnek, amelyeket hazánkban vagy világszerte már azonosítottak, kipróbáltak vagy jelenleg is alkalmaznak.
Ilyen például az élelmiszerhulladékok nyomon követési, mérési rendszerének kialakítása, a minőségmegőrzési idővel kapcsolatos ismeretek kommunikálása vagy az adományozás kérdésköre.
(2019. augusztus)
TEGYÉL MA A HOLNAPÉRT!
Információs plakátokkal segíti a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) főképp a közintézmények energiahatékonysági törekvéseit.
A Hivatal, „Tegyél ma a holnapért!” társadalmi felelősségvállalási programjának célkitűzése a fogyasztók energia- és környezettudatos szemléletmódjának formálása.
A mindennapok során kis odafigyeléssel, könnyedén megvalósítható tippekkel energiamegtakarítást érhetünk el saját környezetünkben, illetve csökkenthetjük a környezet terhelését.
A plakátok nemcsak a villamosenergia- vagy a vízfogyasztás csökkentésére adnak hasznos tanácsokat. A modern gazdaságokban a közlekedés az egyik legjelentősebb környezetszennyező tényező a benzin- és a dízelüzemű motorok által kibocsátott gázok miatt, ezért a MEKH a kerékpáros közlekedésre is felhívja a figyelmet.
(FVA 2019. augusztus)
Erős ügyfélazonosítás az internetes vásárlásoknál
A bankoknál nagyrészt elterjedt gyakorlat, hogy a bankkártyával való internetes vásárlásnál már külön biztonsági azonosítást alkalmaznak, hogy ne tudjon a tulajdonos tudta nélkül más vásárolni a kártyájával.
Szeptembertől mindez kötelező lesz, így érdemes felkészülni.
Biztonsági rés volt
Az internetes vásárlásnál a legegyszerűbb és leggyakoribb az, ha megadjuk bankkártyánk adatait, és már fizethetünk is. Van, ahol nincs is más opció: tipikusan ilyen a repülőjegyek vásárlása, egy-egy kivételtől eltekintve csak az azonnali bankkártyás fizetést fogadják el.
Ennek a módszernek azonban kezdettől volt egy nagy hátránya.
Hatalmas biztonsági kockázatot jelentett az, hogy csak olyan adatot kellett megadni, ami a kártyán szerepelt: nevet, kártyaszámot, a kártyán lévő ellenőrzőkódot, a kártya lejáratát. Ezt viszont bárki leolvashatja kártyánkról, aki hozzájut.
Elleshették az adatokat
Elég, ha valaki látja a kártyát, és megjegyzi, esetleg felírja az adatait, és máris ugyanúgy tud vásárolni, mintha nála lenne az (innen is származik a fizetési mód elnevezése: CNP, Card Not Present, azaz a kártya nincs jelen).
Sok problémát okoztak az olyan esetek, amikor a fizetőhely, vagyis az eladó, vagy az ő környezete élt vissza a kártyaadatokkal.
Ki állta a kárt?
A kár túlnyomórészt a bankokat terhelte, mivel azt nem akarták vállalni, hogy a vásárlók féljenek, így ne legyen forgalom. Így a vásárlók viszonylag nyugodtak voltak, a bankoknak esetenként nem kis költsége adódott, a bűnelkövetőkett nem találták, hiszen sok esetben olyan ügyesen költötték azok a pénzt, hogy nem is lehetett a nyomukra bukkanni.
A bankok léptek
A bankok végül úgy döntöttek, hogy ezt a biztonsági problémát meg kell szűntetni, és be kell vezetni a külön azonosítást az ügyfélnek, akár úgy, hogy egy megerősítő kódot kap sms-ben, amit meg kell adnia a fizetéshez, akár más módszerrel.
Egyes bankok időközben már bevezették, hogy csak biztonsági kóddal lehet vásárolni, ha kockázatosnak ítélik az ügyletet, vagy eleve minden internetes vásárlásnál.
Európai előírás
Szeptember 14-től az Európai Unió kötelezővé teszi az úgynevezett PSD2-es szabályozás erős ügyfélhitelesítés szabályát, melynek lényege, hogy kétféleképpen is azonosítani kell, hogy valóban a jogosult kezdeményezi a fizetést. Ez lehet például egy külön internetes kód és egy sms-ben küldött, az adott fizetést érvényesítő kód, de más módszerek is felmerülnek, idővel akár a biometrikus azonosítás is.
Ellenőrizzük kártyáinkat!
Mindez okozhat némi kényelmetlenséget, többletfeladatot, de nem többet, mint amennyi az internetes bankolásnál már rendszerint amúgy is megszokott volt. Két kód megadása nem túl nagy feladat, a cserébe kapott biztonság viszont feltétlenül megér ennyit. Mindenkinek ajánlott, legyen akár vállalati, akár lakossági ügyfél, hogy aktiválja az ügyfélhitelesítést minden olyan bankkártyánál, amelynél felmerülhet az internetes vásárlás.
(FVA – 2019. augusztus)
Már SMS-ben is támadnak a zsarolóvírusok
A zsarolóvírus automatikusan SMS-t küld a névjegyzékben szereplő összes embernek, benne egy linkkel, amelyet ha valaki megkattint, rögtön telepíti telefonjára a vírust. Akiknek a telefonjába beférkőzött a vírus, számíthat rá, hogy hamarosan titkosítja a fájljait, előtte viszont több szöveges üzenetet küld a névjegyzékben szereplőknek.
A zsarolóvírust eredetileg felnőtt tartalmak fórumain terjesztették a Reddit oldalain - derítették ki az ESET IT-biztonsági szakemberei. Az ESET szerint felkeltheti a figyelmet az is, hogy az Android/Filecoder.C jelenlegi verziójában a készítők a titkosításban is hibáztak, a vírus nem zárja le a képernyőt, hogy blokkolja a felhasználó hozzáférését a készülékhez, valamint a kért váltságdíj sem egységes.
A kártevő az ESET szerint Android 5.1, valamint ennél frissebb verziókra nézve jelent fenyegetést, azonban szerencsére hatása ─ a támadási kampány végrehajtásában, illetve a titkosító algoritmus implementálása során elkövetett hibák miatt ─ jelenleg korlátozott, ugyanis a titkosított fájlok helyreállíthatóak. Mindazonáltal, amennyiben a káros kód fejlesztői kiküszöbölik a hiányosságokat, az Android felhasználóknak egy potenciálisan pusztító malware-rel kell szembenézniük.
Szakértők szerint a zsarolóvírusok ellen az a leghatékonyabb, ha az Androidos eszközök használói automatikusan frissítik készülékeiket és kizárólag megbízható forrásból vásárolnak, illetve töltik le az alkalmazásokat.
A zsaroló programról bővebb információk Lukas Stefanko, az ESET egy biztonsági szakértőjének elemzésében olvashatók.
(Forrás: Nemzeti Kibervédelmi Intézet - FVA 2019. augusztus)
Megkezdődött a nyári szezonális ellenőrzés
Augusztus 20-ig tart az évek óta rendszeresen megszervezett nyári ellenőrzés sorozat.
Idén fókuszba kerülnek a nyári fesztiválokon, vásárokon működő élelmiszerforgalmazó és vendéglátó létesítmények, valamint a mozgó egységek.
Mindezek mellett továbbra is fokozott figyelmet kap az ifjúsági és gyermektáborokban étkeztetést biztosító vállalkozások felügyelete.
A szemlét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a kormányhivatalok szakemberei végzik.
A szakemberek idén is kiemelt figyelemmel kísérik a jégkrém előállítás és forgalmazás területét.
(2019. július, Forrás: Nébih)
Lezárult a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés
4 307 létesítmény ellenőrzése, közel 12 ezer vizsgált termék, 34 tonnát meghaladó forgalomból kivont élelmiszer, mintegy 22 millió forint kiszabott bírság.
A hiányosságok miatt a Nébih 164 figyelmeztetéssel élt, 42 esetben a tevékenység korlátozását rendelte el és 225 alkalommal szabott ki bírságot.
A 446 ellenőrzött élelmiszer-előállító helyen főként higiéniai hiányosságok fordultak elő. Az 1 434 felkeresett élelmiszer-kereskedelmi egységben legtöbbször a forgalmazott termékek minőségét kifogásolták az ellenőrök, a hűtési lánccal kapcsolatosan mindössze 18 esetben merült fel probléma. Kedvező tapasztalatokkal zárult a mozgóboltok célirányos ellenőrzése is.
A vendéglátás és étkeztetés területén végzett akcióellenőrzések során jellemző hiba volt a kitelepült vendéglátók esetében a berendezések nem megfelelő higiéniai és műszaki állapota, a különféle eszközök és a megfelelő személyzet hiánya, továbbá a szűkös hűtőkapacitás. Az ellenőrzött egységek 75%-a biztonságosan üzemelt.
(2019. szeptember)
Átláthatatlan szerződések
Alapvetően megfelelnek a hálózatsemlegességi szabályoknak a hírközlési szolgáltatók, de az általános szerződési feltételeik gyakran átláthatatlanok az ügyfelek számára, és a szolgáltatók nem szabályszerűen tájékoztatnak a netsebességi adataikról – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) éves jelentéséből.
A hálózatsemlegesség lényege, hogy a szolgáltatók nem tehetnek különbséget az internetes forgalmak között, vagyis nem tilthatnak le, nem lassíthatnak, nem korlátozhatnak és nem különböztethetnek meg konkrét tartalmakat, alkalmazásokat vagy szolgáltatásokat.
Javuló színvonalú szolgáltatások jellemzik a piacot, bár a hatóság felméréséből kiderül: a vezetékes internetre előfizetők 58 százaléka, a mobilnetesek 63 százaléka tavaly még mindig észlelt valamilyen problémát az előfizetésénél.
A leggyakoribb problémát a megszakadt kapcsolat jelenti.
A hatóság egy esetben indított eljárást a hálózatsemlegességi szabályok vélt megszegése miatt a Telekom Net-korlátlan nevű díjcsomagjai kapcsán, mert nem biztosította az egyenlő bánásmódot a tartalmak között.
A szolgáltatók általános szerződési feltételeiben és egyedi előfizetési szerződéseikben ugyan rengeteg az információ, de a társaságok bizonyos esetekben nehezen érthető, kevésbé felhasználóbarát módon tálalják ezeket. Ezenkívül a szolgáltatók csak a saját csomagjaikat ismertetik a weboldalaikon, ahonnan nem linkelnek egyetlen olyan oldalra sem, ahol több cég kínálatának összehasonlítására lenne lehetőség.
Bár mindegyik szolgáltató ismeri a hírközlési hatóság internetmérő szolgáltatását, a Szélessáv.net-et, annak linkjét mégsem tüntette fel egyikük sem a honlapján, pedig az alkalmazással objektíven meg lehet ismerni a hálózatok mért sebességeit, illetve mobilhálózatoknál azok lefedettségét és elérhetőségét.
(Forrás: NMHH. FVA 2019. június)
Másfélezer gyógyszer hiánycikk – rengeteg az érintett
Nem a K-vitamin készítmény az egyetlen, amely hiánycikk lett, a hiánylistán 1.479 tétel szerepel.
Az OGYÉI adatbázisa alapján 37.602 törzskönyvezett gyógyszerkészítmény van, aminek a 3,9 százaléka a hiánylistán szereplő tétel.
Hogy mekkora jelentősége van egy adott készítmény hiánycikké válásának, több tényező is befolyásolja, például hogy a hiány sokakat érint-e, vagy csak a betegek szűk körét.
Szerencsés esetben van helyettesítő készítmény, így akár már a gyógyszertárban orvosolhatjuk a problémát.
Lényeges, hogy mi az alkalmazási területe a hiánycikké vált gyógyszernek, fenyeget-e közvetlen életveszély, vagy sem, ha nem kapják meg a betegek.
Mit tehet az a beteg, akinek olyan készítményt ír fel az orvos, ami hiánycikk?
A helyzet megoldására több lehetőség is van.
Akiknek még van az adott gyógyszerből otthon, és az általuk szedett készítményből csak rövid ideig tart majd a hiány, azt tanácsolják, hogy várjanak. Ilyenkor pár napon vagy héten belül is megérkezhet a megszokott készítmény.
Amennyiben a hiányterméknek van hivatalos helyettesítője, és az orvos nem tiltotta annak alkalmazását, akkor a beteg kérésére a gyógyszerész a készleten lévő helyettesítő készítményt kiadhatja a felírt termék helyett.
Szóba jöhet a terápiaváltás, azaz a beteget átállíthatják egy másik hatóanyag szedésére.
Ha mindenképpen csak a hiánycikké vált gyógyszer a jó, és az külföldön elérhető, akkor az egyedi import engedély is megoldást jelenthet. Előfordul az is, hogy a nagykereskedők ún. kontingens behozatalra kérnek engedélyt, így enyhítve a hiányon.
Meg lehet próbálni kiváltani a készítményt külföldön is, azonban ilyen esetben figyelembe kell venni, hogy nem lehet minden készítményt átvinni a határon.
Meg kell győződni, hogy a magyar vényt elfogadják-e az adott ország gyógyszertáraiban. Ezt megkönnyítheti, ha jelezzük a szándékunkat a kezelőorvosnak, aki így ennek megfelelően fogja kiállítani a vényt.
A hiánycikké vált gyógyszerekről a gyógyszerhatóság honlapján lehet tájékozódni.
Kérhetünk a gyógyszertári dolgozóktól is felvilágosítást, ha lehet tudni, hogy mikor érkezik új tétel a hiányzó gyógyszerből, és emellett a gyártókhoz is lehet fordulni tájékoztatásért.
Miért válik hiánycikké egy gyógyszer?
A problémák egy része a gyártással és szállítással függ össze: egyes alapanyagokat nem lehet beszerezni. Volt rá példa, hogy az elkészült készítmények megsemmisültek szállítás közben balesetben vagy raktártűzben. A már elkészült gyógyszerek utólagos vizsgálata következtében is kiderülhet, hogy egy adott gyártási tétel nem kerülhet forgalomba.
A hirtelen megnövekedett piaci igények is kiválthatnak hiányállapotokat. Például, ha egy járvány felbukkanása miatt a vakcinák iránti lakossági igény megnövekszik, akkor azt a gyártók nem tudják azonnal lekövetni.
Előfordul olyan eset, amikor egyes gyógyszereket különböző okok miatt, sokszor gyártói kérésre a törzskönyvből törlik, így azt beszerezni bizonyos idő után már nem lehet. Ebben az esetben a helyettesítő termékről a kezelő orvosnál kell tájékozódni, aki ismeri a beteg kórtörténetét.
(FVA 2019. június)
Nem rosszabb minőségű az élelmiszer Kelet-Európában
Bizonyítékot talált az eddigi legkiterjedtebb uniós felmérés a kettős élelmiszerminőség problémájára, arra azonban nem, hogy a jelenség földrajzi alapon, keleti-nyugati választóvonalak mentén létezne.
Az Európai Bizottság házi kutatóintézete, a Közös Kutatási Központ (JRC) hasonlította össze 19 tagállamban forgalomban lévő élelmiszereket azonos módszertan alapján. Az uniós piacon forgalomban lévő, ugyanolyan márkájú élelmiszertermékek nagyjából egyharmadának összetételében találtak eltéréseket.
A több mint 1.400 fajta termékre kiterjedő vizsgálat az élelmiszerek 9 százalékának összetételében mutatott ki különbségeket a teljesen egyforma csomagolás és címke ellenére. A vizsgált élelmiszerek további 22 százalékának annak ellenére hasonló volt a csomagolása, hogy az összetételük különböző volt.
Az EU egészét érintő anomáliáról van szó
Miközben az első ízben egyforma módszertannal végzett felmérések bizonyítékot találtak a kettős élelmiszerminőség létezésére, arra ugyanakkor nem, hogy a Közép- és Kelet-Európában piacra dobott élelmiszerek szisztematikusan gyengébb minőségűek lennének.
„Nem lesz kettős mérce az európai egységes piacon. A kettős minőséget szankcionáló új jogszabályokkal és a hazai fogyasztóvédelmi szervek hatásköreinek megerősítésével rendelkezésre állnak azok az eszközök, amelyekkel véget vethetünk ennek a gyakorlatnak” - szögezte le Vera Jourová, az EU fogyasztóvédelmi biztosa.
(Forrás: Brüsszel. FVA 2019. június)
Kaotikus a jelenlegi védjegyhelyzet
Kétszintű védjegyrendszert vezetnek be
A boltok polcain nemcsak az élelmiszerek mennyisége és választéka nőtt, hanem az élelmiszereken szereplő jelölések is. Ma már több mint 40 élelmiszeren szereplő védjegy és több mint ezer élelmiszeren szereplő jelölés van.
A védjegyekkel túlzsúfolt piacon a vásárlóknak szükségük van eligazodásra, így igény van olyan élelmiszereket jelölő védjegy létrehozása, amely valódi garanciát biztosít. Olyan egyértelmű jelképre, ami a kiemelkedően magas minőségű élelmiszereket megkülönbözteti a piaci kínálatban szereplő más termékektől.
Hatósági tanúsítással rendelkező védjegyrendszer
Zsigó Róbert, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár ismertette a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyrendszert, mely a termelőket, az előállítókat, a feldolgozókat, a forgalmazókat és a vásárlókat egyaránt érinti, hiszen a logó feltüntetése biztosítja a kiváló minőséget.
A KMÉ védjegyrendszernek két fokozata lesz
Az első az „Alapszint”, melyre bármely előállító pályázhat, aki a vonatkozó uniós rendelet alapján e körbe tartozik és rendelkezik FELIR azonosítóval. (Tehát mezőgazdasági termelők, kistermelők, élelmiszer előállítást, feldolgozást végző kis-, közepes- és nagyvállalkozások, valamint saját márkás termékeket forgalmazó élelmiszer-kereskedelmi vállalkozások).
A második, „Arany fokozat” esetében további független, a termék élelmiszerbiztonságára, minőségére, kedveltségére vonatkozó vizsgálatok alapján nyílik lehetőség a legkiválóbb termékek külön jelölésére. Erre a fokozatra a legjobban szereplő termékekkel lehet majd pályázni és használatára 3 évig lesznek jogosultak az előállítók.
Az Agárminisztérium célja, hogy a magyar emberek olyan hazai előállítású élelmiszereket vásárolhassanak, melyen már az „Alapszint” KMÉ védjegy is garanciát nyújt a termék biztonságos és kiváló minőségére, a legjobbak pedig az „Arany fokozat” KMÉ révén emelkedhetnek ki a kínálatból.
(FVA 2019. június, Fotó: Internet)
A járda a gyalogosé
Budapest járdáin már nemcsak a biciklisek, elektromos- és sima gördeszkások, elektromos- és hagyományos görkorcsolyások, wheelboardosok riogatnak, hanem május elejétől elektromos rollerek is repesztnek.
A haladó és parkoló rollerek kevés helyet hagynak a járdán a járókelőknek. A gyalogosok és a járdán rollerezők közti balesetek elkerülhetetlenek – ahogy ezt a világ más városaiban már tapasztalták.
Világszerte öt kontinensen, Európában több mint 20 országban van jelen e-roller szolgáltató.
A trendi és jópofa elektromos rollereket okostelefonos applikációval lehet kölcsönözni, majd használat után bárhol leparkolni, így egyszerűbb a használatuk, mint a többnyire dokkolást igénylő közbringa-rendszereké.
A Lime elektromosroller-kölcsönző rendszere július 30-ig tesztüzemben és korlátozott területen működik Budapesten, s jelenleg 200 ilyen tölthető akkumulátorú roller érhető el. A Lime-S rollerek 25 km/órás sebességre képesek, és egy feltöltéssel nagyjából 30-50 kilométert is képesek megtenni.
Árnyoldala az elektromos rollernek, hogy sokan túl gyorsan hajtanak vele - ráadásul rendkívül gyenge fékkel rendelkeznek - ezzel veszélyeztetik a gyalog közlekedőket. (3-5 km/h sebességű egy gyalogos, így akár nyolcszor gyorsabb a roller.). A gyalogosok nem hallják, ahogy a hátuk mögül közeledik feléjük egy elektromos rolleres, így csak túl későn veszik észre.
A rolleres biztonsága is kérdéses, mert kevesen hordanak bukósisakot.
Az utcán szerteszét otthagyott rollerek a másik probléma.
Az elektromos rollerek használata sok helyen szabályozatlan területnek számít; Reno, San Francisco és Indianapolis be is tiltotta a Lime és a hozzá hasonló cégek működését.
A legbiztonságosabb a kerékpárúton történő használat lenne
Nem környezetbarát
A környezetvédelem elvét sérti, hogy a villanyrollerek élettartama rövid, gyorsan hulladékká válnak. Egy átlagos kölcsönzött villanyroller használati ideje csupán három hónap.
Hagyományos meghajtású kisteherautókkal szedik össze és viszik tölteni a rollereket – ami szintén környezetszennyező.
A rollerek gyakori célpontjai a rongálóknak, randalírozóknak is. Párizsi fiatalok újabb szórakozása, hogy a Szajnába hajigálják ezeket.
Miért működhet a Lime?
Hiszen
1. a városi közlekedés egyik kockázatos formája, fokozottan balesetveszélyes,
2. e-rollerrel a jelenleg hatályos szabályozási rendszerben nem lehet szabályosan közlekedni,
3. nem tudni, hogy melyik cég nyújtja az e-roller szolgáltatást,
4. az anonim cég nem ad számlát, nem tartja be az áfatörvényt, nem fizet iparűzési adót,
5. a cég nem fizet közterület használati díjat,
6. nincs magyar nyelvű ÁSZF,
7. a szolgáltatás a legalapvetőbb fogyasztóvédelmi előírásoknak sem felel meg,
8. környezetkárosító hatású.
|
A francia megoldás
Az elektromos rollerek káoszt okoztak Párizsban, így a városvezetés érdemben lépett.
A rollerekkel az úttesten, az autók és motorok számára kijelölt helyeken kell leparkolni július 1-től. A szolgáltatók óránkénti 20 kilométeres sebességre kell csökkentsék a rollerek maximális sebességét, s ha lehetséges óránkénti 8 kilométerre a sétálónegyedekben. A rollerek használatát a főváros betiltja a párizsi közparkokban és játszótereken.
A járdán rollerezést 135 eurós (38 ezer forintos) bírsággal sújtják, a járdán való parkolásért pedig 35 eurós (10 ezer forintos) büntetés jár majd.
A jövő?
Mint mond a Lime
Amennyiben a tesztidőszak mindenki megelégedésére eredményesen zárul, a tervek szerint az év vége felé beindulhat a teljes szolgáltatás – nyilatkozta Budapesten Paloma Castro Martinez, a Lime nemzetközi kommunikációs igazgatója.
Mindenki megelégedéséről már egy hónap budapesti tesztüzemet követően sem lehet szó. Nem is lehet, amíg nem szabályozzák megfelelően a rollerek használatát.
(FVA 2019. június. Fotó: Internet)
Fizetni nem akar, inkább megsértődik
Az V. kerület begyűjtötte a nem szabályosan elhelyezett elektromos rollereket, és csak közigazgatási eljárás után adta vissza. A Lime válaszul kivonult a kerületből.
Belváros-Lipótváros önkormányzata hozott egy rendeletet, ami alapján az elektromos közroller felvétele az utcán közterületi értékesítésnek minősül, erre pedig nincs engedélye a Lime rollermegosztó cégnek. A jogszabály alapján a helyi közterületesek begyűjtöttek több mint félszáz Lime elektromos rollert.
A kerület célja a közterületen sétáló emberek védelme és a szolgáltatás szabályozása volt.
A Belváros döntéséről értesülve a Lime működési zónájából azonnal kikerült az V. kerület területe.
Talán a többi budapesti kerület vezetése is tekintettel lesz a gyalogosok biztonságára és a törvényi előírásokra, s mielőbb rendeletben rendezi a rollerkáoszt.
(Frissítés 2019. július - FVA)
A kormány elkezdett dolgozni az elektromos rollerek szabályozásán
2019. novemberben a belügyminiszter kimondta, hogy „az elektromos rollert a hatályos szabályozás alapján, külön eltérő rendelkezés hiányában csak segédmotoros kerékpárnak lehet megfeleltetni”.
Vagyis nem közlekedhetnének velük a járdán, a gyalogosok között.
A rendeletben több, azóta sem betartott feltétel is szerepel.
Ezek közé tartozik, hogy jogosítvánnyal lehet csak vezetni, bukósisak kell hozzá, lámpa kell rá, típusbizonyítvánnyal kell rendelkeznie, egy uniós jogszabály szerint ülésnek is kell lennie egy segédmotoros kerékpáron.
A fentiek alapján lehúzhatná a rolót a Lime kölcsönző. Vélhetőleg nem így lesz.
4 hónapja érvényes a rendelet, de a Lime nem változtatott. Nincs lámpa, nincs ülés, a járdákon szétdobálva a rollerek, bukósisakot elvétve látni, s a járdákon cikáznak a járművekkel.
Frissítés: 2020. február, FVA
Másfél hónap szünet után újra lehet elektromos rollert bérelni Budapest utcáin.
Március közepén nemcsak Budapesten, de egész Európában és Észak-Amerikában begyűjtötték a teljes flottát, ezzel átmenetileg szüneteltetve a tevékenységüket.
Mint Tóth Tamás, a Lime magyarországi képviselője jelezte, a Lime működési területe ugyanaz marad, de egy kisebb flottával indulnak újra.
