Tápteszt, másként
A száraz kutyaeledelek
többsége silány
A világhálón számtalan írást találhatunk házi kedvenceink etetéséről. Az érdeklődőnek feltűnhet, homlokegyenest más állításokkal és következtetésekkel lehet találkozni a megfelelő táplálásról.
Az egyre jobban elterjedő kutyatápokkal kapcsolatban is van bizonytalanság. Míg sokan hallani sem akarnak róla, egyre több gazda vált erre a kényelmes etetési módra. Szerencsés esetben nemcsak a vételárat veszi figyelembe, hanem tájékozódik mit tartalmaz a táp. Az eligazodásban segíthetnek azok a tesztek, melyeket szakemberek készítenek.
A nagy száraztáp teszt
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) blogja, a Szupermenta oldalán látható
száraztáp teszt negyvenegy Magyarországon is forgalmazott termék vizsgálatának eredményéről számol be. A kutyatápok kiválasztásában szerepet játszott az ismertség és az ár.
A hatóság szakemberei érzékszervi vizsgálatokat végeztek, a termék csomagolását minősítették, ellenőrizték a termékjelölést, laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizték a csomagoláson feltüntetett analitikai összetevők értékeit és a szennyezettséget is vizsgálták.
A Nébih az eredmények alapján úgy találta, az olcsóbb árkategóriájú termékek között is találhatóak kiváló minőségűek, és a hazai termékek felveszik a versenyt a tesztben szereplő külföldi tápokkal. A megvizsgált száraz kutyatápokat csupán kisebb – főleg jelölési – hibák jellemzik, az eledelek az állatok egészségét veszélyeztető anyagoktól mentesek – áll a Nébih közleményében. A hatóság nem kötelezte egyik gyártót sem száraztáp terméke visszahívására.
A NÉBIH teszt margójára
Egy állami szervezet elkészítette és nyilvánosságra hozta az eddig legnagyobb merítésű és legalaposabb magyar tesztet kutya száraztáp témában.
A
vizsgálatba vont termékek jórészt kommersz eledelek szerepelnek, minőségi tápok elvétve akadnak
közöttük. A vizsgált magyar takarmányok gyenge minőségűek, a külföldiekkel annyiban versenyképesek, hogy azok között is
alig van olyan, amelyet ajánlhatnék.
A Nébih száraztáp tesztjében szerepel olyan termék is, melyet a világ legjobb tápjai között tartanak nyilván. A Farmina N&D terméke csupán 3. helyezett lett a Nébih rangsorában, míg az EcoPet Natural lett az első. Meglepő eredmény, mert az Ecopet a Farmina kommersz terméke, míg az N&D a cég prémium tápja.
Negyvenegy szárazeledelt vizsgált a hatóság, nagyrészt azonban a fenntartó tápokat analizálták, azokat a takarmányokat, amelyeket lehetőleg kerülni kell. Bízunk abban lesz folytatás, a jó minőségű száraztápok is górcső alá kerülnek.
Minden táp hulladék
Árkülönbség csak a csomagolás és reklám miatt van – egy, a tápüzletben nem érdekelt (értsd tápot praxisában nem forgalmazó) állatorvos vélekedik így kérdésemre.
Adható táp, de egy nagyétvágyú röfögő állatot olcsóbban is lehet takarmányozni - viccelődik két kiképző fiatalember az egyik budapesti kutyaiskolában – ők etetésben a BARF módszert találják helyesnek.
Ki gondolhatja komolyan, hogy kutyáink emésztőrendszere 20-25 év alatt elfeledve több tízezer éves múltra visszatekintő húsevő szokását, hipp-hopp átállt a száraztápra – teszi fel a logikus kérdést egy ismert alternatív állatgyógyász. Majd hosszú elemzésekbe is bocsátkozik, helyhiányában csupán annyit rögzítek, a doktor úr teljes mértékben tápellenes.
Ha e sorok írója nem is ilyen engesztelhetetlen tápügyben, elnézve a hazánkban legnagyobb mennyiségben eladott termékek sorát, a kép optimizmusra nemigen ad okot.
Mitől jó egy száraztáp?
Nagyrészt attól, hogy legfőbb összetevője a hús. Ez azt jelenti, nem gabonaféle (búza, kukorica, árpa, cirok és társaik), burgonya a fő alkotórész, hanem a hús. A jó táp nem tartalmaz: hús- és állati származékot, mesterséges színezéket- aromát, tartósítószert és meghatározhatatlan zsírforrást. A táp lehetőleg legyen gabonamentes, szójamentes, csirkementes.
A száraztáppal etetés kényelmes és aránylag olcsó megoldás. De a táp a kutyának csak akkor lehet megfelelő, ha a minősége jó.
Csupán a nevében teljes értékű kommersz tápot érdemes elkerülni. Abban alig van hús, az is lehet selejtes, ellenőrizhetetlen eredetű. Jó tudni, a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban keletkező melléktermékeket az olcsó tápok gyártásához hasznosíthatják. Így nem kell megsemmisíteni a hulladékot, felhasználása költség helyett bevételt hoz.
Lényeges a csomagoláson feltüntetett összetevőket alaposan megnézni – bár nem mindig az van a tápban, amit feltüntetnek, lásd Nébih vizsgálati eredmények –, utána érdeklődni mire adjuk ki pénzünket. Nem utolsó sorban az a táp jó, amelyik kutyá(i)nknál beválik.
Hústartalom
A mellékelt táblázatban a táplálék leglényegesebb elemét, a hústartalmat néztük meg. Bemutatunk kilenc olyan tápot, amelyek összetétele bizalomkeltő, jó szívvel adhatnánk kutyáink táljába. A NÉBIH-teszt első kilenc helyezettje is
szerepel az összehasonlításban, itt
is arra voltunk kíváncsiak, hús szempontból miként teljesítenek. Nem utolsósorban a vételárakat is összehasonlítottuk. A fogyasztói árak összevetéséből kiderült, az olcsóbb sokszor jobb.
Az árakat az abc-zoo, eMag, mall, petissimo, petnet, zooplus, illetve a sajátmárkás termék esetében az adott boltban néztük meg március első felében. (A mindig 27%-os „árengedménnyel” akciózó webshopokat nem szerepeltettük.)
Kutyaetetési kísérlet
Másfél évvel ezelőtt száraztáp tesztet szerettünk volna készíteni – példaként előttünk neves külföldi fogyasztóvédelmi szervezetek hasonló vizsgálatai szerepeltek. A laboratóriumok beérkező ajánlatait látva hamar le kellett tennünk tervünkről, egy-egy táp számtalan összetevőjének vizsgálata sokszázezres tétel lett volna.
A tesztelni tervezett termékek több millióra rúgó elemzését egy hazai civil szervezet képtelen lenne önmaga finanszírozni.
Miután kiderült, a laboratóriumi vizsgálat számunkra megfizethetetlen, táplálási kísérletbe fogtunk, amely folyamat a mai napig tart.
Hol vegyünk kutyatápot?
Legjobb ha webáruházból. Megbízható ha tenyésztő révén, kisállat kereskedésből - de ez utóbbinál akár 20-40%-kal magasabbak az árak.
Hiper- és szupermarketben, drogériában semmiképp ne!
Táptémában ajánlatos a
weben körülnézni, pár oldalt ajánlunk. Jó útmutatást adhat egy lelkiismeretes állatorvos, kutyás ismerős, tenyésztő, kutyakiképző. De a végső döntés a gazdáé, ahogy a felelősség is.
Az, hogy milyen típusú etetést választunk a gazda döntése. Nagy felelősség, hiszen befolyásolja kedvencünk életminőségét, egészségét. Ha táp mellett döntünk, akkor a kiválasztás legyen tudatos.
(FVA – 2015. március-április)
A legjobb megfizethető okostelefonok
A három hét alatt beérkező tizenháromezer szavazatból a legtöbben (31%-os aránnyal) a legjobb csúcskategóriás okostelefonnak az
iPhone 6 Plus-t tartják. Ezúttal az olcsóbb készülékek legjobbjait kerestük. Az összeállításánál a legfontosabb tényező a használhatóság és az ár/érték arány volt. Több hazai és külföldi oldal cikkeinek áttanulmányozása után választottunk ki ötöt - melyek mindegyike bebizonyította, hogy kiváló készülék. Ezek a
Huawei Ascend G6, Motorola Moto G,
Nokia Lumia 630, Samsung Galaxy Ace 3 és
Sony Xperia M2.
Huawei Ascend G6
A kínai gyártmány nem éppen a minőség szinonimája, ennek ellenére kellemes meglepetés volt a vele töltött három napos teszt.
Mutatós, karcsú idomokkal megáldott telefon az Ascend G6, a lekerekített felső és a gömbölyű alsó rész igazi egyéniséget kölcsönöz neki. A súlya mindössze 115 g, kényelmes kézben és zsebben is tartani. Elöl 4,5 hüvelykes, IPS típusú, qHD-s kijelző fogad bennünket, amely 540 x 960 pixel felbontásra képes. A fényerő és kontraszt arány megfelelő, a színek szépek, a betekintési szög is rendben van. Napfényben eléggé tükröződik.
A készüléket a Qualcomm megbízható négymagosa, a Snapdragon 400 hajtja, magonként 1,2 gigahertzes órajelen, a grafikai munkát az Adreno 305 végzi. A rendszerhez 1 GB RAM dukál, a belső tárhely 8 GB, ebből 5,49 GB felhasználható, további tárhelynek ott a microSD foglalat. A hardver folyamatos és akadásmentes működést biztosít, a kezdőoldalak és menük animációi nem dadognak, ahogy közepesen terhelt alkalmazások és online tartalmak sem, megakadással komoly rendszerigényű tartalmaknál lehet csak találkozni. 8 megapixeles autófókuszos hátlapi és 5 megapixeles szelfikamerát szereltek a telefonba, mindkettővel elég jó képeket tudunk lőni, hétköznapi használatra teljesen elegendő. Androidból Jelly Beant, azaz 4.3-at kapunk.
45-50 ezer forintot kérnek érte, de utánajárással pár ezer forinttal olcsóbban is hozzá juthat.
Motorola Moto G
A Motorola négymagos processzorral, HD felbontású IPS kijelzővel, 8 gigás belső tárhellyel és 5 megapixeles kamerával felszerelt masinája külsőre kifejezetten hasonlít a Nexus 4-re, lekerekített sarkok és kavicsszerű formavilág jellemzi.
A 4,5 inches kijelző 1280 x 720 felbontásra képes és Gorilla Glass 3 védi a különböző sérülésektől. 1,2 megapixeles előlapi és 5 megapixeles hátoldali kamera került a telefonba, amellyel kifogástalan minőségű képeket lehet készíteni. Négymagos, Snapdragon 400-as SoC dolgozik benne, magonként 1,2 GHz az órajel, grafikus gyorsítást egy Adreno 305-ös GPU végzi, a RAM mérete pedig 1 GB. 4.3-as Android teljesít szolgálatot a telefonban, amely gyors és megbirkózik szinte minden alkalmazással, fagyással és akadozással nem találkoztunk. Kétféle verzió létezik, az olcsóbbik 8 gigás belső tárhellyel rendelkezik, a drágábbik ennek dupláját nyújtja, de SD kártyával ez természetesen tovább bővíthető.
50-55 ezer forint környékén juthatunk hozzá és ennyiért valóban minőséget kaphatunk.
Nokia Lumia 630
A Windows Phone rendszert futtató Nokia Lumia 630 egy kimondottan szemrevaló készülék. Külseje és belseje minden szempontból összhangban van, egyszerű design jellemzi. Az anyaghasználat jó, kényelmes, masszív és strapabíró a telefon. Az IPS-LCD kijelző 4,5 inches és 480 x 854 pixel felbontásra képes. A színek élénkek és valósághűek, a betekintési szög nem tökéletes, de egyáltalán nem rossz vagy zavaró.
Négy processzormag dolgozik a mobilban, amely szintén Qualcomm Snapdragon 400-as és ez is 1, GHZ-es órajelen ketyeg.a grafikus gyorsításért továbbra is egy Adreno 305-ös GPU felel. A RAM mérete csupán 512 MB, nem ártott volna dupla ennyivel felvértezni. A hátlapi kamera 5 megapixel felbontású, videót 720p-s felbontásban lehet rögzíteni vele. A képek megfelelő minőségűek, de csodát nem kell várni tőle.
30 ezer forint körüli összegért adják, ami igazán jó vétel lehet.
Samsung Galaxy Ace 3
Az Ace 3 fekete, fehér és vörös színben is elérhető. A formavilág és az anyaghasználat mondhatni szokványos. A telefon 4 hüvelykes képátlójú, 480 x 800 pixeles felbontású TFT-LCD érintőkijelzőt kapott, amely nem tűnik kifejezetten meggyőző megoldásnak, ennek ellenére élénk színek és kiváló fényerő jellemzi, a betekintési szög is megfelelő.
A készülék lelke egy Qualcomm Snapdragon 400-as processzor,a kétmagos processzor 1,2 GHZ-es órajelen ketyeg, a grafikus gyorsításért egy Adreno 305-os GPU felel, a belső memória mérete 1 GB. A belső tárhely 8 GB-os, ebből a területből a felhasználók ténylegesen körülbelül 4,6 GB-ot érhetnek el. Android 4.2.2-es operációs rendszer gyorsan teszi a dolgát, a telefon a sebességmérő teszteken is remek teljesítményt nyújtott. A hátlapon található kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy ledes villanófény segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920 pixel, videókat 720p-s HD felbontásban rögzíthetünk 30 képkockával másodpercenként. A képek minősége abszolút vállalható ebben a kategóriában. Az előlapi kamera VGA felbontásra képes.
A Samsung Galaxy Ace 3 jól lett beárazva, 33-35 ezer forint környékén kapható.
Sony Xperia M2
A telefont tavaly mutatta be a japán gyártó és a korábbi cégpolitikával ellentétben az alsóbb kategóriában kívánt nyomot hagyni vele. A korábban kizárólag felsőkategóriára jellemző formavilágot az M2 is magán hordozza, stílusos, elegáns és remek az anyaghasználat (üveg és műanyag kombinációja), az összeszerelés is kitűnő. A telefon nem kimondottan apró, egy 4,8 hüvelykes, 540 x 960 pixeles felbontásra képes kijelzővel van felszerelve, amely csupán TFT és nem IPS, de a fényerő elég erős, a színek természetes hatásúak és a betekintési szöggel sincs semmi gond. Az előlapot karcálló borítás óvja a sérülésektől.
A Sony igyekszik megfelelő teljesítményt garantálni az M2 esetén, amely a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 lapkakészletnek köszönhető. A négymagos processzor ARM Cortex-A7 magjai 1,2 GHz-en dolgoznak, a grafikus teljesítményt az Adreno 305 garantálja. RAM-ból 1 GB-ot kapunk, ha a rendszer alapjáraton pörög, akkor nagyjából 600 MB-ot használ fel. A rendszer (Android 4.3) és az alkalmazások gördülékenyen, akadásmentesen futnak. A belső tárhely mérete 8 GB, az elérhető adatmennyiség viszont csupán 5 G, ezért az M2-be egy maximálisan 32 GB-os kártyák fogadására képes microSD foglalat is került. A telefonba két kamerát szereltek, a hátlapi modul 8 megapixeles, autofókuszt használ, sötétben pedig a ledes villanó segíti a környezet megvilágításában. Kifejezetten jó képeket és videókat lehet rögzíteni vele. Az előlapi kamera csupán VGA felbontásban rögzíti a felvételeket.
A mobil ára nagyjából 55-60 ezer forint környékén mozog, ebben az árfekvésben jó választás.
Miként ítélnek az olvasók?
Az okostelefon teszt megjelenését követő második nap reggeléig 2 198 olvasói szavazat érkezett. A Nokia kedveltsége jelenleg toronymagasan vezet az válaszadóknál, de a szavazásnak még koránt sincs vége. A jelenlegi sorrend:
Nokia Lumia 730 -789 voks
Huawei Ascend G6 - 437 voks
Motorola Moto G -
431 voks
Sony Xperai M2 -
280 voks
Samsung Galaxy Ace 3 -
261
voks
Az olcsóbb, de minőségi telefonok közül az alábbi készülékek is joggal szerepelhettek volna a megmérettetésen: Lenovo s660, a Lenovo p780, a Coolpad F1, Iocean x8 mini THL T6s pro, ZTE V5, Cubot s168.
(Mobilaréna, nagydöntés.blog, FVA 2015. február)
Beelőzték a nagyokat
Az ingyenes jobb?
Az osztrák AV-Comparatives őszi
Real-World Protection Test-je meglepetést hozott.
Előretörtek a távol keleti trónkövetelők, s a valós védelmi vizsgálatokon azonnal le is hagyták a régi nagy neveket. Ráadásul az egyik ingyenes víruskereső, a másik próbaverziójához fél évre hozzá lehet jutni.
[nagyításért klikk a
képre]
A
Trend Micro
100%-os eredménnyel végzett az élen,
a kínai cég ingyenes Quihoo –
360
programja pedig 99,8%-os
blokkolással mutatott példát olyan
nagyágyúknak mint a Emsisoft, a
Kaspersky, az Avira és Bitdefender.
A Vipre (84%) és AhnLab (84,5%)
megbízhatósága leszerepelt a
teszten, de a Lavasoft 87,3
százalékos eredménye sem túl fényes.
(Forrás: AV-Comparatives, 2014. október-november – FVA összeállítás)
Melyik a legjobb tablet?
A
PROHARDVER! informatikai szaklap
tesztelte az
iPad Air közvetlen konkurenseit, vajon
milyen eséllyel szállhatnak szembe
az etalonnak számító Apple
termékkel. Az
Asus TF701T, a
Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition és
az
Xperia Z2 indult a tablet teszten. Ezek a
táblagépek a legjobbak kategóriájába
tartoznak, nagy, tíz hüvelyk körüli
képernyővel, erős hardverrel,
prémium kivitelezésükért kétszázezer
forint körüli árral.
Benyomás
Ízlés kérdése, de ebben a Sony tablet a nyerő. Szögletessége, az Xperia telefonokról ismert kerek gombja, fedél alá rejtett csatlakozói –könnyen el tudja csábítani a vásárlók egy részét. Még úgy is, hogy a tablet vékonysága és könnyűsége miatt nagyon törékenynek hat.
Az első ránézés varázsának eltűnése után az iPad Air felé nyúltunk, ami alig nehezebb, alig vastagabb, de fantasztikusan egyben van. A gépház finom lekerekítése és prémium anyaghasználata mutatja, hogy alapos tervezés van az egyszerű forma mögött. Kiváló kontrasztja ennek a Samsung fémet utánzó, krómhatású műanyagkerettel és a bőr hatású, de szintén műanyag hátlappal.
Tagadhatatlan, hogy elsőrangúan összerakott gép.
Nem rossz az Asus formaterve sem, csak valahogy jellegtelen. Ugyanez érvényes az anyaghasználatra és összeszerelésre is. A gépház unibody fém, az előlap karcálló üveg. A legvastagabb és legnehezebb tagja a mezőnynek. Az viszont tény, hogy Transformer termék lévén adnak hozzá akkumulátoros billentyűzetet is. Persze a Samsunghoz meg S Pen toll jár, a Sony vízálló, az iPad Air meg... az meg... Apple.
Felszereltség
Kezelőszervből a legtöbbet, csatlakozóból a legkevesebbet az iPad Air kapta. Az előlapon egy gombja van, a ki-/bekapcsoló az egyik rövid oldalára, a két gombból álló hangerőszabályzó és egy retesz az egyik hosszú oldalára került. Ügyesen a perem hátsó részére tették őket, így jól kézre állnak. Csatlakozóból csak az új, töltésre és minden másra használható Lightning csatlakozó van, illetve a 3,5 mm-es hangkimenet.
Egyes modelleken ezeken túl a nano SIM kártya ajtócskája található még meg.
Ahogyan az Apple-nél, az Asusnál is a hátlap felé ívelnek a kezelőgombok, amiket így sokkal egyszerűbb őket kitapintani, mint a Samsung vagy a Sony élen ülő megoldásait. A Transformer Padnak nincs előlapi gombja, az egyik sarkába került a bekapcsoló és a kettős hangerőszabályzó. Egyedi a töltőcsatlakozója, amihez a mellékelt kábel USB-ben végződik, ezen felül van micro HDMI monitorkimenet, 3,5 mm-es hangkimenet és a háttértár bővítéséhez microSD kártyaolvasó.
A mellékelt billentyűzetes dokkolóra került USB 3.0 aljzat és SD kártyaolvasó, viszont a TF701T-ből nincs mobilinternetes változat.
A Samsung készülék bekapcsolója és hangerőszabályzója a felső, hosszú élen van, elejére egy fizikai és két érintőgombot tettek az operációs rendszer kezeléséhez. Alsó oldalának közepén van a micro USB kimenet, ami töltőaljzatként is szolgál, és természetesen 3,5 mm-es jacket is kapunk. Extra az infra LED, illetve a gépházba rejthető S Pen digitalizáló toll, a memóriakártya és SIM kártya pedig a fedél alatt rejtőzik. A mezőnyből egyedüliként a Samsungnak van segédfénye hátlapi kamerája mellett.
A Sony gombjait szokatlan helyre, az egyik rövid oldal közepére tették, de egyedi formájuk miatt annak ellenére is jól kitapinthatóak és kezelhetőek, hogy a tablet élére kerültek. Csatlakozóból nincs sok, a töltésre való micro USB-t a memória- és SIM kártyához hasonlóan kis ajtó mögé rejtették. Az alsó élre került a hangkimenet és a külön megvásárolható dokkoló csatlakozója, felül pedig infra LED-et találunk.
Egyedüliként a Sony kapott FM rádiót és NFC támogatást. Monitorkimenete mind a négy modellnek van, Asusnál miroHDMI, Apple esetében a Lightning csatlakozóhoz van HDMI átalakító a Samsung és Sony MHL-képes. Vezeték nélküli monitorkimenetük is van, az Air a saját AirPlay-ét (Apple TV vagy egyéb médialejátszó eszköz kell hozzá), a többiek a szabványos Miracastot ismerik.
Az Xperia Z2 Tablet esetében ki kell még emelni az IP57 képességet, tehát a készülék korlátozottan porálló és 1 méteres mélységig vízbe meríthető.
Kiegészítők
Egy-két jó kiegészítővel új dimenzióba emelhető a tabletek felhasználhatósága, különösen ezeknél az erős hardverrel és nagy képernyővel ellátott modelleknél. Egy jó billentyűzettel egyből mini notebook lesz belőlük, ügyes állvánnyal könnyen rögzíthetőek például autó hátsó ülésén. A tabletkiegészítők döntő többsége univerzális, de az igazán jó darabokat testre szabják.
Ebben pedig az Apple a nyerő, ami nem csoda, hiszen az iPad különböző változatai a legelterjedtebb modellek.
Az Airhez is több nagy gyártó (például Belkin, Kensington, Logitech) kínál egyedi kiegészítőket, így a különböző tokok és tartók között könnyedén találunk olyat, aminek a csatlakozók, kezelőszervek és kamerák helyén vannak a nyílásai, pontosan illik beléjük a készülék vagy éppen támogatják a Lightning csatlakozót.
Teljesítmény
Az elit tabletek a legkomolyabb hardvert kapták. Az iPad Airnek ugyan csak két, meglehetősen alacsony, 1,4 GHz-es órajelen járó központi magja van, de ezek az Apple saját fejlesztésű egységei, melyek különösen nagy teljesítményre képesek, felveszik a versenyt a konkurencia négymagosaival.
Ráadásul már 64 bitesek, akárcsak a rajta futó operációs rendszer. És éppen az operációs rendszer a kulcsa az Apple erejének, ezért elég az Airnek 1 GB RAM és a specifikáció alapján a többieknél valamivel szerényebb, Power VR G6430 grafikus alrendszer.
Termék megnevezése
|
Apple iPad Air
|
Asus Transformer Pad
TF701T
|
Samsung Galaxy Note
10.1 2014
|
Sony Xperia Z2 Tablet
|
Operációs rendszer
|
iOS 7
|
Android 4.3
|
Android 4.3
|
Android 4.4
|
SoC
|
|
|
|
CPU
|
Apple Cyclone
2 x 1,4 GHz
|
ARM Cortex-A15
4 x 1,9 GHz
(+1 mag)
|
Qualcomm Krait 400
4 x 2,3 GHz
|
GPU
|
PowerVR G6430
|
GeForce ULP
|
Adreno 330
|
RAM
|
1 GB LPDDR3
|
2 GB LPDDR3
|
3 GB LPDDR3
|
Háttértár
|
16/32/64/128 GB
|
32/64 GB
|
16/32/64 GB
|
16/32 GB
|
Kijelző
|
9,7 hüvelykes,
kapacitív IPS érintőpanel
2048x1536 pixel felbontással,
264 ppi
|
10,1 hüvelykes,
kapacitív IPS érintőpanel
2560x1600 pixel felbontással,
299 ppi
|
10,1 hüvelykes,
kapacitív IPS érintőpanel
2560x1600 pixel felbontással,
299 ppi
|
10,1 hüvelykes,
kapacitív IPS érintőpanel
1920x1200 pixel felbontással,
224 ppi
|
Kamera
|
1,2 MP előlapi
5 MP hátlapi
|
1,2 MP előlapi
5 MP hátlapi
|
2 MP előlapi
8 MP hátlapi, vakuval
|
2 MP előlapi
8 MP hátlapi
|
Hangszórók
|
monó
|
monó
|
sztereó
|
sztereó
|
Kommunikáció
|
IEEE 802.11n Wi-Fi,
Bluetooth 4.0, GPS, opcionális LTE modem
|
IEEE 802.11n Wi-Fi,
Bluetooth 3.0, GPS
|
IEEE 802.11ac Wi-Fi,
Bluetooth 4.0, GPS, infra, opcionális LTE modem
|
IEEE 802.11n Wi-Fi,
Bluetooth 4.0, GPS, infra, NFC, opcionális LTE modem
|
Interfész
|
- Lightning,
- audiokimenet
|
- egyedi USB,
- USB a billentyűzeten,
- micro HDMI,
- audiokimenet,
- microSD kártyahely,
- SD kártyahely a billentyűzeten
|
- micro USB,
- audiokimenet,
- mirorSD kártyahely
|
- micro USB,
- audiokimenet,
- microSD kártyahely,
- dokkoló
|
Érzékelők
|
- fényérzékelő
- gyorsulásmérő
- giroszkóp
|
- fényérzékelő
- gyorsulásmérő
- giroszkóp
|
- fényérzékelő
- gyorsulásmérő
- giroszkóp
|
- fényérzékelő
- gyorsulásmérő
- giroszkóp
|
Extrák
|
-
|
akkumulátoros
billentyűzet
|
S Pen érintőtoll
|
vízálló (IP57), FM
rádió
|
Méret
|
240 x 170 x 7,5 mm
|
263 x 181 x 8,9/18,9
mm
|
243 x 171,4 x 7,9 mm
|
266 x 172 x 6,4 mm
|
Tömeg
|
469 gramm
|
585/1135 gramm
|
547 gramm
|
426 gramm
|
Akkumulátor
|
32,4 Wh
|
31 + 16 Wh
|
30,4 Wh
|
22,2 Wh
|
Gyártó honlapja
|
|
|
|
|
Termék honlapja
|
|
|
|
|
Fogyasztói ár
32 GB háttértárral
|
180 000 Ft - Wi-Fi
220 000 Ft - LTE
|
175 000 Ft - Wi-Fi
|
165 000 Ft - Wi-Fi
208 000 Ft - LTE
|
160 000 Ft - 16 GB
Wi-Fi
200 000 Ft - LTE modemmel
|
Garancia
|
1 év
|
2 év
|
2 év
|
2 év
|
Az Asus az NVIDIA Tegra 4-et választotta, aminek négy darab, legfeljebb 1,9 GHz-en járó ARM Cortex-A15 processzormagja van, és még egy A15-öst használ kis terhelésű, energiatakarékos üzemmódban. Melléjük nyersen erős, de támogatott technológiában már elavuló GeForce ULP grafikus gyorsító és 2 GB RAM került.
A Samsung és a Sony a Qualcomm zászlóshajóját, a Snapdragon 801-et választotta, ami négy saját fejlesztésű, Krait 400 központi egységet hajt 2,3 GHz-es órajelen. A grafikus gyorsító szerepét itt a nagyon fejlett Adreno 330 tölti be, memóriából pedig nem kevesebb, mint 3 GB van a fedélzeten.
Teljesítménymérések
|
Apple iPad Air
|
Asus Transformer Pad
TF701T
|
Samsung Galaxy Note
10.1 2014 Ed
|
Sony Xperia Z2 Tablet
|
SoC
|
Apple A7
|
NVIDIA Tegra 4
|
Qualcomm
Snapdragon 801
|
Qualcomm
Snapdragon 801
|
Kijelző felbontása
|
2048x1536
|
2560x1600
|
2560x1600
|
1920x1200
|
Antutu
|
29 603
|
33 470
|
35 560
|
33 981
|
GeekBench 3
|
1481/2698
|
-
|
943/2942
|
904/2437
|
3DMark Ice Storm
Unlimited
|
15 297
|
14 908
|
15 468
|
18 299
|
GFXBench T-Rex
offscreen
|
1469
|
1089
|
1455
|
1534
|
GFXBench Driver
Overhead offscreen
|
6702
|
2785
|
1725
|
1595
|
Futuremark Pacekeeper
|
1808
|
1425
|
853
|
874
|
Gyakorlatban nem igazán lehet megakasztani ezeket a tableteket. A legkomolyabb 3D-s alkalmazások is flottul futnak rajtuk, a kezelőfelület csak nagyon szélsőséges esetekben szaggatott itt-ott. Az intenzív teszteléssel eltöltött néhány napban, amikor főleg az előtelepített appokat kínoztuk, mind a három androidos eszköznél tapasztaltunk programleállásokat.
Mind a négy készülék esetében jó a Wi-Fi és a Bluetooth hatótávolság. Még a témában legszerényebb szereplő Asus is jól megközelítette a lényegesen komolyabb antennákkal felszerelt vállalati notebookunk tudásszintjét, 10-12 méteres távolságból, két vastag falon keresztül is befogta a router jelét. A GPS modulok teljesítményét is dicséret illeti, mind a négy eszköz példásan szerepelt, szabadtéren fél percen belül, beltéren nagyjából egy perc alatt elegendő műholdat találtak a pontos pozicionáláshoz.
Kijelző, hangzás
A csúcs tabletek egyik komoly
vásárlócsalogató paramétere a
képernyő felbontása.
Az Apple jött ki elsőnek Retina elnevezésű, igen komoly pixelsűrűségű panellel, ami az Air esetében 9,7 hüvelykes képátló és 2048x1536 képpontos felbontás mellett 264 ppi-t jelent. Ezen az Asus és a Samsung is túltesz, 10,1 hüvelyken 2560x1600 képpontjuk brutális, 299 ppi-t jelent. Hozzájuk képest a Sony le van maradva a 10,1 hüvelyken 1920x1200 képponttal, ami hüvelykenként 224 képpontot jelent.
Kijelzők paraméterei
|
Apple iPad Air
|
Asus Transformer Pad
TF701T
|
Samsung Galaxy Note
10.1 2014 Ed.
|
Sony Xperia Z2 Tablet
|
Felbontás
|
2048x1536
|
2560x1600
|
2560x1600
|
1920x1200
|
Pixelsűrűség
|
264 ppi
|
299 ppi
|
299 ppi
|
224 ppi
|
Maximális fényerő
|
461 cd/m˛
|
369 cd/m˛
|
381 cd/m˛
|
449 cd/m˛
|
Minimális fényerő
|
0,42 cd/m˛
|
0,4 cd/m˛
|
0,6 cd/m˛
|
0,6 cd/m˛
|
Kontrasztarány
|
1100:1
|
900:1
|
640:1
|
750:1
|
Fényerőben és kontrasztarányban az Apple viszi el a pálmát 461 cd/m²-es maximummal és 1100:1-es aránnyal. A mért második hely a Sonyé, bár ott a fekete magas minimuma miatt gyengébb kontrasztarány jött ki. Szemmel láthatóan is sötétebb volt a többieknél az Asus képe, a Samsung kapcsán viszont meglepődtünk a 400 cd/m² alatti maximum láttán. Aztán rájöttünk, hogy az érzetre magas fényerőt a nagyon élénk gyári háttérképek és az automata fényerőszabályzás világossága eredményezi.
A kiváló színvisszaadás, elsőrangú betekintési szögek mind a négy elit tabletnek sajátja.
A négyesből csak a 4:3 oldalarányú iPad Airt találtuk kényelmesnek álló módban használni, a többi, 16:10-es tablet így tartva már fölfelé nagyon hosszúnak tűnt .
Ha csak a hangminőséget vesszük figyelembe, akkor az iPad Air a mezőny győztese. Kár, hogy két hangszóróját egymás mellé tették az egyik rövid oldalra, így vízszintesen tartva, filmnézés közben nagyon érezni, hogy csak az egyik oldalról szól.
Ugyanez a hibája az Asusnak is megvan annyival súlyosbítva, hogy itt jóval szerényebb a minőség, túl sok és sistergős a magas. Így aztán a hangpróba összesített győztese a Samsung lett, aminek egy-két fokozattal gyengébbek a hangszórói, mint az Apple-nek, de két oldalon helyezték el őket. Jól szól a szintén két oldalra helyezett hangszórójú Sony is, de hangja tompábbnak tűnt a Samsungénál.
Kamerák
Kamerában az elit tabletek nem igazán erősek, bár a nagyszerű kijelzőkön egészen jól néznek ki képeik. Külön monitoron, közelről elemezve viszont látszik, hogy ezek nem fényképező céleszközök, előlapi kamerájuk inkább csak videotelefonáláshoz való. Jó fényviszonyok mellett is zajos és/vagy életlen eredményt kaptunk több-kevesebb vízfesték effektussal. Előlapi kamerában az Apple és a Samsung egész elfogadható, különösen az utóbbi.
Üzemidő, melegedés
Egy kivételtől eltekintve versenyzőink közel állnak egymáshoz akkumulátor terén. Az Apple, Asus és Samsung is 30 Wh körüli telepet épített be, ami egyértelműen az iPad Air dicséretére válik, hiszen ezzel együtt is a Samsungnál majdnem 80, az Asusnál pedig közel 120 grammal könnyebb. A pillekönnyű Sonynak viszont csak 22 wattórás az akkuja, így már nem számít olyan nagy eredménynek 426 grammos súlya.
Akkumulátoros üzemidő
|
Apple iPad Air
|
Asus Transformer Pad
TF701T
|
Samsung Galaxy Note
10.1 2014 Ed.
|
Sony Xperia Z2 Tablet
|
Akkumulátor mérete
|
32,4 Wh
|
31 Wh + 16 Wh
|
30,4 Wh
|
22,2 Wh
|
Nyugalomban
|
1481
|
1213 / 1823
|
1466
|
1327
|
Full HD videóval
|
921
|
821 / 1244
|
881
|
757
|
Teljes terhelésen
|
245
|
220 / 333
|
230
|
250
|
Töltés 1 óra alatt
|
32%
|
44%
|
24%
|
25%
|
A
Teljes terhelésen, Wi-Fit,
Bluetooth-t, GPS-t bekapcsolva,
maximális fényerejű kijelzővel és
ordító hangszórókkal, játékot
futtatva a Sony bírta a legtovább,
átlépve a négyórás határt. Az Apple
öt, a Samsung húsz, az Asus pedig
harminc perccel maradt le.
Videolejátszásnál (kikapcsolt
vezeték nélküli eszközök, feles
fényerő, fülhallgatós hang) már
visszaesett a Sony, valamivel több
mint 12,5 órás ideje viszont így sem
rossz. Az Asus a tabletben lévő
akkuval egy órával, a Samsung két
órával tudott többet, a nyertes
pedig az Apple lett majdnem 15,5
órás videós üzemidővel. Mivel mind a
négy tablet kijelzőjének fényereje
szinte végtelenre csökkenthető,
hardverük pedig tétlenség közben
alaposan visszavesz a fogyasztásból,
nyugalmi vagy ahhoz nagyon közeli
állapotban szinte az örökkévalóságig
bírják. Az Apple és a Samsung elérte
a 24 órát, a Sony a kisebb akkuval
22 óráig, az Asus viszont csak 20
óráig bírta ilyen állapotban. Ha
viszont bevetjük az Asus
billentyűzetében lévő akkumulátorát,
akkor üzemideje minden menetben
másfélszeresére nő, így már 333
perces maximális terheléses,
húszórás videós és a harmincórás
tétlenségi idejével nem tudják
felvenni a versenyt konkurensei.
Szoftver
A nagy márkák tudják, hogy a tablet több egyszerű hardvernél, ezért alaposan teleteszik saját alkalmazásokkal. Az iPad Air esetében az operációs rendszer is saját, alapból viszont nem adnak hozzá túl sok alkalmazást, csak multimédiás tartalmak nézegetőit, alap naptárat, szervezőt, jegyzetelőt, térképet (ami mifelénk kriminális minőségű) és órát. Amikor viszont belépünk az alkalmazásboltba, felajánlja az Apple tizenegy tételből álló, ingyenes szoftvercsomagjának letöltését, ami igazán használható elemeket tartalmaz, irodai programokat, videó-, fotó- és zeneszerkesztőt, e-könyv olvasót és egyebeket. Általánosan igaz az iOS operációs rendszerre is, de a komoly ellenőrzésen áteső alkalmazások kiváló minőségérzetet adnak, így nem fordulhat elő, hogy gyenge minőségű alkalmazást töltünk le, ami utána csak bosszúságot okoz.
Az iPad és iPhone termékek népszerűsége miatt pedig még mindig gazdagabb az igazán jó programok választéka, mint Android esetén.
Androidon is egyre jobb a helyzet, ma már a standard kezelőfelület és alkalmazáskínálat is nagyon jó, térképben pedig egyértelműen jobb a Google. Az Asus nem sokban tért el a referencia felülettől, ezen a részen csak az alulról felugró minialkalmazások menüsora egyedi, viszont kapunk egy csomó apró programot, melyek közül a Polaris Office irodai csomagot emelnénk ki, mely egész okos, illetve az alkalmazáslezáró (csak jelszóval indulhasson) és a szülői zár is hasznos lehet.
A Galaxy Note 10.1 2014 Edition kapcsán már említettük, hogy több S Pen szoftver jár hozzá, ezen felül megkaptuk a TouchWiz Nature UX 2.0 kezelőfelületet is, ami alapból egy kezdőképernyővel és két további kezdőlappal indul, amit megraktak nagyméretű, előtelepített, vásárlásra és tartalomfogyasztásra kihegyezett widgetekkel. Alaposan átdolgozták a beállítási menüt is, bár semmi olyat nem találunk majd, ami ne jelent volna már meg más Samsung készülékeken.
A kezdő appkínálat egyetlen komoly tétele ezúttal is a Polaris Office.
A Sony készüléke volt az egyetlen, ami a legújabb, 4.4-es Androiddal érkezett, a másik két modellhez tesztünk idején még nem jelent meg frissítés. Az alap kezelőfelületet kaptuk meg öt kezdőoldallal, amiből kettő teljesen üres, és a többit sem pakolták meg túlzottan. Egyedül a Sony What’s new widgetje érdemel említést, amiben tartalomfogyasztási ajánlatokat kaptunk.
A gyári appkínálatba ezúttal az Office Suite Pro irodai csomag került bele, kapunk egyedi médialejátszókat (zene, kép, film), közösségi oldalakat kezelő appot, Xperia Link összekapcsolót további Sony termékekkel és néhány egyéb apróságot. Meglepő, hogy csak a Sony-nál gondoltak az FM rádióra, és bár a Samsungnak is van infra érzékelője, csak az Xperia Z2 Tableten van alapból távirányító app.
Utolérték-e az iPadet a konkurensek? A válasz egyértelmű: Nem
A prémium tabletek közöt az iPad Air veretlen. Egyszerű és nagyszerű a megjelenése, igényes az összeszerelése, eközben különösen kompakt és hardvere is előremutató a 64 bites támogatással. Legalább ilyen lényeges a hardver és szoftver egysége, nem kell egy külön csoporttal vívni az egyes funkciók implementálásáért, és a fejlesztőknek is könnyebb a dolga az optimalizálással.
Egyetlen téren előnyösebb az Android: ha a nem éppen tiszta tartalmakról van szó. Egy feliratos sorozatrész megnézéséhez például trükközni kell iOS alatt, míg androidon ez problémátlan.
A legjobb tablet
(Forrás: PROHARDVER! - FVA összeállítás 2014. július)
2014 tavaszán ezek a legjobb vírusirtók és böngészők
A
világszerte elismert független
osztrák intézmény, az
AV-Comparatives
minden évben kiválasztja a legjobb
vírusirtókat.
A Real-World Protection Test
jelenleg a legátfogóbb és komplexebb
összehasonlítás - azt értékeli, hogy
a védelmi megoldások egészükben,
minden elérhető funkcióval, milyen
megoldást nyújtanak a számítógépes
fenyegetések ellen.
A valósághű védelmi teszt
értékeli a védelmi képesség
alapértelmezett beállításait,
beleértve a végrehajtás védelmi
funkcióit.
Az AV-Comparatives és más szervezetek független vizsgálatai megkönnyíti a felhasználói döntést a leginkább megfelelő biztonsági megoldás kiválasztásában.
A következő termékeket (a vizsgálat időpontjában legújabb elérhető verziók) elemezték: AhnLab V3 Internet Security 8.0, avast! Security 8.0, avast! Free Antivirus 2014, AVG Internet Security 2014, AVIRA Internet Security 14.0, Free Antivirus 2014, AVG Internet Security 2014, Avira Internet Security 14.0,Baidu Internet Security 2014 (English version), Bitdefender Internet Security 2014, BullGuard Internet Baidu Internet Security 2014 (angol nyelvű), Bitdefender Internet Security 2014, BullGuard Internet, Security 14.0, Emsisoft Anti-Malware 8.1, eScan Internet Security 14.0, ESET Smart Security 7.0, F-Security 14.0, Emsisoft Anti-Malware 8.1, eScan Internet Security 14.0, ESET Smart Security 7.0, F -Secure Internet Security 2014, Fortinet FortiClient 5.0, Kaspersky Internet Security 2014, Kingsoft Secure Internet Security 2014, Fortinet FortiClient 5.0, Kaspersky Internet Security 2014, Kingsoft Internet Security 2013.SP6, Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus+ 11.1, McAfee Internet Security 2014,Internet Security 2013.SP6, Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus + 11,1, a McAfee Internet Security 2014, Microsoft Security Essentials 4.4, Panda Cloud Free Antivirus 2.3, Qihoo 360 Internet Security 4.9,Microsoft Security Essentials 4.4, Panda Cloud Free Antivirus 2.3, Qihoo 360 Internet Security 4.9,
Sophos Endpoint Security and Control 10.3, Tencent QQ PC Manager 8.9, ThreatTrack Vipre Internet Sophos Endpoint Security and Control 10.3, Tencent QQ PC kezelő 8,9, ThreatTrack Vipre InternetSecurity 2014 and Trend Micro Titanium Internet Security 2014. Security 2014 és Trend Micro Titanium Internet Security 2014.
A vizsgálati sor 1.264 veszéllyel szembesítette a vírusirtókat.
Ahogy 2013-ban, ezúttal is az osztrák valamint az orosz cég magyar nyelven is elérhető terméke teljesített az élen.
Az Emsisoft Anti-Malware 8.1 és a
Kaspersky Internet Security 2014
99,8 százalékát blokkolták tévedés nélkül a fenyegetéseknek – ezzel az első helyen osztoztak.
A német Avira Internet Security 14,0 második helyezése előrelépés a múlt évhez képest.
Bronzérmes lett a Bitdefender Internet Security 2014. A román cég biztonsági programja a veszélyek 99,8%-át blokkolta, azonban hét álpozitív riasztást adott a teszt során.
(A múlt évi éllovasok közül a mostani teszten rosszabbul teljesített az F-Secure és a G Data.)
Az AVG nagy csalódást okozott a 93,4 százalékos felderítési arányával (a Windows önmagában blokkolt 88,4 százalékban!).
A Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus + 1.1, Tencent QQ PC kezelő 8,9 és AhnLab V3 Internet Security 8.0 eredménye volt a leggyengébb.
Emsisoft vagy Kaspersky?
Mivel azonos erősségű programokról van szó, az ár, a rendszer erőforrás-igény és a kezelhetőség lehet döntő szempont, de más, szubjektív okok is dönthetnek a választás során.
A rendkívül dinamikus Kaspersky (méret 246 MB) könnyen telepíthető, felhasználóbarát, mostanra letisztult a felülete, kezdők számára is egyszerű kezelhetőségű. A háttérben futó program nem lassítja számottevően a gépet.
Az Emsisoft (méret 188 MB) felülete és kezelhetősége eddig is kiváló volt. Az Emsisoft átfogó felderítésére minden típusú malware, vírus és kémprogram ellen hatékony. Kétmotoros víruskeresője (a Bitdefender megoldásával kiegészülve) mély vizsgálat esetén általában teljesen lefoglalja azt a lemezt, amit éppen elemez. Igaz, a processzor- és a memóriafoglalásnál jól gazdálkodik.
Az Emsisoft problémamentesen együttműködik az egyik legjobbnak tartott Comodo ingyenes tűzfalával (ez utóbbi víruskeresőjét érdemes kikapcsolni) - a programok így elegendő biztonságot nyújthatnak egy otthoni felhasználó számára.
A Kaspersky hibrid digitális védelme kimagaslóan kombinálja a felhő-alapú technológiákat a fejlett vírusvédelemmel.
Míg az Emsisoft a PC World-ön keresztül fél éves ingyenes kipróbálás lehetőségét nyújtja, a Kaspersky estében 30 napos próbaidőt lehet igénybe venni.
Az Emsisoft magyar nyelvű licence – kereskedelmi partnerétől, a német Cleverbridge AG-tól egy évre megvásárolva - olcsóbb a Kaspersky-nél. Ráadásul a Kaspersky egy otthoni gépre adja biztonsági programját, míg az Emsisoft esetében három munkaállomásra telepíthetjük a jutányosabb árú szoftvert.
Természetesem mindkét programot kényelmesen otthonról meg lehet rendelni, az átutalást követően megkapjuk a licenckulcsot.
A legbiztonságosabb böngészők
1. Google Chrome
2. Mozilla Firefox
3. Microsoft Internet Explorer
(A böngészők között a legnagyobb, 58%-os a részesedése.1)
4. Opera
5. Apple
Safari
for Windows
Az AV-Comparatives egy évvel ezelőtti biztonsági szempontokat vizsgáló tesztjéhez képest ebben a felmérésben az akkor harmadik Google Chrome 2014-ben első helyre került, a 2013-ban utolsóként befutó Mozilla Firefox ez évben második lett, míg az Internet Explorer a második helyről a harmadikra esett vissza.
1 A NetApplication áprilisban közzétett böngésző használat kimutatása:
Egyéb, még nem annyira elterjedt
böngészők között a
legbiztonságosabbnak a
WhiteHat Aviator-t
tartják.
Android biztonsági termékek
A
német AV-TEST
független tesztlabor vizsgálatán tíz
termék kapta meg a maximális
pontszámot.
100 százalék:
Aegislab, AhnLab V3, Anity AVL,
Avira, Bitdefender, G Data, Ikarus,
a Kaspersky, Kingsoft, KSMobile CM,
KSMobile CMS, McAfee, Norton, Qihoo
360, Trend Micro, TrustGo.
99,0 százalék,
99,9 százalék:
ESET, Anguanjia, Comodo, az
F-Secure, NQ Mobile, Tencent,
Webroot. 96,8 százalék, 98,7
százalék:
avast!, Panda, Quick Heal, Sophos.
Csak két termék (Zoner Mobile
Security 1.1 és a SPAMfighter
VIRUSfighter Android 2.1) nem felelt
meg az AV-TEST szabvány
minősítésének.
A legjobb böngésző Android-ra
Egyértelműen a Dolphin a győztes.
Rendkívül sok funkciót tud felvonultatni a kliens, ráadásul nagyon gyors. A Dolphin HTML5 renderelés tekintetében 5-10-szer gyorsabb mint például az Android gyári böngészője és 100%-kal gyorsabb a mobilos Chrome-nál.
Sorra buktak el a böngészők a Pwn2Own hackerversenyen
A vancouveri CanSecWest biztonsági konferencia keretében megrendezett versenyben szereplő összes böngésző elbukott a Pwn2Own megmérettetésen, ahol a csapatok sikeresen futtattak tetszőleges kódot sebezhetőségek kihasználásával. A Chrome OS-t is sikeresen kompromittálták a Google saját Pwnium versenyén.
Az Internet Explorer, a Firefox, a Safari és a Chrome is leszerepelt, ahol a böngészők sebezhetőségein keresztül kellett távoli kódot futtatni.
A négy vezető terméknél jelentős különbségek mutatkoztak abban, hogy azokat milyen módokon sikerült feltörni.
A legproblémásabbnak a Mozilla Firefox terméke bizonyult, amelyet négy módon sikerült a megjelent hackereknek feltörniük.
Ezzel szemben az Internet Explorerben és a Chrome-ban már csak fele ennyit találtak.
A negyedik legelterjedtebb böngészőben, a Safari-ban csak egy sebezhetőséget sikerült demonstrálni.
Egy, a közelmúltban publikált másik, a böngészőket a bennük azonosított sebezhetőségek száma alapján rangsoroló statisztikában szintén a Firefox végzett leghátul 270 biztonsági réssel, ahol azonban szorosan követte őt a Chrome is 245 darab sérülékenységgel. Ebben a listában az IE harmadik lett 126 hibával, a Safari pedig a negyedik - tehát a legjobb - helyet érte el 75(!) sebezhetőséggel.
A megtalált sérülékenységeket a szervezők azonnal megosztják a gyártókkal, így azok elkészíthetik a javításaikat.
Halott az antivírus megoldás – figyelmeztet a Symantec vezér
Nagy visszhangot keltett, hogy Brian Dye, a Symantec2 információbiztonsági alelnöke a
The Wall Street Journalnak adott május elejei interjújában kijelentette: az antivirus megoldások halottak, nem szolgálják eredeti céljaikat.
A vezető ezt arra alapozza, hogy bár a vírusvédelmi szoftverek első számú feladata az lenne, hogy megvédjék az adott rendszereket a rossz szándékú behatolásoktól, de ezt ma már nagyon alacsony hatékonysággal képesek csak biztosítani: mindössze a támadások 45 százalékát képesek elhárítani.
Mindez nem jelenti azt, hogy az egyedi vírusvédelmi eszközöket már nem lesz érdemes használni, mivel azok képesek szűrni a kéretlen leveleket, menedzselni a jelszavakat, illetve felismerik a gyanús linkeket, de a bűnözők elleni küzdelemben a Symantecnek is az üzleti ügyfelekre kell koncentrálnia a jövőben – tette hozzá a szakember. A hangsúly a megelőzésről a felismerésre és a kezelésre tolódik át.
2
Symantec Corporation a világ egyik vezető cége az információs adatvédelem és a vírusirtás terén, az egykor világelső Norton gyártója
(Forrás: AV-Comparatives, AV-Test Institute, Net Applications.com, WSJ 2014. április-május – FVA összeállítás)
Időjárás-előrejelző honlapok megbízhatósága II.
Melyik a legjobb meteorológiai oldal?
Múlt év nyárvégi tesztünket fél év után, március első felében megismételtük. Az akkor legjobb eredményt elérő meteorológiai oldalak (OMSZ, Esőtánc) és az akkor nyertes amerikai Weather Spark előrejelzéseinek megbízhatóságát vizsgáltuk tíz napon keresztül. Immár az Időkép oldalairól is megfelelő képeket lehetett készíteni, így szerepelhet az összehasonlításunkban. Újabb szolgáltatókat is teszteltünk; a Freemeteo és Metnet oldalát.
A vizsgált oldalak:
Benyomás, vélemény
Freemeteo
A havonta 5 milliót meghaladó látogatottságú, jelenleg 24 nyelven – köztük magyarul is – olvasható görög oldal egyértelmű, könnyen kezelhető, visszatetsző reklámoktól mentes. Ahogy az eddig vizsgált külföldi oldalaknál, itt is függőleges a megjelenítés. Az előrejelzések 12 órára és a következő napra is pontosak. 1961 évtől havi átlagokat – hőmérséklet, csapadék, vihar, csapadék – is láthatunk.
MetNet
Az Amatőr Meteorológusok Egyesületének oldala nem amatőr, ahogy prognózisaik sem. A számítógépes prognózist figyeltük, de a nyitólapon van 5 napos előrejelzés, s ez a kettő bizony sokszor mást jövendöl. Informatív, könnyű eligazodni rajta, függőleges a napok megjelenítése. Ötletes az előrejelzési verseny, jelenleg több mint 60 résztvevő prognózisait láthatjuk.
Az Esőtánc, az Időkép, az OMSZ és WS oldalain nincs számottevő változás a fél évvel ezelőttihez képest, így most nem véleményezzük azokat.
Figyelt időszak
2014. március 6-ai előrejelzés szerint március 7-től 16-ig, 10 napos időszak budapesti időjárása.
A beválások ellenőrzését az FVA végezte.
Összehasonlítás
Egynapos előrejelzések (Beválásokként 1 pont, maximum 10.)
Weather Spark 9 pont
MetNet 8 pont
OMSZ 8 pont
Freemeteo 7 pont
Esőtánc 6 pont
Háromnapos előrejelzések
(III. 19., 12., 15., max. 3 pont.)
Esőtánc 3 pont
Freemeteo 3 pont
OMSZ 3 pont
Weather Spark 3 pont
MetNet 2 pont
Ötnapos előrejelzések (III. 11., 16., max. 2 pont.)
Esőtánc 2 pont
Weather Spark 2 pont
Freemeteo 1 pont
MetNet 1 pont
OMSZ 0,5 pont
Végeredmény:
Weather Spark 14 pont (93,3%)
OMSZ 11,5 pont (76,6%)
Esőtánc, Freemeteo, MetNet 11 pont (73,3%)
(Összesen 15 pontot lehetett elérni.)
Az összehasonlítás újból az amerikai oldal győzelmét hozta. Nincs min csodálkozni, a Weather Sparkot tartják a világ legjobb meteorológiai oldalának. Ha kíváncsi milyen idő várható, ezt az oldalt feltétlenül célszerű megnézi.
(FVA - 2014. március)
Porból főzni? Nem érdemes…
A rohanó életmód egyenesen generálja a félkész és az instant ételek, levesek növekvő forgalmát. Bedobjuk a mikrohullámúba vagy a sütőbe, olajba és pikk pakk; már kész is az étel. Gyorsan meleg ételhez juthatunk a zacskós ételek segítségével.
Bár az összes instant élelmiszer egészségtelen, ám mind közül a zacskós leves a legrosszabb. Csupa mesterséges anyagból áll: nagy mennyiségű tartósítószer, aroma, ízfokozó található benne. A benne lévő aprított, szárított zöldségek miatt pedig még vitamintartalma sincsen. Tulajdonképpen semmit sem tud hasznosítani belőle a szervezet. Ha instant leveseket fogyasztunk, azonos mennyiségű kalóriát viszünk be mint egyébként egy teljes étkezés alatt, ráadásul megeszünk két teáskanál sót, sok telített zsírt és egy csésze vegyi anyagot.
A porlevesek, alapok és zacskós tészták létjogosultságának teszttel próbáltak az
origo.hu gasztronómiai magazinjánál utána járni.
Fogtak egy tucatnyit ezekből a termékekből, és összehasonlították őket valódi alapanyagokból, de adalékok, aromák, tartósítószerek és ízfokozók nélkül készült házi változataikkal. A két fő szempont az idő és az ár voltak, és mindenki megdöbbenésére az esélytelen fél jócskán verte a másikat.
A Táfelspicc összehasonlítás
A recepteket a zacskós termékek alternatíváiként, sok esetben a zacskós étel komikus koncepcióját követve dobtuk össze, de friss alapanyagokból. Az időt a házi változatoknál a friss alapanyagok pucolásával, felvágásával együtt számoltuk, a zacskósaknál a zacskón előírt időt vettük figyelembe (kivéve azt az esetet, ahol ezt hibásan tüntették fel a borítón). Mindegyik fogásból a zacskós termékekkel azonos mennyiséget készítettünk, és úgy számoltuk az árat.
Maggi tészta bakonyi gombás szósszal
- 420 forint / 10 perc
Durumtészta 76% (durumbúza, víz), zsíros tejpor, gomba 4,1% (csiperkeliszt, maltodextrin, csiperkedarabok), őrölt pirospaprika, növényi fehérje hidrolizátum (aroma, búzafehérje, növényi olaj), burgonyakeményítő, maltodextrin, vöröshagymaliszt, jódozott só, füstölt szalonnazsír (antioxidáns: rozmaring kivonat), ízfokozó (nátrium-glutamát), hidrogénezett növényi zsír, búzaliszt, fokhagymapor, aroma, színezék (paprika kivonat). Nyomokban tojást, szóját, zellert és halat tartalmazhat.
Tészta bakonyi gombás szósszal házilag - 469 forint / 8 perc
100 g durumtészta 74 forint, 2 dl 30%-os tejszín 200 forint, 10 dkg csiperkegomba 90 forint, 5 dkg füstölt húsos szalonna 80 forint, 1 evőkanál olaj 10 forint, 1 tkanál fűszerpaprika 10 forint, bors, só, víz 5 forint.
Vizet forralok. Addig felkockázom a szalonnát, gombát és kevés olajon elkezdem pirítani. Amint felforr a víz, beleöntöm a tésztát. Amikor lepirultak az alapanyagok, megszórom paprikával, felöntöm a tejszínnel, sózom, borsozom, összeforralom, tálalom.
Dr. Oetker császármorzsa alap - 305 forint / 8 perc
(280 Ft + 1 evőkanál margarin, mert Dr. Oetker margarinnal írja a császármorzsát, 25 forint)
Összetevők: búzadara, cukor, 9% mazsola, teljes tojáspor, sovány tejpor, tejsavópor, térfogatnövelő szer: nátrium-hidrogén-karbonát, stabilizátor: dinátrium-difoszfát, aroma, étkezési só.
Császármorzsa házilag - 277 forint / 8 perc
Alapanyagok: 3 db tojás 120 forint, 1 e.k vaj 40 forint, 1,5 dl tej 37 forint, 15 dkg liszt 20 forint, 1 e.kanál cukor 20 forint, 20 g mazsola 40 forint.
A tejet elkeverem a sárgájával, a liszttel, egy csipet sóval és a fehérjék keményre vert habjával. Egy serpenyőben felolvasztom a vajat, beleöntöm a tojásos masszát és kevergetve, összetörve megsütöm.
Dr. Oetker cukormáz - 215 forint / 1 perc
Összetevők: cukor, módosított keményítő, aroma, színezékek: béta-karotin, kármin.
Cukormáz házilag - 35 forint / 1 perc
Alapanyagok: 100 g porcukor 35 forint, 3 tk víz.
A cukrot és a vizet simára keverem. Kész, ennyi. Megszilárdul a süteményen, tortán, akármin.
Ha színezni szeretném, pár csepp szörpöt, piros gyümölcs levét csepegtetem bele és elkeverem. Ha ízesíteném, akkor víz helyett szörppel keverem ki a cukrot.
Dr. Oetker tejberizs - 405 forint / 10 perc
280 forint + 1/2 l tej (125 forint)
Összetevők: instant rizs (61%), cukor, kukoricakeményítő, módosított keményítő, sűrítőanyag: xantán-gumi, aroma.
Tejberizs házilag, gyorsan - 215 Ft / 18 perc
75 g rizottó rizs 75 forint, 1/2 liter tej 125 forint, 50 g cukor 15 forint.
A rizst felteszem egy serpenyőben és folyamatos kevergetés mellett, a tejet fokozatosan adagolva puhára főzöm, a végén elkeverem benne a cukrot. A rizottórizsnek köszönhetően szuper ragacsos állaga lesz adalékanyagok nélkül.
Knorr burgonyapüré pehely - 440 forint / 5 perc
345 forint + 3 dl tej (75 Ft) + 30 g margarin (20 Ft)
Összetevők: burgonyapehely (99%), emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjei), stabilizátorok (difoszfátok, citromsav), antioxidáns (nátrium-metabiszulfit, bha), kurkuma kivonat. A termék tejszármazékot és tojást tartalmazhat.
Burgonyapüré házilag - 222 forint / 30 perc
Alapanyagok: 70 dkg burgonya 125 forint, 3 dl tej 75 forint, 10 g vaj 20 forint, só 2 forint.
A burgonyát meghámozom, felkockázom, megfőzöm, összetöröm, sózom, kikeverem a forró tejjel és a vajjal.
Knorr spaghetteria tészta 4 sajtos szósszal - 379 forint / 10 perc
Tojásos száraztészta 74% (durum búzadara, tojáspor), sajtporok 6,6% (ementáli, gouda, danbo, camembert, márványsajt, keménysajt, crescenza), ömlesztősó (trinátrium-citrát, dinátrium-foszfát), tejsavó), burgonyakeményítő, tejcukor, növényi zsír, só, élesztőkivonat, rizsliszt, metélőhagyma, tejfehérje, vöröshagymapor, aromák (gluténnel), savanyúságot szabályozó anyagok (nátrium-hidrogén-karbonát, citromsav), fűszerek (bors, kurkuma, fűszerpaprika), cukor, fűszerkivonatok (zellerrel), dextróz.
Négysajtos tészta házilag - 360 forint / 8 perc
100 g durumtészta 74 forint, 20 g márványsajt 68 forint, 20 g mascarpone 52 forint, 20 g gouda 35 forint, 20 g ementáli 126 forint, só, bors 5 forint.
Vizet forralok, sajtot reszelek. Kifőzöm a tésztát, leszűröm, visszarakom a forró lábosba, rászórom a sajtokat és összeforralom. Tálalom.
Knorr édes-savanyú csirkealappal készült édes-savanyú csirke - 1269 forint / 15-20 perc
(329 forint + 940 forint)
Cukor, burgonyakeményítő, paradicsompüré por, vöröshagyma, só, növényi zsír, étkezési sav (citromsav), piros kaliforniai paprika 2,4%, zöld kaliforniai paprika, glükóz szirup, ananászlé koncentrátum 1,8%, élesztőkivonat, fűszerek (gyömbér 1%, koriander, kurkuma, római kömény, bors, görögszéna mag, cayenne-i bors, kardamom), dextróz, céklapor, fokhagymapor, fehérbor kivonat, aromák. Nyomokban glutént, tojást és tejet tartalmazhat.
Édes-savanyú csirke házilag
(a hozzávalókban a tasakos
változaton előírt alapanyagokat
követtük) 1040 forint / 6
perc
40 dkg csirkemell filé: 500 forint, 1 fej vöröshagyma: 40 forint, 1 db piros kaliforniai paprika: 250 forint, 15 dkg ananászkonzerv: 150 forint (az eddig felsorolt alapanyagok kellenek a Knorr alaphoz is (940 forint).
Fűszerek: só, gyömbér, cayenne-i bors: kb. 50 forint. 1 e.kanál cukor: 20 forint, 1 evőkanál burgonyakeményítő: 20 forint, 1 evőkanál olaj: 10 forint.
A cukrot karamellizálom a serpenyőben, felöntöm egy deci vízzel, a hagymát laskára a húst hüvelykujjnyira a paprikát szeletekre vágom.
A húst, hagymát, paprikát a karamellre dobom, elkeverem, ráöntöm a paradicsompürét, fűszereket, keményítőt, ha kell, egy kevés vizet és összeforralom az egészet, majd amikor a hús megpuhult belekeverem a lecsepegtetett ananászkockákat.
Maggi tészta paprikáscsirke szósszal - 420 forint / 10 perc
(A folyamatleírásban megadott idő és munkafolyamatok alapján 10 perc minimum, hiába írnak 8 percet az első oldalon)
Durumtészta 75% (durumbúza, dara, víz), sovány tejpor, burgonyakeményítő, őrölt pirospaprika 1,9%, tejszínpor, jódozott só, aroma(tej tartalmú), vöröshagyma, búzaliszt, hidrogénezett növényi zsír, ízfokozó: nátrium-glutamát, csirkezsír (antioxidáns:rozmaringkivonat), növényi fehérjehidrolizátum (búzatartalmú), maltodextrin, csirkehúspor (0,7%) színezék: paprikakivonat.
Nyomokban tojást, szóját, zellert és halat tartalmazhat.
Tészta paprikáscsirke szósszal házilag - 199 forint / 12 perc
100 g durumtészta 74 forint, 50 g darált hús: 60 forint, 50 g vöröshagyma 40 forint, 1 evőkanál olaj 10 forint, 1 tkanál fűszerpaprika 10 forint, bors, só, víz 5 forint.
Vizet forralok. A hagymát finomra vágom, és a darált csirkehússal együtt kevés olajon megpirítom - közben a felforrt vízbe teszem a tésztát -, paprikával megszórom, felöntöm 1 dl vízzel, sózom, borsozom, összeforralom, leturmixolom, és elkeverem a megfőtt és leszűrt tésztával.
Knorr házias daragaluska leves - 359 forint / 15 perc
Daragaluska 71% (búzadara, növényi zsír, tojásfehérje por, liszt (rizs, búza), tojássárgája por, térfogatnövelőszer (nátrium-karbonát), savanyúságot szabályozó (nátrium-citrát), csomósodást gátló (kálcium-karbonát), só, szerecsendió, jódozott só, burgonyakeményítő, növényi zsír, aromák, élesztőkivonat, gyümölcscukor, só, marhahúslé kivonat, szárított zöldségfélék (vöröshagyma, sárgarépa, metélőhagyma) maltodextrin, zöldséglé koncentrátum (almalé, vöröshagymalé, sárgarépalé), fűszerek (zellermag, szerecsendió, bors, fűszerpaprika, lestyán, fokhagyma), cukor.
Daragaluska leves, házilag - 180 forint / 17 perc
100 g répa 20 forint, 50 g karalábé 30 forint, 50 g fehérrépa 15 forint, egy evőkanál olaj 10 forint, 1 tojás 40 forint, 4 ekanál dara 20 forint, só, bors 5 forint, 20 g vöröshagyma 40 forint, 3/4 l víz.
A lereszelt zöldségeket az olajon megfuttatom, felöntöm egy liter forrásban lévő vízzel, sózom, borsozom.
Amíg újra felforr, elkészítem a galuskát: a tojásokat szétválasztom, a fehérjéket a sóval felverem. A sárgákat elkeverem a puha vajjal és a darával, majd óvatosan beleforgatom a tojáshabot is. Közvetlenül a levesbe szaggatom vizes evőkanállal, nem piszkálom, különben szétesik. Öt perc múlva kész a leves.
Knorr milánói makaróni alap - 1033 forint / 12-15 perc
(199 + 834 forint)
Összetevők: 25% paradicsompüré por, keményítő (kukorica, burgonya), búzaliszt, dextróz, só, cukor, vöröshagymapor, növényi zsír, tyúkzsír, fűszerek (fűszerpaprika, bazsalikom, oregánó, petrezselyemlevél, rozmaring, kakukkfű), fokhagymapor, élesztőkivonat, maltodextrin, aromák, antioxidáns (rozmaringkivonat).
Milánói makaróni házilag
(a hozzávalókban a tasakos
változaton előírt alapanyagokat
követtük) 979 forint / 8 perc
10 dkg tészta 74 forint, 20 dkg reszelt gouda 350 forint, 10 dkg bacon 300 forint, 10 dkg gomba 90 forint, 2 ek olaj 20 forint, (az eddig felsorolt alapanyagok kellenek a Knorr alaphoz is (834 forint).
Fűszerek: só, bazsalikom, oregánó kb. 50 forint, 75 g konzervparadicsom 75 forint, 1 kis fej vöröshagyma 15 forint, só, bors 5 forint.
A hagymát apróra vágom, a felszeletelt sonkával és gombával megpirítom az olajon, felöntöm a paradicsommal és fűszerezem. Kb. 1 perc forralás után kész, mehet a tésztára.
Knorr szamócaleves gyümölcsdarabokkal - 374 forint / 10 perc
249 forint +1/2 liter tej (125 forint)
Cukor, módosított burgonyakeményítő, sovány joghurtpor 8%, szárított szamócadarabok 4,1%, étkezési sav (almasav), só, szőlőcukor, növényi olaj, vitaminok (C, E, B6, B1, folsav, B12) maltodextrin, aroma, színezék (kárminsav, céklalé)
Erdei gyümölcs vagy szamócaleves gyümölcsdarabokkal, házilag - 285 forint/10 perc
10 dkg fagyasztott erdei gyümölcs vagy szamóca: 140 forint, 1 evőkanál cukor: 20 forint, 1/2 liter tej 125 forint.
Az alapanyagokat összeturmixolom (a gyümölcsöt ki se olvasztom). Pár szem gyümölcsöt félreteszek, apróra vágom (közben kiolvad) és a kész levesbe dobálom, tálalom.
Dr. Oetker Tiramisu krémpor - 411 forint / 3 perc
349 + 62,5 forint (1/4 l tej)
Cukor, 11% amarettini darabok (cukor, búzaliszt, sárgabarack mag, tojásfehérje, térfogatnövelő szer: nátrium-hidrogén-karbonát, aroma, pálmamag-olaj) módosított keményítő, glükózszirup, pálmazsír, 5,5% mascarpone sajtpor, instant zselatin, emulgeálószerek: E471, E472a, E472e, aroma, sűrítő anyag: karragén, kávé kivonat, tejfehérje, étkezési só, szinezék: béta-karotin
A termék - ha jól értjük - a tiramisu receptbe való mascarponét hivatott kiváltani azzal, hogy ezt a port 250 ml tejjel elkeverjük.
2,5 dl mascarpone: 639 forint
A tiramisu receptjét
itt találják.
A végeredmény: 18:6 a házi koszt javára!
És akkor az egészségügyi vonatkozásokról, a zacskós termékek adalékanyag-tartalmára még nem is térünk ki.
Merthogy a különféle zacskós levesek, tészták, mártásporok elképesztően nagy mennyiségű sót tartalmaznak. Ezen kívül nem sajnálják belőlük a cukrot, a különféle ízfokozókat, színezékeket, tartósítókat és egyéb adalékanyagokat sem, ráadásul telített zsírokat és transzzsírsavakat is tartalmaznak. Az instant leveseket legtöbbször hungarocell tasakokban árulják, ami növeli az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.
(Forrás: Bien.hu, HVG, Origo – FVA összeállítás 2014. január)
Meteorológus vagy időjós?
Időjárási oldalak összehasonlítása
Az időjárás mindenkit érint és
érdekel, hiszen az, hogy milyen idő
lesz befolyásolja napi ügyeinket.
Az előrejelzés azonban vagy bejön
vagy nem. De mi lehet ennek az oka?
Tényleg nem lehet hazánk időjárását
pontosan előre jelezni? Ennek
próbáltunk utánajárni ismertebb
weboldalak segítségével.
Tíz népszerű időjárási weblap
Közép-Magyarország, azon belül
Budapest időjárására vonatkozó
előrejelzéseit figyeltük egy hónapon
keresztül, az adott napon egy másik,
ellenőrzésre kinevezett weboldallal
vetettük össze azokat.
Összehasonlítottuk milyen időt
ígérnek a meteorológusok: egy napra
előre (három alkalommal), három
napra előre, a következő egy hétre
és tíz napra, s ezek beválásainak
pontosságát összesítettük. A figyelt
egy hónapból véletlenszerűen
választottuk ki az említett
időszakokat. Az egy hetes
előrejelzések oldalképeit allinken
bemutatjuk, ahol az is látható,
valójában milyen idő lett a
prognosztizált napokon. A figyelt
időszak többi napjának előrejelzési
képeit is mutatjuk, a prognózisok
módosulása így könnyebben követhető.
Ellenőrző oldal a
Freemeteo adott napi
időjárás jelentése. Itt három órás
előrejelzéseket is láthatunk,
folyamatos frissítéssel.
A
vizsgált időszak augusztus 20. -
szeptember 19.
Benyomás, vélemény
Időjárás.hu: Egyértelmű, jól
olvasható, könnyen kezelhető weblap,
tetszetős oldalak. (Csak a
nyitóoldalra nem odavaló, ronda nagy
hirdetés ne lenne ott, de ezt meg
kell szokni más
tartalomszolgáltatóknál is, kell a
plusz bevétel.)
Külön jó pont, hogy van gyengén látó
verzió. EU-s támogatásnak is
köszönhető, hogy a
humánmeteorológiai előrejelzési
oldaluk nagyon nívós.
Lementhetetlen az aktuális nézet,
így naponta fényképfelvételeket
készítettünk az oldalról.
Monitorképek
Időkép: Nem tartozik a
legszebbek közé, de a lényeg, hogy
az információkat gyorsan megleljük.
Webkamerák tucatjaival érjük el
innen az ország különböző pontjait,
városait, melyeket így valós időben
nézegethetünk. Csak azok a villogó
reklámok ne lennének – a kezdőlapon
három is villódzik. És még nyolc(!)
reklám a főoldalon. Sajnos
oldalairól lementése után a kép
használhatatlan, így végül nem
szerepel az összehasonlításban.
Köpönyeg: Nincs sok
hókusz-pókusz, az időjárási téma az
első. A logó remek! Az előrejelzési
grafikon egyértelmű, azonnal
átlátható.
„Az előrejelzés az első 7 napban
több, mint 80%-osan beválik, később
a prognózis beválása csökken.” –
olvasható a honlapon. Mi ennél jóval
szerényebb megvalósulási értéket
tapasztaltunk.
Itt is van bőven hirdetés, sajnos a
nyitólap tetején villódzik egy nagy
eladni akart valami, lejjebb
lakások, házak diavetítése látható,
a csodás hatásra azonnal lefogyó
nőknél pedig már csak a
devizakereskedési privát tanácsok és
a kőkemény erekcióra szóló ígéret
rosszabb. Komolytalanabbá válik
ettől az oldal, kár.
Honlapképek
Esőtánc: Nincs extra dizájn,
de informatív, könnyen kezelhető
oldal. Az elsőre egyszerűnek tűnő
előrejelzési grafikon adott napjára
kattintva részletes térképes
jelentés nyílik, így előre hat napot
nézhetünk meg - tetszetős megoldás.
A hosszabb távú előrejelzések egyik
éllovasa. Öt hónapra előre hosszú
távú előrejelzést is találunk az
oldalon. Az orvosmeteorológia is
részletes.
Honlapképek
Eumet: A lap meteorológus
tulajdonosai közismertek. Jókora
piros pontot jelent, hogy itt tudnak
angolul is, hiszen ezen a nyelven is
lehet itt olvasni az
előrejelzéseket. Bár kissé régimódi
a weblap (az új verzió is), de
átlátható, informatív, s majd
látjuk, rövid távú előrejelzések
beválásában verhetetlen. Nem kell a
pontossághoz csilli-villi, se
otromba idegesítő hirdetés – itt
bebizonyosodik. (Bár van hirdetés,
de nem tolakodó.) Egyedülálló
kezdeményezés, hogy Időjárás TV is
elérhető itt. A reggelente
frissített pár perces adásban Aigner
Szilárd otthonából, a tőle
megszokott közvetlenséggel beszél a
várható időjárásról.
Honlapképek
OMSZ: A szervezet története
visszanyúlik 1870-ig, amikor Ferenc
József ellenjegyezte a
„Meteorológiai és Földdelejességi
Magyar Királyi Központi Intézet”
alapító okmányát. Az Országos
Meteorológiai Szolgálat oldalán
semmi sallang, logikus és
informatív, jól olvasható. Kár hogy
itt is villódzik a reklám, például
villámgyorsan lefogyás – nem
idevaló. Az oldalon, az
Ismerettárban sok információ mellett
meteorológiai alapismereteket is
olvashatunk, így Magyarország
éghajlati jellemzői mellett a földét
is megismerhetjük. Az előrejelzési
oldal igen tetszetős, ráadásul
pontos.
Honlapképek
Külföldi oldalak
Míg a hazai oldalakon az
előrejelzések vízszintesek, a
külföldieken függőleges az
elrendezés. Az etalonnak tartott
amerikai WeatherSpark
oldalának információ dömpingjében
eleinte könnyű „eltévedni”, de
érdekfeszítő és rengeteg itt az
információ. Vagy 70 évre
visszakereshető minden időjárási
adat. A tesztünkben az élen
teljesített. A brit TWC és az
amerikai CNN előrejelzési
oldalának kinézete, grafikája szinte
maga a tökély, ahogy a többi
külföldi lapon, itt elvétve látni
zavaró hirdetéseket. Ezek az oldalak
arról szólnak, ami a dolguk: az
időjárásról. A német oldal, a
wetter.de prognózisai is
pontosak, kinézete azonban nem éri
el a többi színvonalát.
A négy
külföldi oldal összehasonlítása 7
napos lebontásban
Mit figyeltünk
Összevetésünkben az érdekelt, jó
vagy rossz, napos vagy esős idő
lesz-e. Így nem voltunk túl
részletekbe menőek, de lényeges
információt néztünk. Nem
foglalkoztunk a széljárással, a
légnyomással, páratartalommal, a
hőmérséklettel, ez utóbbinál
nyárutón-őszelőn nem volt nagy
eltérés az előrejelzésekben.
Minden találat egy pontot ért, fél
pont levonás ha nem teljesen pontos
a prognózis, de nem érdemi az
eltérés.
Összehasonlítás
Három alkalommal egynapos
előrejelzés
Szept. 16-án a -17.-ei, 17-18.,
18.-19. (Max. 3 pontot lehet
elérni.)
A
hazai oldalak közül élen az Eumet
(2,5 pont.) Ezt követi az
Idojaras.hu, a Köpönyeg és az OMSZ
(2 ponttal). Az Esőtánc 0,5 ponttal
már nem brillírozott.
Telitalálat volt a külföldieknél, 3
pont jár a WeatherSpark-nak,
wetter.de-nek és weather.com-nak. A
CNN 2,5 pontja sem rossz.
Háromnapos előrejelzések
beválása
Augusztus 28-ai előrejelzés aug. 29
-30 – 31.-re.
Mindhárom nap az előrejelzéseik
szerint alakult: Eumet, OMSZ,
WeatherSpark. (Teljesen pontos
előrejelzések, 3 pontot kaptak.)
Esőtánc, Időjárás.hu, CNN, wetter.de,
weather.com (2,5 pont.)
Köpönyeg (2 pont.)
Egy
hetes előrejelzések beválása
Szeptember 5-ei előrejelzés alapján
szeptember 6 – 12. időszak. Max. 7
pont.
Esőtánc, WeatherSpark 5 pont
OMSZ, 4,5 pont
Eumet, CNN, weather.com, wetter.de,
4 pont
Köpönyeg 3,5 pont
Időjárás.hu, 3 pont
10 napos előrejelzések
beválása
Szeptember 5-ei előrejelzés alapján
szeptember 6 – 15. időszak. (Max. 10
pont.)
Esőtánc, OMSZ, CNN, WeatherSpark,
weather.com (7 jó prognózis, 7 pont,
ez 70%-os pontosságot jelent.)
Időjárás.hu, wetter.de (5 pont,
50%.)
Eumet, Köpönyeg (4,5 pont, 45%.)
Összesítés
18 pont WeatherSpark
16,5 pont OMSZ, weather.com
16 pont CNN
15 pont Esőtánc
14,5 pont wetter.de
14 pont Eumet
12,5 pont Időjárás.hu
12 pont Köpönyeg
(Maximum 23 pontot lehetett
összegyűjteni.)
A
vizsgált időszakra való
előrejelzések beválása jórészt a
külföldi előrejelzési oldalak
győzelmét hozta. Úgy gondoljuk,
nincs szégyenkezni valója a jóval
szerényebb tőkéjű hazai oldalaknak
sem. Feltételezhető, más eredmény is
születhetett volna egy részletesebb
vizsgálatnál, amelynek elkészítését
tervbe vettünk.
„A
holnapi időjárásról pontosat csak
holnap este mondhatunk” – hangzott
el a komolynak nem nevezhető
előrejelzés Bartha Sylviától
1999. áprilisában az egyik
kereskedelmi adó időjárás
jelentésében.
Tesztünk alapján úgy gondoljuk, mára
három napra előre nagy pontossággal
készülnek a prognózisok hazánk
időjárásáról, ennél hosszabb időre
viszont a megbízhatóságuk rohamosan
csökken.
Tíz napnál távolabbra pedig
prognózist adni inkább pontatlan
időjóslás mint meteorológia.
(FVA
- 2013.szeptember)
A világ
legbiztonságosabb légitársaságai
A Europe's Jet Airliner Crash Data
Evaluation Centre (JACDEC) listát
készített a világ legbiztonságosabb
légitársaságairól, amelynek élén a
Finnair végzett.
A
60 vizsgált társaság közül
második helyezést az Air New Zealand,
a harmadik helyet a hongkongi Cathay
Pacific kapta. A JACDEC a világ
légitársaságairól gyűjt biztonsági
adatokat és elemzi ezeket. Az
összehasonlítás egy ún. biztonsági
index alapján történik, ezt úgy
számítja ki a központ, hogy az
elmúlt 30 évben a légitársaságoknál
felmerült incidenseket vetíti az
időszakban repült utaskilométerre.
Emellett a nemzetközi biztonsági
elvárások meglétét is vizsgálják.
A világ legbiztonságosabb
légitársaságainak 20-as listája
1. Finnair
2.
Air New Zealand
3. Cathay Pacific
4. Emirates
5. Etihad
6. Eva Air
7. Tap Portugal
8. Hainan Airlines
9. Virgin Australia
10. British Airways
11. Lufthansa
12. All Nippon Airways
13. Qantas
14. JetBlue Airways
15. Virgin Atlantic Airways
16. Transaero Airlines
17. EasyJet
18. Thomas Cook Airlines
19. WestJet
20. Jetstar Airways
A központ szerint a tavalyi évben
496 halálos történt a kereskedelmi
légiközlekedésben, kettővel
kevesebb, mint 2011-ben.
Idén, július 16-áig 76 balesetben
129 utas vesztette életét a
kereskedelmi légiközlekedésben.
A legrosszabb légitársaságok
listája
20. Air Algerie - 50 pont
19-18. Ryanair – 49,2 pont
19-18. Merpati Nusantara Airlines
49.2 pont
Az Európai Uniótól „nem biztonságos”
minősítést kapott, így nem repülhet
az Unió területére.
