|
|
|
A Fekete Péntek biztonsági kockázatai
Az adathalász támadások számának drasztikus megugrására kell felkészülnünk az ünnepek közeledtével. Az utóbbi évek ünnepi időszakában észrevehetően megnőtt az adathalász és más típusú online támadások száma. A szakemberek tapasztalata szerint a csalások különösen a fekete péntektől kezdődően szaporodnak meg.
Az év végi bevásárlási roham a bűnözők számára vadászidénynek tekinthető. Ilyenkor megélénkül a kiskereskedelmi forgalom, az elektronikus kereskedelem tetőzik, mindeközben a banki és pénzügyi tranzakciók száma is megsokszorozódik. Ez olyan kombináció, amit a csalók sem hagynak ki. Már csak azért sem, mert az év utolsó heteiben a felhasználók már az ünnepi készülődéssel vannak elfoglalva, és kevésbé figyelnek az internetes veszélyekre. Ilyenkor a legtöbb ember könnyebben esik a csalók csapdáiba, akár egyszerűen a kapkodás, figyelmetlenség miatt is.
2015-ben a pénzügyi adathalász támadások 43,38 százaléka következett be az év utolsó negyedévében. A helyzet 2014-ben sem volt sokkal kedvezőbb.
Mindkét vizsgált évben jelentős növekedés volt tapasztalható a fizetési rendszerek és az online áruházak elleni támadások számában. Eközben a bankok elleni alvilági akciók tekintetében is kedvezőtlen változások történtek, igaz e területen azért a támadások mennyisége nem nőtt oly drasztikusan.
Amikor megpróbálják ellopni a fizetési adatokat, akkor a bűnözők különböző módszereket használnak. Például létrehozzák egy ismert fizetési rendszer hamis változatát, lemásolnak egy legitim kiskereskedői oldalt, vagy elindítanak egy teljesen kamu online áruházat "kihagyhatatlan" ajánlatokkal.
Annak érdekében, hogy a felhasználók ne váljanak a kiberbűnözők áldozatává, a biztonsági szakértők a következőket javasolják:
-
Ne kattintson gyanús hivatkozásokra. Az ezek segítségével megnyitott weboldalak kártékony programokat tartalmazhatnak vagy adatlopást segíthetnek elő.
-
Mindig kétszer ellenőrizze a weboldalak valódiságát, mielőtt bármilyen hitelesítő vagy bizalmas információt megad azokon.
-
Ne adja meg kártyaadatait ismeretlen vagy gyanús oldalon. Használja erre a célra a bankok saját, titkosítással ellátott, biztonságos oldalait.
-
Telepítsen biztonsági szoftver a számítógépére és a mobil készülékeire.
- Rendszeresen ellenőrizze, hogy a védelmi alkalmazásai naprakészek-e.
-
Telepítse fel az operációs rendszer és a különféle szoftverek frissítéseit.
(Biztonságportál, FVA - 2016. november)
|