Frissítés: 2020. május, FVA
Olcsóbb nemzetközi hívások az európai fogyasztók számára
Május 15-től olcsóbb az uniós országok közötti telefonálás. Hívásokért percenként maximum 19 centet, az SMS-ért pedig maximum 6 centet kell majd fizetnünk.
Az elmúlt években ugyan a telefonhívások díjai folyamatosan csökkentek, az EU pedig eltörölte a roamingdíjakat, a tagállamok közötti hívásokért azonban továbbra is sokat kellett fizetnünk. Ezen változtatnak az új nemzetközi hívások díjaira vonatkozó szabályok.
Az új árak az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex részét képezik. Az alacsonyabb hívások az Unió digitális egységes piaci stratégiájának köszönhetőek, amelynek célja, hogy minden európai polgár, attól függetlenül, hogy hol él és mennyi a bevétele, részt tudjon venni a digitális gazdaságban és társadalomban.
(2019. május)
A Ryanair és az Easyjet a legrosszabbak között
A pontosságot, a kiszolgálás minőségét és a követelések feldolgozását véve alapul.
A Ryanair bekerült a világ legrosszabb légitársaságai közé az AirHelp összeállítása szerint. A szervezet légi utasok jogainak érvényesítésében segít, sőt késések és járattörlések esetén közbenjár a kártérítés érdekében.
A szervezet 72 légitársaságot vizsgált.
A Ryanair hátulról az ötödik lett (68.hely), az utolsó előtti helyezést az Easyjet kapta, a legrosszabb légitársaság az AirHelp szerint pedig a Thomas Cook.
A teljes lista
A Quatar Airways a legjobb, majd az American Airlines, az Aeromexico, a SAS Scandinavian Airlines és a Qantas.
A szervezet a repülőtereket is vizsgálta.
A legjobb repülőtér a katari Hamad Nemzetközi Repülőtér, a legrosszabb pedig a lisszaboni Portela repülőtér.
A Ryanair az egyetlen légitársaság, amely felkerült az Európai Unió legnagyobb környezetszennyezőinek listájára.
(2019. május - FVA)
Támadnak az unokázók
Sok 60 év feletti magyar válik a bűnözők áldozatává
Egyre gyakrabban hallani olyan esetekről, hogy a bűnözők úgy próbáltak pénzt, értékeket kicsalni az áldozatból, hogy telefonon annak unokájának, vagy rokonának adták ki magukat (vagy azt állították, hogy a hozzátartozó megbízásából telefonálnak). Általában az a szöveg, hogy a rokon bajba került (autóbalesete volt, nagy összeggel tartozik), és nagyon sürgősen pénzre van szüksége, különben meg nagyobb probléma kerekedik a dologból.
A csalók általában telefonkönyv alapján, találomra hívják fel a potenciális célpontokat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak.
Óvatosan az internettel - Terjed az online unokázás
A legújabb nemzetközi trend szerint a csalók például a Facebookon lépnek kapcsolatba a kiszemelt áldozattal, és a közösségi oldalon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé a sztorijukat. Ez még veszélyesebb, hiszen sokszor nem lehet lenyomozni, valójában ki próbálta meg átverni az idős hozzátartozót, akárki akárhány Facebook-profilt létrehozhat, akár álnéven is.
A Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattárból (PRE-STAT) kiderül, országosan Budapesten követték el a legtöbb 60 felettiek sérelmére lopást és csalást tavaly, szám szerint 521-et. A lista másik oldalán Szabolcs megye áll, majd Heves és Veszprém következik.
Százezer 60 év felettire jutó 60 év felettiek sérelmére elkövetett trükkös lopások száma
A vizsgált bűncselekmény-típus esetében a főváros és a dunántúli megyék sokkal fertőzöttebbek a többi megyénél. Közülük is kiemelkedik Budapest, Baranya, Tolna és Vas megye. A trükkös lopások, illetve azon belül az időskorúak sérelmére elkövetett trükkös lopások leginkább a dunántúli területekre jellemzők, az azonban az egész országra igaz, hogy sértettjeik egyértelműen a 60 év feletti lakosság köréből kerülnek ki.
2018-ban összességében 1431 ilyet regisztráltak, míg 2017-ben csak 1042 eset szerepelt a nyilvántartóban. A legtöbb 60 év felettiek sérelmére elkövetett lopás, csalás 2015-ben történt, ekkor összesen 1737 bűnesetet jelentettek.
(Forrás: PRE-STAT , FVA 2019. május)
Terjed a füstmentes távhőszolgáltatás
Magyarországon
93 településen, több mint hatszázötvenezer háztartásban, a lakások mintegy 17 százalékában érhető el távhőszolgáltatás.
2017-ben 14 986 db hőközpont üzemelt az országban. A távhőtermelők a távfűtéshez és használati meleg víz szolgáltatáshoz szükséges hőt 70%-ban földgázból állítják elő, azonban egyre nagyobb szerepe van a megújuló energiáknak, úgymint a napenergiának vagy a geotermikus energiának. Utóbbi felhasználása 2015 és 2017 között jelentősen emelkedett - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (MaTáSzSz) kiadványából.
A fogyasztók a földgáz-, a villamos-energia, továbbá a víziközmű-szolgáltatás területén különböző ügytípusokban kérhetik a MEKH segítségét. A hatósági eljárás megindításának előfeltétele, hogy a felhasználó először közvetlenül a szolgáltatónál kísérelje meg a vitás ügy rendezését.
Ha ez az egyeztetés nem vezet eredményre, érdemes a MEKH segítségét kérni.
(FVA 2019. április)
A Facebookon árulják a kártyaadatokat
Kártevőket is lehet vásárolni a közösségi portálon.
A Tor-hálózaton keresztül elérhető Dark Web az internet legsötétebb bugyra, pornográfiától a drogokon és a fegyvereken át a lopott kártyaadatokig minden vásárolható piacterein.
A Cisco biztonsági cége most rámutatott, hogy nem kell a Sötét Webre szörfölni a szennyes holmikért: valójában a Facebookon is számtalan etikátlan, olykor illegális áru kapható.
A kutatócsapat az elmúlt időszakban 74 problémás csoportot fedezett fel, ezek összesen 385 ezer taggal(!) rendelkeztek. A csoportokban többek közt lopott bankkártyaadatokkal, felhasználói fiókok bejelentkezési adataival, akár spammelésre és adathalászatra alkalmas eszközökkel kereskedtek.
Aki belépett ilyen bűnözésre szakosodott csoportba, annak a Facebook algoritmusa maga kezdett el hasonló csoportokat ajánlgatni…
A kutatók manuálisan jelentgették a csoportokat a Facebook normál bejelentőeszközén keresztül, azonban nem mindegyiket törölte a közösségi hálózat moderátori csapata. Így végül közvetlenül felvették a kapcsolatot Zuckerberg cégével, hogy kezdjenek valamit a problémával.
(A Facebook szerint a csoportok mind sértették a felhasználói szabályzatát.)
(Techbázis 2019. április - FVA)
Feketelista a jogsértő webáruházakról
A hatóság 2017. óta eddig 598 súlyos hibát vétő webáruházat ért utol. Amely webshop kitöltötte két éves büntetését, azt törlik a vétkezők listájából. Nem minden megbüntetett webshop javítja ki a hibáit a nyilvántartás szerint.
Az erre vonatkozó 453/2016. számú kormányrendelet alapján súlyos hiba egy online áruház tevékenységében, amikor például a szerződéskötést megelőzően nem tájékoztatja a vásárlót az előírt adatokról, vagy a vásárlás pontos feltételeiről. És nyilván súlyos vétség az is például, ha a vásárló a webáruház hibája miatt az őt megillető 14 napos elállási jogával nem tud élni. A tájékoztatási hiányosságok közé tartozik például, ha egy webáruház elhallgatja a nevét, székhelyét, postai címét, telefonszámát, telefaxát, elektronikus levelezési címét, ahová a fogyasztó a panaszait címezheti, a teljesítés, így a fizetés, a fuvarozás és a teljesítési határidő feltételeit, a panaszkezelés módját.
De kötelező az elállási nyilatkozatminta feltüntetése is a webshop honlapján, továbbá tájékoztatást kell adni a kellékszavatosság és a termékszavatosság, vagy éppen a jótállás feltételeiről is.
Jelen kimutatás szerint az 580 webáruházból csak 440 pótolta a hiányosságait. Viszont 140 webáruház még nem tett eleget a hatóság kötelezésének.
A vásárlók nem bogarásszák naponta a fogyasztóvédelem honlapját, de vannak civil szervezetek is (így az FVA), akik ha kell, hírt tudnak adni arról, amire érdemes a vásárlónak figyelnie.
(2019. április FVA)
Életmentő mobil applikáció
A Szív City egy virtuális közösség, melynek önkéntes tagjai készek megmenteni a keringésleállás (a hirtelen szívmegállás) köztéri áldozatait.
A Szív City app letöltésével és a regisztrációval vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és mielőtt a mentő megérkezik, hozzáfognak az újraélesztéséhez.
Évente 25.000 ilyen eset adódik országszerte, és a túlélés esélye percenként 7-10%-kal csökken. Életbevágó jelentőségű, hogy az újraélesztés mielőbb megkezdődjék!
ÉletMentő app egyéb információkkal segít, például megmutatja a közeli kórházak, orvosi ügyeletek listáját, sőt az állatorvosi rendelőkét is.
Több mint 600 éles riasztásuk volt a mentőknek a Szív city alkalmazás révén – tájékoztatott Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője
Alapítók: Magyar Resuscitatios Társaság és Magyar Máltai Szeretetszolgálat
(FVA 2019. március)
Európa kiberbiztonságáért
Az EU lakosságának több mint 80 százalékának van internet-hozzáférése, és ez a szám egyre csak növekszik. De mi a helyzet a biztonsággal? Mit tesz az Európai Parlament?
Kiberbiztonság
2020-ra a digitális kapcsolatok nagy része gépek közötti lesz, milliárdnyi olyan eszközzel, amelyeket összefoglaló néven a „Dolgok internetének” nevezünk.
Ezzel együtt a kibertámadások száma is növekszik, ráadásul azok komplexebbek és szofisztikáltabbak is lettek az évek során. Egyedül ezekkel a fenyegetésekkel sem a kormányok, sem az iparág nem tudja felvenni a küzdelmet, közös fellépésre van szükség.
Március 12-én a Parlament a kiberbiztonsági jogszabályról szavazott, amelynek célja, hogy hatékonyabban küzdjön a növekvő kibertámadások ellen, hogy megerősítse az Európai Uniós Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség szerepét, és létrehozzon egy közös kiberbiztonsági tanúsítási rendszert.
Az új szabályoknak köszönhetően a felhasználók ajánlásokat kapnak a biztonsági beállításokra, az eszközök védelmére, és az elérhető frissítésekre, illetve azok gyenge pontjaira vonatkozóan.
(Forrás: Európai Parlament – FVA 2019. március)
Összezavarodhatnak a GPS-ek…
Április hatodikán megbolondulhatnak a régebbi GPS-es rendszerek egy naptári hiba miatt, figyelmeztetnek kiberbiztonsági szakértők. Az egykor Y2K néven emlegetett hibához hasonlót lehet most jósolni a régi GPS-rendszerekhez.
A gondot az okozhatja, hogy a GPS-hez használt (Global Positioning System) jeladó műholdak és a vevőegységek időszámítási módszere egyedi, ugyanis hetekben számolják az időt. A 10-bites számformátum miatt azonban 1024 eltelt hét után minden nulláról újrakezdődik, és ez mindössze 19,7 évet jelent. A GPS még 1980. január hatodikán kezdett el számolni, és gyors számolás után rájöhetünk, hogy azóta már volt egy újraindítás 1999. augusztus 21-én, ami akkor zökkenőmentesen lezajlott.
Most viszont más a helyzet, az április hatodikán esedékes GPS WNRO-nak, vagyis a hétszámláló átfordulásnak komolyabb következményei lehetnek.
A hatások sokkal szélesebb körűek lehetnek, mert több rendszerbe is GPS van integrálva a működésükhöz, például a biztonsági rendszerek és a közlekedésfigyelő rendszerek.
20 éve ezek a kapcsolódások még kezdetlegesek voltak, most már minden mindenbe beágyazódik.
A dátumformátumhoz kapcsolódó szabványt pár éve már módosították, és a nagyobb gyártók már felkészíthették eszközeiket a váltásra – ezekkel semmi különösebb gond nem lesz, a régi rendszerek pedig pontatlan dátumokat jelezhetnek majd.
Több szakértő viszont úgy vélekedik, hogy az átállás körüli aggodalom felesleges. A hétköznapi felhasználók abból nem fognak sok mindent érezni, főleg ha a modern táblagépeket és okostelefonokat használják.
(FVA 2019. március)
Bírsággal rövidítik a várólistákat
Áprilistól büntethetik azokat a kórházakat, ahol nem a lehető legkorábbi időpontot adják meg a betegnek egy vizsgálatra.
Áprilisban a finanszírozó indítja az új várólista regisztráló-elszámoló rendszerét. Ettől kezdve az orvos, aki a legkorábbi szabad hely helyett későbbre adna időpontot a betegének, hibajelzést kap és a rendszer nem is engedi majd beírni az esetet. Ha pedig egy pácienst az eredeti időpontnál előbbre vesznek a műtőben, annak ellátását a biztosító nem fizeti ki mindaddig, amíg tisztázódik, mi okból történt ez a változás.
A szakmailag indokolt esetben – például ha romlott a beteg állapota – nem lesz szankció. Viszont ha nincs megfelelő indok az előre sorolásra, akkor a biztosító nem fizet, és esetenként körülbelül 40 ezer forintra bünteti a szolgáltatót.
Hasonló eljárásra számíthatnak azok is, akik a bejegyzett időpontban sem végzik el az adott betegnél a beavatkozást.
Várólisták hosszának lekérdezése
Az egészségbiztosító több mint egy éve fejleszti a várólista regisztrációs rendszerét. Ennek eredményeként a nem nyilvános felületen már nem csak azt lehet látni, hogy egy-egy orvos, illetve intézet műtéti kapacitása szerint mikorra sorolható be legkorábbra az adott beteg, hanem azt is, ha valaki ennél későbbi időpontot ad a páciensének.
Az adatok eltérését sok esetben az is okozhatta, hogy a hálapénzzel menetközben megkurtították a várakozást.
(2019. március)
Egy év alatt megtízszereződött a webpiac
Bevételüket tekintve kiugró évet zártak tavaly a magyar webáruházak.
A korábbi évekhez képest tavaly az interneten vásárlók több kedvezményhez jutottak, a nagyáruházakon belül pedig megjelentek a bolt a boltban formációk.
A legfrissebb statisztikák szerint 2018-ban meghaladta az ötszázmilliárd forintot a webáruházak élelmiszerekből és iparcikkekből származó kiskereskedelmi forgalma.
Eddig az Extrem Digital birtokolta az első helyet, azonban könnyen előfordulhat, hogy a Media Markt rövid időn belül megelőzi. A Tesco is trónkövetelő lehet, ugyanis rohamléptekben építi ki országos kiszállítóhálózatát. Előkelő helyen szerepel a 2018-ban a magyar piacra lépett Alza is, bár az eMaghoz hasonlóan a forgalma nagy részét nem nálunk könyveli el. Az előrejelzések alapján idén erősödik az élelmiszer-webpiac is, ringbe lép a Spar.
A 10 legnagyobb webáruház
Extreme Digita
eMAG
Media Markt
TESCO
220 volt
Ipon
Mall.hu
Alza.hu
Aqua
Electromax
Libri-Bookline
(2019. február)
Tucatnyi város, ahol már elkezdték az autókat kitiltani az utcákról
Európa jár az élen az autómentes kezdeményezésekben.
Az Oxford Egyetem 2018-as tanulmánya szerint Európában évente 10 ezren halnak meg korábban az autók károsanyag-kibocsátása miatt, aminek jelentős részéért a dízelautók felelősek. A Business Insider összegyűjtött tizenhárom nagyvárost, ahol már megtették az első lépéseket a légszennyezés csökkentése és az egészségesebb városi levegő érdekében.
Párizs
A francia főváros levegője az egyik legszennyezettebb Európában, csak Moszkva áll rosszabbul a nagyvárosok között. Ezért az 1997-es évjáratnál öregebb járműveket kitiltották hétköznapokon a belvárosból, a városvezetés pedig 2020-ra bizonyos útszakaszokra csak elektromos autókat fog beengedni. Ráadásul minden hónap első vasárnapja autómentes nap: a belvárosban reggel 10 és este 6 óra között nem lehet autóval közlekedni, amit aztán a város többi részére is kiterjesztették.
Madrid
Spanyolország fővárosában 2018 november végétől korlátozzák a 2000 előtt forgalomba állt gázüzemű, és a 2006 előtti dízelautók behajtását. A szabály életbelépésének első napján, november 30-án a legforgalmasabb útszakaszon harmadával csökkent a forgalom. 2020-tól még tovább fogják szigorítani a szabályokat: semmilyen gázüzemű és dízelautó nem lépheti át a város határát. A szabályszegők 100 eurós büntetésre számíthatnak.
