Vissza

 

 


Magyarország már 2009-től a nejlonzacskók ellen

Itthon környezetvédelmi termékdíjnak nevezik azt az adót, amellyel igyekeznek visszafogni a műanyag és más környezetet károsító anyagok forgalmát. Az első drasztikus változást egy 2009-es módosítás hozta: már ebben megjelent a „kiflis zacskók” utáni fizetési kötelezettség. Az akkori törvények értelmében köteles volt „ellenérték nélkül az üzletnek biztosítani csomagolóanyagot az élelmiszerbiztonsági feltételek biztosítása érdekében.
Akkor megjelent az a lehetőség, hogy a kereskedő a csomagolóanyag visszagyűjtésével a termékdíj jelentős részét visszaigényelheti. 2013. februárjától a termékdíjjal kapcsolatos kötelezettségek visszakerültek az adóhatóság hatáskörébe. A jelenleg hatályos „díjszabás” szerint a vékony műanyag zacskókért kilónként 60 forintot, a vastagabb bevásárló-táskákért 1.800 forintot kell fizetni. Ez alól ki lehet bújni a betétdíjas csomagolószerekkel. Az általános tapasztalat az, hogy a vékony műanyagzacskókért fizetendő termékdíjat a nagyobb üzletek, szupermarketek magukra vállalják, de a reklámtáskákat kifizettetik a vevőkkel. Van olyan bolthálózat, amelyik az elhasználódott, kiszakadt táska helyett ingyen újat ad.

2013-ban a Humusz Szövetség programvezetője úgy becsülte, hogy Magyarországon naponta több mint egymillió darab műanyag bevásárlószatyrot adnak el, de ezek miután kiszolgáltak, alig jutnak el szelektív gyűjtőkbe, hiszen a csomagolóipar által működtetett rendszerek elsősorban az italosüvegek visszagyűjtésével foglalkoznak.

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére