Vissza

 


Kísérletek

"Úgy döntöttünk, hogy kiderítjük, milyen hatással van a nem ionizáló sugárzás a különböző korú rágcsálókra" - mondta Natalia Krivova, a TSU Biológiai és Biofizikai Kutatóintézetének vezető kutatója nyilatkozatában.

A TSU tudósai hím Wistar patkányokon (általános többcélú patkánymodell biztonságossági és hatékonysági vizsgálatokhoz) kísérleteztek, amelyeket a tudósok azért kedvelnek, mert hasonlóan reagálnak a külső ingerekre, mint az emberek. Három különböző korcsoportot vizsgáltak: 5-6 hetes patkányokat (az emberi serdülőknek megfelelő), 10-11 heteseket (40 éves és idősebb emberi felnőttek) és 17-18 hetes patkányokat (65 éves és idősebb emberek). Mindegyiküket öt héten keresztül RF-EMF frekvenciáknak tették ki, ami körülbelül négy évnyi emberi élettartamnak felel meg.

A vizsgálat nem mutatott ki semmilyen külső változást a sugárzásnak kitett patkányok és a kontrollcsoport között.

"A patkányok agyszövetének részletesebb vizsgálata azonban az 5G antennának való kitettség után jelentős változást mutatott az antioxidánsok és az oxidánsok arányában" - mondta Krivova. Egyelőre nem világos, hogy az eltérések pozitív vagy negatív változásokat eredményeznek-e a patkányok kognitív képességeiben, vagy a szervezetük valahogy kompenzálja a zavarokat - tette hozzá, további kutatásokat sürgetve a témában.

A tomszki tanulmány az első alkalom, amikor a tudósok képesek voltak mérni a sugárzás elnyelési sebességét ketrecbe zárt rágcsálókon - közölte az egyetem. A TSU Szergej Shipilov professzor vezette sugárfizikai csoportja tervezte a kísérlethez az 5G antennát, a Ramdas Mazmanazarov posztgraduális hallgató által vezetett csapat pedig kifejlesztette az abszorpciós ráta mérésének módszerét. Munkájukat az év elején publikálták az Applied Sciences című folyóiratban.

A kutatás következő szakaszában azt vizsgálják, hogy az 5G-sugárzás hogyan hathat az utódaikra.

 
Kezdőlap   Fogyasztóvédelem   Hírek   Levelek   Üzenetek   Tesztek   Oldalajánló   Könyvajánló   Kapcsolat   A lap tetejére