Oslo
A norvégok öles léptekkel haladnak afelé, hogy 2030-ra karbonsemlegessé tegyék a fővárost, és a tervükben nagy szerepet kap az autók korlátozása is. 2019-re több autómentes szabályozás lépett életbe: korlátozzák a behajtást személyautóval a belvárosba, 700 parkolóhelyet megszüntettek, és több sétálóövezetet is kialakítottak. A város polgármester-helyettese állítja, hogy 2020-ra a teljes belvárost autómentessé teszik.
London
2018 októberében a londoni City utcáinak felét gyalogos övezetté nyilvánították – ez azt jelenti, hogy ezeken a területeken korlátozzák az autók, buszok, taxik forgalmát. 2019 áprilisától pedig minden személyautó sofőrjének, még az Uber- és taxisofőröknek is napi 14,70 fontos (több mint 5 ezer forintos) behajtási díjat kell fizetni.
Brüsszel
Brüsszelben alacsony emissziós zónákat alakítottak ki, ahova öregebb és szennyezőbb autókkal tilos behajtani – ha valakit kiszúr a kamerás ellenőrzőrendszer, 400 eurós bírságra számíthat. A város azt tervezi, hogy 2030-ra az összes dízelautót kitiltsa az utakról.
Koppenhága
A dán fővárosban a biciklisek uralkodnak: a lakosok fele választja a bringát a mindennapos közlekedésre, és Európában itt az egyik legalacsonyabb az autótulajdonosok aránya. Koppenhágában már az 1960-as években elkezdték a közlekedést a gyalogosokra és kerékpárosokra szabni: rengeteg a gyalogos zóna, a biciklisforgalomra pedig már főutakat hoznak létre. Ezt megfejelve Dániában tilos lesz benzin- vagy dízelautót vásárolni 2030-tól.
Róma
Rómában a légszennyezés már az ókori építészeti emlékek fennmaradását veszélyezteti: egy 2017-es minisztériumi tanulmány szerint 3600 kőépítmény és 60 bronzszobor károsodott súlyosan a szennyezett levegő miatt. A város ezért 2024-re ki akarja tiltani a dízeleket a központból, továbbá egy sor ideiglenes intézkedést hozott: bizonyos napokon csak páros vagy páratlan számvégződésű rendszámmal lehet közlekedni – amit nehezen tudnak betartatni a rendőrök, sokan úgy játsszák ki a szabályt, hogy vesznek egy használt autót alternatív rendszámmal.
Milánó
Észak-Olaszország gazdasági központja 2019 januárjától megtiltotta az öregebb dízelautók közlekedését hétköznaponként. A szabályt pedig fokozatosan terjesztik ki egyre több autóra, hogy 2030-ra teljesen betiltsa a dízeleket.
Athén
A görögök is a páros-páratlan rendszámos szabályzással próbálkoznak a városközpontban, továbbá bizonyos napokon tilos a belvárosba hajtani dízelautóval. 2025-re az összes dízelt kitiltják a városmagból.
Frankfurt am Main
2018. szeptemberben a német szövetségi bíróság arra kötelezte a várost, hogy kitiltsa az utcáiról szinte az összes dízelautót, mintegy 60 ezer autót, kivéve a legújabbakat. Az ítélet nagy vihart kavart, de a német pénzügyi központ városvezetésének nincs mit tenni, mint 2019-ben bevezetni a szabályokat.
Berlin
Berlin is hasonló sorsra jutott, mint Frankfurt: minden 2015-nél korábban forgalomba helyezett dízelautót ki kell tiltania bizonyos városrészekből. Mintegy 200 ezer autót érint a rendelet, ami 2019. áprilisban lép életbe.
Amszterdam
Hollandiában eleve nagy hagyománya van a biciklis közlekedésnek, de a kormány olyan cselekvési tervet tett közzé, amivel újabb 200 ezer biciklist csábítanának az utakra, valamint 2030-tól csak károsanyagkibocsátás-mentes járművel lehetne közlekedni. Ezzel együtt Amszterdam közel 350 millió eurót (több mint 100 milliárd forintot) különített el a kerékpáros infrastruktúra bővítésére és a bicikliparkolás javítására.
Jelenleg 4,5 milliárd ember, azaz megközelítőleg a teljes populáció 60 százaléka lélegez be olyan levegőt, melyben a WHO által egészségesnek tartott koncentrációnál kétszer magasabb a szálló por aránya. Indiában, Kínában, Pakisztánban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Dél-Afrikában a legveszélyesebb a helyzet, de Kelet-Közép-Európának is kijár a rosszból.
Hazánk Európa harmadik legszennyezettebb levegőjű országa
(Forrás: Forbes, Fotó: Internet – FVA 2019. február)
Négy mód, ahogy profitálhatunk az új fogyasztóvédelmi szabályokból
Az EU-n belüli vásárláskor egyre kevésbé számítanak a határok, jó, ha tudjuk, hogyan védhetjük meg magunkat vásárlás közben.
Január 22-én szavazott a belső piaci szakbizottság az „Uniós fogyasztóvédelmi szabályok megújítása” nevű jelentéstervezetről, amely az „Új megállapodás a fogyasztói érdekekért” intézkedéscsomag részét képezi.
Az „Új megállapodás a fogyasztói érdekekért” célja, hogy az uniós állampolgároknak egyenlő jogokat biztosítson és a tagállamok között jelenleg is fennálló jelentős különbségeket lebontsa.
Ez a fogyasztóvédelem eszköztárát is megerősíti, például azzal, hogy bevezeti a kollektív jogorvoslat fogalmát, vagy hogy elrettentő erejű büntetéseket vet ki a nem megfelelően működő vállalatokra.
Emellett az új szabályok olyan területeket is lefednek, amelyekre vonatkozóan eddig nem volt uniós törvény, különös tekintettel az online piacra, vagy a kettős élelmiszer-minőségre.
A négy mód
Hatékonyabb védelem online vásárlás esetén
Kollektív jogorvoslat minden uniós tagállamban
Elrettentő erejű büntetések
Harc a kettős élelmiszer-minőség ellen
(FVA 2019. január)
2018. évi téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés
Országszerte összesen 3.312 ellenőrzés, 117 figyelmeztetés, 14 tevékenység-korlátozás, valamint 125 darab – összesen 8.065.154 forintnyi – kiszabott bírság lett a téli szezonális mustra mérlege.
A széles körű szemle a boroktól és pezsgőktől kezdve, a szaloncukrokon, édességeken át a hús- és haltermékekig terjedt, beleértve a füstölt húsokat és a virsliket is. A hatósági ellenőrök 471 élelmiszer-előállító helyen, 2.079 élelmiszer-forgalmazónál, valamint 762 vendéglátóhelyen fordultak meg az országban.
Bár az ellenőrzések száma csaknem azonos volt a 2017. évivel, összességében emelkedett a szankcionált esetek száma. A szabálytalanságok többsége jellemzően enyhébb, írásos figyelmeztetést vont maga után.
Az ellenőrök több mint 17 500 élelmiszertételt vizsgáltak. Leggyakrabban higiéniai hiányosságokat (4,2%), a termékek minőségével és összetételével kapcsolatos szabálytalanságokat (3%), nyomon követési problémákat (1,8%), illetve a dolgozók képzettségével, egészségügyi alkalmasságával összefüggő hiányosságokat (1,7%) észleltek a szakemberek.
Emelkedett a forgalomból kivont élelmiszertételek aránya is: 425 (2,4%). Kifejezetten magas volt a piacokon, karácsonyi vásárokon eladásra kínált, lejárt szaloncukrok és más édességek aránya. A vizsgálat alá vont virslik, illetve borok és pezsgők esetében viszont nem volt szükség ilyen jellegű hatósági intézkedésre.
A Nébih fokozottan vizsgálta a budapesti karácsonyi vásárok forralt bor, pálinka és szeszes ital termékeit. Pozitív tapasztalat, hogy a 336 gyorsteszt alkalmával minden termék alkoholtartalma megfelelt a jelölésen feltüntetettnek. Általánosságban is elmondható, hogy az alkoholos italokat forgalmazó kitelepülők betartják a jogszabályokat és törekednek a jó minőségű termékek forgalmazására.
A Nébih laboratóriumaiba mintegy 80 minta érkezett. Érzékszervi vizsgálat alapján két dióbél termék bizonyult emberi fogyasztásra alkalmatlannak, az alkaloidok kimutatására irányuló laboratóriumi vizsgálat pedig két étkezési mák terméknél állapított meg a megengedett határértéknél magasabb morfin tartalmat.
(Forrás: Nébih, 2019. január. FVA)
Az előfizetők kétharmada már csak egy év hűségidőt vállalt
Egy év alatt teljesen átalakította a telekommunikációs szolgáltatások használatára vonatkozó határozott idejű szerződések összetételét az a 2017-es törvénymódosítás, mely - készülékvásárlás nélkül - egy évben maximalizálta a hűségszerződés időtartamát.
A szolgáltatónak a hűségidős szerződés megkötése előtt minden esetben fel kell ajánlania a határozatlan időtartamú előfizetői szerződés lehetőségét is, tájékoztatva a szerződő felet a részletes feltételekről. A törvénymódosítás értelmében a hűségidő lejárta után az új, határozatlan idejű szerződés havidíja, illetve a szolgáltatás egyéb feltételei nem lehetnek hátrányosabbak a korábbi, hűségidős szerződésben szereplő feltételeknél, és az előfizető a határozatlan idejű szerződését bármikor jogosult azonnali hatállyal, jogkövetkezmény nélkül felmondani.
Szintén változás, hogy a szolgáltatónak az előfizető kérésére ingyenesen hálózatfüggetlenné kell tennie azt a készüléket, melyet határozott időtartamú szerződéssel kedvezményesen adott el, és időközben lejárt a hozzá tartozó előfizetői szerződés, vagy ha az előfizető a számhordozás során a készülék árát kifizette még a szerződés ideje alatt.
Aki kötött határozott idejű szerződést a szolgáltatójával, az általában nem bánta meg: nagyjából a megkérdezettek 90 százaléka mondta azt, hogy utólag is jó döntésnek tartja.
(nagyításért klikk a képre)
Tíz megkérdezettből kilenc arról számolt be, hogy még semmilyen gondja nem volt a hűségidős szerződésével, illetve semmilyen hátrány nem érte miatta. Egy adott szolgáltató melletti elköteleződés fő motivációja egyébként a kutatás alapján egyértelműen az volt, hogy így olcsóbb a szolgáltatás: a felhasználók kétharmadánál ez volt a legfontosabb szempont, ezt követte – minden hetedik válaszadó esetében – indokként, hogy a hűségidő alatt nincs áremelés, és így kiszámíthatóbbak a családi kiadások.
(nagyításért klikk a képre)
A 2018-ban hűségszerződést aláírók közel fele hallott arról, hogy a régi szolgáltató kérésre köteles kártyafüggetlenné tenni a tőle vásárolt készüléket mobilszolgáltató-váltásnál. Tízből pedig hatan voltak tisztában azzal, hogy – hacsak nem vásárolnak készüléket – kettő helyett már csak egy évre kell elköteleződniük.
(Forrás: NMHH 2019. január)
Rosszul járhat, ha megspórolja a biztonság árát
Egyre több az adathalász-támadás, növekvő lakossági anyagi veszteségek, információvédelmi pánik a szervezeteknél
A világ nagy információbiztonsági cégeinek véleménye szerint 2019-ben a mesterséges intelligencia még jelentősebb térnyerése várható, emellett pedig még nagyobb adatlopási incidensek történnek majd, mint tavaly, és várhatóan a kritikus infrastruktúrák ellen fokozódni fognak a célzott támadások.
Magyarország azonban ebből a szempontból – bár biztonsági technológiák terén ugyanaz a kínálat – más kihívásokkal néz szembe. Sokkal alapvetőbb hiányosságok vannak a szervezeteknél, mint hogy a mesterséges intelligencia okozzon gondot.
Ugyan egyre több szektor számára kötelező foglalkozni az információvédelemmel, és a GDPR is egyre ismertebb kifejezés, az információvédelmi érettség nagyon alacsony hazánkban.
Egyre több magyar cég és állami szervezet nevében lesz adathalász-támadás, és nőni fog a nem állami szervezetek és ipari irányítási (SCADA) rendszerek elleni célzott támadások száma is. Kifinomultabb, jobb magyarsággal és meggyőző szöveggel fognak érkezni az adathalászó vagy kártevőt terjesztő levelek, ami által egyre több állampolgár adatait lopják el, illetve egyre több embernek lesz konkrét anyagi kára a zsarolóvírusok és az ellopott bankkártya-adatok felhasználása miatt.
A nem állami szervezeteknél leállások, szolgáltatáskiesések és adatvédelmi incidenseket lesznek.
2019. július 1-én indul az azonnali fizetés Magyarországon, és ezt a csalók ki fogják használni.
A pénzintézetek hiába igyekeznek minden megtenni a csalások kiszűrésére, kezdetben komoly nehézségekbe fognak ütközni. Megsokszorozódnak a banki ügyfelek elleni adathalász-támadások, és az ügyfelek mobil eszközeire, számítógépeire feltelepülő, banki bejelentkezési adatokat ellopó ún. bankolós trójai programok fertőzései is jelentősen emelkedni fognak.
A nagy cégek saját SOC-ot (Biztonsági Műveleti Központ) építenek, vagy kiszervezik a biztonsági infrastruktúra-tevékenységeiket, a kisvállalkozások pedig igyekeznek legalább egy olcsó vagy ingyenes naplógyűjtő és elemző rendszert (SIEM) üzembe állítani. De megtapasztalhatják, hogy a rendszergazdájuk egymaga nem mindenható, és a naplók írása olvasás nélkül nem növeli a biztonsági szintet.
(FVA 2019. január)
Megint a Ryanair lett a legrosszabb rövidtávú légitársaság
Hat éve folyamatosan a Ryanair nyeri az Egyesült Királyság legrosszabb rövidtávú légitársasága címet az utasok véleménye alapján készült felmérésen. A közvélemény-kutatásban 19 légitársaságot rangsoroltak.
A Ryanair megítélését valószínűleg a 2018 folyamán tartott több munkavállalói sztrájk miatt törölt járatok, illetve az azokért adott szűkmarkú kompenzáció rontotta. Nem tett jót az sem, hogy az év folyamán 3 alkalommal is módosították a poggyászokra vonatkozó szabályokat. Az utasok elégedetlenek voltak az ülésekkel, a beszállási folyamattal, a kabinnal, valamint az étel- és italválasztékkal is – azaz majdnem minden lényeges elemmel.
Az utasok rossz véleménye ellenére a Ryanair továbbra is piacvezető a fapadosok között, ráadásul tavaly 141 milliós utasforgalommal Európa második legnagyobb légitársasága lett. Ennek oka, hogy az ír fapados még mindig nem annyira kényelmetlen, mint amennyivel olcsóbb és több helyre repül versenytársainál.
(FVA 2019. január)
Biztonsági javaslatok közösségi oldalakhoz
A kockázatok csökkentése érdekében célszerű néhány egyszerű óvintézkedést tenni.
Korábban a netezés a keresőmotorok használatát, tartalmak keresését vagy a kedvenc weboldalaink olvasását jelentette.
Mára a közösségi média, az online videók és az azonnali üzenetküldés képezik az internetes felhasználói élmény alapjait. Azonban ezzel párhuzamosan új kockázatok jelentek meg.
Miként védhetjük meg személyes adatainkat és profiljainkat a közösségi felületeken?
Frissítsünk rendszeresen!
Ne hanyagoljuk el az operációs rendszerek és a különféle szoftverek frissítését. Ebből a szempontból nem jelentenek kivételt az okostelefonokon, táblagépeken és a különféle okos eszközökön lévő alkalmazások sem.
Használjunk erős jelszavakat!
Alkossunk hosszú jelszavakat, amelyek kis- és nagybetűket, speciális karaktereket, számokat is tartalmaznak. Ezeket ne használjuk több helyen. Ha van rá lehetőség, akkor éljünk a többfaktoros hitelesítések adta lehetőségekkel.
Ellenőrizzük az adatvédelmi beállításainkat!
Egy új profil létrehozása során az a legfontosabb, hogy elvégezzük a személyes adatainkkal kapcsolatos beállításokat. Ellenőrizzük, hogy posztjainkat tényleg csak a barátaink láthatják-e, illetve csak azok a csoportok férhetnek hozzá, akik esetében ezt jónak látjuk.
Ha részletes adatokat adunk meg a profilunkban, akkor ne engedjük, hogy idegenek láthassák ezeket. Ellenőrizzük rendszeresen a beállításokat.
Gondoljuk át mit posztolunk!
Annak ellenére is kikerülhet az internetre egy képernyőfelvétel a profilunkról, hozzászólásunkról vagy valamelyik üzenetváltásunkról, ha adatainkat bizalmasan kezeljük, és figyelünk a helyes beállításokra. Vegyük figyelembe, hogy ami egyszer kikerül az internetre, azt már nem tudjuk később visszavonni.
Legyünk kétkedők!
Ami túl jó ahhoz, hogy igaz legyen, az általában átverés. Ezért, ha valaki új autót, számítógépet vagy okostelefont ajánl valamilyen személyes információért cserébe, az szinte biztosan csapda. Ezeket az adatokat ne adjuk ki, illetve mielőtt rábízzuk személyes információinkat valakire, győződjünk meg az ajánlat vagy a személy hitelességéről.
Kerüljük az idegeneket!
Egy csinos hölgy vagy megnyerő úr üzenetet küldött nekünk valamelyik közösségi felületen? Ha nem ismerjük az illetőt, nem találkoztunk vele még személyesen, akkor legyünk nagyon óvatosak. A kibertérben sok a rejtőzködő, illetve a hamis személyazonossággal rendelkező egyén, akik az álcákat az áldozatok manipulálására használják fel, és olyan dolgokra veszik rá a felhasználókat, amelyeket alapesetben nem tennének meg.
Csak olyan embereknek engedélyezzük, hogy kapcsolatba léphessenek velünk, akiket személyesen is ismerünk.
(FVA 2018. december)
Ne vágj ki minden fát!
Katalógusból kínálnak fákat karácsonyra
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre többünket foglalkoztat a fenyőfa kérdése. Van, aki műanyagfenyővel, más visszavihető, földlabdás fenyővel igyekszik ökotudatos karácsonyt tartani.
A Ne vágj ki minden fát csapata a feleslegesen kivágott fák számát szeretné csökkenteni úgy, hogy oldalukon katalógus található a kérhető fákból, így csak azokat a fákat vágják ki, amelyeknek biztos lesz gazdája.
A kezdeményezés négy éve indult, az ötlet pedig onnan jött, hogy rengeteg fenyőt vágnak ki fölöslegesen, majd dobnak ki, hiszen a túlkínálat miatt nem tudják eladni. A kivágott fák körülbelül 20 százaléka nem talál gazdára.
Azok a fák, amiket nem vágnak ki rengeteg szén-dioxidot kötnek meg már egyetlen év alatt is a légkörből – emelték ki a szervezők. A nagyobb ökotudatosság mellett még kényelmesebb és gyorsabb is az embereknek így venni a fenyőfát – teszik hozzá.
A karácsonyfa katalógus a fenyofa.com oldalon érhető el.
A katalógusban van földlabdás, azaz az ünnepek után visszaültethető fa is, viszont ezeket nem lehet fénykép alapján választani. A kiszemelt fákat budapesti átvételi pontokon lehet megkapni, és lehet házhozszállítást is kérni.
(FVA 2018. december)
Vásárlók megtévesztéséért 11 milliós bírság
Lebukott az Ügyfél Vélemény Vizsgálati Központ – de nem zavarja
Tisztességtelen kereskedelmi és üzleti gyakorlatot folytatott az Ügyfél Vélemény Vizsgálati Központ Kft. (ÜVVK), amiért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 11 millió forint bírságot szabott ki rá, és eltiltotta jogsértő magatartása folytatásától.
A cég azt ígérte, hogy segít kiszűrni a csaló cégeket
A társaság 2014-ben alakult, s 2016 júliusától Fogyasztói Vélemény Tanúsítvány néven kínálja korábban Megbízható Cég néven kibocsátott igazolását vállalkozások számára.
A "tanúsítvány" azt sugallja, hogy egy vállalkozás átfogó feltételrendszernek tesz eleget. A GVH vizsgálata azonban azt állapította meg, hogy a cég által végzett elemzés nem volt teljes körű, sőt, saját maga szerint is kizárólag előre meghatározott, alacsony számú kifejezés algoritmikus szűrésére terjedt ki.
Az ÜVVK, kereskedelmi gyakorlata szerint, egy speciális szoftver segítségével 18 kulcsszó (pl. "hazug", "átvág"...) alapján vizsgálja a vállalkozásról fellelhető negatív véleményeket az interneten. Ha a keresés nem hoz ilyen eredményt, az adott cégnek lehetősége nyílik a csomag megvásárlására, amelynek birtokában megjelenítheti a tanúsítványt üzlethelyiségében, e-mailjeiben, honlapján, levélpapírján, illetve szóróanyagain.
Jogsértőnek bizonyult a cég hasonló tartalmú kommunikációja a vállalkozások megrendelési szándékának ösztönzésére.
Sok volt a súlyosbító körülmény.
A hatóság a bírság kiszabásakor kiemelt jelentőséggel vette figyelembe, hogy a jogsértés jelentős számú fogyasztót és vállalkozást - több mint tízezer céget - ért el. A GVH különösen felróhatónak találta, hogy a vállalkozás működésének egésze alapszik a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlaton.
A GVH 2016-ban már elmarasztalta a vállalkozást a mostani vizsgálattal azonos magatartás miatt, ezért súlyosító tényezőként kezelte az ismétlődő jogsértést is. Így a GVH a vállalkozás árbevétele alapján kiszabható maximális összegre, 11.076.400 Ft-ra bírságolta az ÜVVK-t.
A vállalkozásnak emellett tájékoztatnia kell ügyfeleit a jogsértésről, honlapján pedig ismertetnie kell a hatóság határozatának rendelkezéseit.
December elején a weboldalukon még nyoma sincs az ismertetésnek, viszont a szélhámos vállalkozás továbbra is hirdeti a szolgáltatást.
"MEGBÍZHATÓ CÉG" TANÚSÍTVÁNY
A "Megbízható Cég" projektünk 2013-ban Lengyelországban került kifejlesztésre a lengyel anyavállalat CBOK Sp. z o. o. Sp. k által. Célunk, hogy a potenciális ügyfelek eljussanak azon vállalkozásokhoz, akik kiérdemelték ezt az elismerést azáltal, hogy magas színvonalú szolgáltatást és etikailag is becsületes üzletpolitikát folytatnak. Azok a vállalkozások, amelyek a "Megbízható Cég" tanúsítvánnyal rendelkeznek a megbízhatóság mellett elmondhatják, hogy a fogyasztók és üzleti partnerek körében nem rendelkeznek negatív véleménnyel. 2014-ben a "Megbízható Cég" projektünk bevezetésre került, Csehországban és Magyarországon is. 2015 év elején ezen országokhoz csatlakozott Bulgáriában, Szlovákia és Franciaország. Jelenleg cégcsoportunk több mint 200 embert foglalkoztat hat európai országban, és ez a szám folyamatosan növekszik. Köszönhetően a legújabb tele informatikai eszközeiknek, a cég továbbra is aktívan bővíteni kívánja tevékenységi körét és stabil foglalkoztatási feltételeket kíván biztosítani alkalmazottai számára. megbizhatoceg.com Weboldalunkat mintegy 25.000 felhasználó keresi fel havonta. Jelen pillanatban több mint 76 000 vállalkozás csatlakozott projektünkhöz Európa szerte, és e vállalkozások száma folyamatosan bővül.
Találni még hasonló komoly minősítőt, amely jó pénzért szépen hangzó igazolást ad el webshopoknak. Remélhetőleg a versenyhivatal őket is lefüleli.
(FVA - 2018. december)
Plázákban, vásárokban portyáznak a tolvajok
A karácsonyi nyüzsgés, a nagy tömegek a zsebesek egyik kedvenc időszaka. A karácsonyi vásárok mellett a bevásárlóközpontoknál is megszaporodhatnak az ünnepek előtt a szélhámosok. A trükkös csalók nem csak a zsebeinkben lévő értékekre utazhatnak, ilyenkor az autóban maradt értékeink is nagyobb veszélyben vannak.
A legnépszerűbb a zseblopás, melyet jellemzően zsúfolt helyeken, többek között
-
az utcán,
-
tömegközlekedési eszközökön,
-
piacokon, vagy
-
bevásárlóközpontokban
követik el.
Pénzünket, bankkártyánkat, egyéb más értékeiket még otthon, indulás előtt tegyük biztonságos, nem észrevehető, illetve nem könnyen hozzáférhető helyre. Lehetőség szerint a kabátunk belső zsebében tároljuk a pénztárcánkat, az iratainkat és telefonunkat is.
Értékeinkre mindig ügyeljünk!
A PIN-kódunkat pedig soha ne tartsuk a bankkártyánk mellett.
A pénz- és irattárcáinkat ne a táskák, kosarak tetején tartsuk, de tárolásra a nadrág hátsó zsebei sem biztonságosak. Védelmet csak a belső zsebek nyújtanak. Iratainkat a lakáskulcsainktól és slusszkulcsunktól elkülönítve tároljuk. Télen a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebükbe.
Ha mégis megtörtént a lopás, akkor ne szálljunk szembe a tolvajjal. Hívjunk segítséget, és értesítsük a rendőrséget! Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessük le a zárat, ha pedig a bankkártyánk tűnt el, azt azonnal tiltassuk le!
(FVA 2018. december)
|