17. Biman Bangladesh Airlines 49
pont
16. Cubana Airlines - 47.7 pont
15. Nepal Airlines - 46.7 pont
14. Royal Air Maroc - 46.5 pont
12-13. TAAG Angola Airlines 45.8
pont
12-13. Pegasus Airlines 45.8 pont
11. Spirit - 45 pont
10. Syrian Air - 44.8 pont
9. Tajik Air- 43.3 pont
8. Iceland Express - 42.8 pont
7. Rossiya Airlines - 42.7 pont
6. Bulgaria Air - 41.8 pont
5. Air Koryo - 39.2 pont
Észak-Korea állami tulajdonú
légitársasága, az egyetlen
„egycsillagos” légitársaság a
világon. A fedélzeten forradalmi
zenével és érezhető mennyiségű
vízpárával a kabinban.
4. Uzbekistan Airways - 37.5 pont
3. Ukraine International Airlines -
36.3 pont
2. Sudan Airways - 33.3 pont
1. Turkmenistan Airlines - 30.8 pont
A diszkont (fapados)
légitársaságok minősítése
Rosszul szerepelt a Wizz Air abban a
biztonsági felmérésben, amelyet egy
ausztrál repülőmérnök két évig tartó
munkával állított össze
többedmagával, és most tett közzé. A
magyar kötődésű légitársaság
mindössze 4 csillagot kapott a
maximális 7-ből, miközben a Ryanair
és az EasyJet 5-öt.
Ha az eddigi gyakoriság
fennmaradására számítunk, és naponta
repülőre ülünk, nagyjából 14 ezer
évet kellene élnünk, mire légi
balesetet szenvednénk. A kockázat a
közutakon ennek a sokszorosa.
Források: Airline Ratings,
Aviation Safety Network, Business
Insider, European Transport Safety
Council (ETSC's), JACDEC - FVA
összeállítás 2013. július
Strandkörkép
Bár a Duna nem alkalmas fürdésre,
viszont sok más lehetőség akad
Budapesten az ilyen jellegű
kikapcsolódásra. Az idei szezont a
strandok új csúszdákkal, felújított
medencékkel és egyéb extra
szolgáltatásokkal ünnepelik, a
tervek szerint egészen szeptember
1-ig.
Lássuk a listát.
Pünkösdfürdői Strand
A Békásmegyerhez tartozó
Pünkösdfürdői Strand 1935-ben épült,
2002 és 2003 között pedig teljes
felújításon esett át.
A strandon három vízforgató
berendezéssel ellátott medencében
lehet fürdeni: egy strandmedencében,
egy élménymedencében és egy
csúszdákkal ellátott
gyerekmedencében.
A családias hangulatú környezetet 25
ezer négyzetméteres park biztosítja,
extra szolgáltatásként egy szauna is
hozzájárul az élményéhez.
Újításként nemrég biciklitárolókkal
szerelték fel a strandot, és
részleges árnyékolóval látták el a
gyerekmedencét.
Teljes árú jegy: hétköznap:1.600 Ft,
hétvégén: 1.800 Ft. Délutáni
(16:00-tól): 1.300 Ft. Kedvezményes
jegy: hétköznap: 1.300 Ft, hétvégén
1.400 Ft.
Honlap:
http://www.punkosdfurdo.hu/
Palatinus strand
Az 1919-ben nyílt, 11 medencés
Palatinuson két gyerekmedence, két
termál gyógymedence, hullámmedence,
margarétamedence, két
oktató-medence, élménymedence,
strandmedence és egy csúszdamedence
található.
A nemrég történt nagy felújítás után
a strand új óriáscsúszdákat is
kapott, köztük az ország leggyorsabb
csúszdáját időmérővel, illetve egy
multimédiás csúszdát, amelyben
csúszás közben lehet zenét hallgatni
és fényjátékokat nézni napszúrás
nélkül is. A gyermekmedencét
részleges árnyékolóval is
felszerelték, de teljesen
felújították a termálmedencét is.
A Palatinus a parton is megüti a
magasra tett mércét: van focipálya,
lábtenisz, röplabda, rengeteg
napozóágy, különböző vendéglátóipari
egységek és 75 ezer négyzetméteres
parkosított terület.
Felnőtt jegy: hétköznap: 2.600 Ft
hétvégén: 3.000 Ft, délutáni
(17:00-tól): 1.900 Ft. Kedvezményes
jegy: hétköznap: 1.900 Ft, hétvégén:
2.100 Ft
Honlap:
http://www.palatinusstrand.hu/
Római Strandfürdő
Ezt a vízforrást már a római korban
ismerték. Az 1930-ban megalakult
Római Fürdő Rt. jóvoltából nyílt meg
a felújított strand 1964-ben.
A fürdőzőket itt három új
óriáscsúszda, a gyerekeket és a
későn érőket pedig egy új játszótér
várja. Utóbbi kiegészül kültéri
fitness gépekkel is. Ezen kívül van
még szauna és gőzkamra.
Teljes árú jegy: Hétköznap: 2.300
Ft, Hétvégén: 2.600 Ft, délutáni
(16:00-tól): 1.700 Ft. Kedvezményes
jegy: Hétköznap 1.700 Ft, Hétvégén:
1.800 Ft.
Honlap:
http://www.romaistrand.hu/
Csillaghegyi strand
A város legrégebbi és sokak szerint
legszebb strandja, amely az 1800-as
évek második felétől már működött,
de csak a 2000-es évek végén érte el
mai formáját.
A családias Csillaghegyi Strand
csupán 3 medencét, viszont egy tágas
és otthonos, 90 ezer négyzetméteres
parkot, aromamasszázst és
infraszaunát kínál.
Teljes árú: 1.700 Ft, Kedvezményes:
1.300 Ft.
Honlap:
http://www.csillaghegyistrand.hu/
Paskál Strandfürdő
Az 1989-ben épült Paskál a
legfiatalabb és a legkisebb
budapesti strand, összesen két
medencével üzemel: egy
gyerekmedencével és egy
úszómedencével, illetve a hozzájuk
tartozó 29 ezer négyzetméternyi
parkkal. Itt is vannak különféle
sportolási lehetőségek, szauna,
napozóágyak, illetve vendéglátó
ipari egységek, és a medencék is
korszerű vízcserélő-rendszerrel
vannak felszerelve.
Felnőtt jegy egész napra: 2.000 Ft,
Délután (16:00-tól): 1.500 Ft,
Hétvégén: 2.100 Ft. Kedvezményes
jegy: 1.500 Ft.
Honlap:
http://www.paskalstrand.hu/
Dagály Fürdő és Uszoda
A Dagály 1948. óta létezik, 1970-től
kezdve pedig termálvízben is
lubickolhatunk itt.
A nyári szezonban ezen a strandon
összesen 10 medence üzemel: egy
gombamedence, egy élménymedence, egy
strandmedence, egy tanmedence, egy
gyerekmedence, két úszómedence, két
termál gyógymedence és egy
hullámmedence, télen ezeknek száma
viszont 4-re csökken.
A fürdés mellett extra
szolgáltatások tömkelegét lehet
igénybe venni, péládul lábmasszást,
orvosi gyógymasszázst, ivókúrát (nem
kocsmázás), gőzkamrát,
vízsugármasszázst, de van vízágyú,
street ball és gyerekjátékok is.
Teljes árú jegy: Egész nap: 2.400
Ft, Délutáni: 1.800 Ft. Kedvezményes
jegy: 1.900 Ft.
Honlap:
http://www.dagalyfurdo.hu/
Csepeli Strand
Az 1961-ben kiépült Csepeli Strand
az egyik legkedvezőbb árú budapesti
strand, hangulatos környezettel,
termálmedencével, úszómedencével,
élménymedencével és
strandmedencével, de a csúszda, a
focipálya és a büfé környékén is el
lehet tölteni a napot. Extra
szolgáltatásként fürdőruha-kölcsönző
is van.
Teljes árú: Hétköznap: 1.000 Ft
Hétvégén: 1.200 Ft. Kedvezményes
jegy: Hétköznap 800 Ft, Hétvégén:
1.000 Ft.
Honlap:
http://www.termalfurdo.net/furdo/csepeli-strand-budapest
A Balatonnál ezek a legjobb
strandok
Az idén 11. alkalommal jutalmazták
Kék Hullám Zászlóval a legjobb
balatoni strandokat és kikötőket.
A nyári forróság elől sokan a
vízpartoknál keresnek menedéket, a
felmérések szerint a magyar nyaralók
első számú célpontja idén is a
Balaton lesz - a turisztikai régiót
a belföldi főutazást tervezők
harmada szeretné felkeresni.
A magyar tenger strandjait évek óta
minősíti a Balatoni Szövetség nevű
szervezet, amit azok a strandok és
kikötők nyerhetik el, amelyek a
legtisztább fürdővízzel és
partszakasszal rendelkeznek,
megfelelő infrastrukturális és
higiéniai feltételeket biztosítanak.
Idén 37 strand (és kikötő) indult a
minősítésért, közülük 31-en kapták
meg a zászlót.
A Kék Hullám Zászló egyebek közt azt
jelenti, hogy az azt elnyerő
strandokon működik elsősegély nyújtó
hely, vízimentő szolgálat, orvosi
ellátás, és ügyelnek a
közbiztonságra is, például a lopások
visszaszorításával. Felmérések
szerint főként a külföldi turisták
veszik figyelembe
fürdőhelyválasztásuknál az
otthonukban is jól ismert, számukra
garanciát jelentő minősítést.
A toplista:
Éljenek a szabadvízi strandok!
Most,
hogy ismételten 40 fok körül van és
marad a hőmérséklet, a legtöbben
amint lehet, vízközelbe menekülnek.
Strandon és aquaparkokban persze
könnyen átvészelhető a hőség, de
mindenképp hangulatosabb, ha
természetes vizeket keresünk a
környéken - és jóval olcsóbb is.
Megnéztük, Budapest környékén hova
érdemes elmenni, ha szabadvizes
strandokat keresünk. Listánk elején
két szabadstrandot ajánlunk, de az
ezt követő fizetősek belépőárai se
közelítik meg a budapesti fürdőkéit.
(Amennyiben pedig ezek vízminősége
miatt aggódna, a Magyarországon
kijelölt természetes fürdőhelyek
legfrissebb minősítésének ezen a
linken tud utánanézni.
http://oki.antsz.hu/documents/termeszetes_furdovizek.pdf)
Dunabogdány
A homokos partú szabadstrand
kijelölt területen várja a hűsölni
vágyókat. Színvonala megközelíti a
fizetős helyekét, mivel kulturált
öltöző, zuhanyzó és büfé gondoskodik
a strandolók kényelméről.
Népszerűségét többek között
csodálatos fekvésének, Bogdány
szépségének, valamint vize
tisztaságának köszönheti. A
fővárosból gyorsan és egyszerűen
elérhető, sportosabbak pedig akár
bringával is megközelíthetik, mivel
Budapestről egyenesen odáig
bicikliút vezet.
Gödi szabadstrand
A Dunában nem csak Dunabogdánynál,
hanem a termálfürdőjéről híres Gödön
is bátran meg lehet mártózni, mivel
hosszú várakozás után tavaly nyílt
meg a bójákkal elkerített Széchenyi
szabadstrandja. A büfék mellett egy
nagyobb játszótér is helyet kapott,
és amennyiben pedig valaki kiadósabb
étkezésre vágyna, a strand közelében
található csárdában kedvére
válogathat.
Pázsit tófürdő
A Szentendrei-szigeten lévő
Pócsmegyeren található a Pázsit
tófürdő kedvelt úti cél a fővárosiak
körében. A víz tisztasága megfelelő,
ám az egyedüli probléma a stranddal,
hogy igen gyorsan mélyül, így inkább
csak a jól úszók merészkedjenek
beljebb! A tó a fürdőzésen kívül
lehetőséget kínál a horgászásra is,
a környéken lévő rendezvény-és
szabadidőközpont pedig tökéletes
helyszíne lehet szülinapi buliknak,
leány- és legénybúcsúknak, illetve
esküvőknek. A belépő ára 600 Ft.
Honlap:
http://pazsit-to.mindenkilapja.hu/
Palatinus tófürdő
A Dorogon található Palatinus
tófürdő Magyarország egyik
legtisztább vizű strandja, nem hiába
folyik ott többek között
búvároktatás is. A hegyekkel
körülhatárolt, gyönyörű fekvésű
bányatóhoz legkönnyebben autóval
lehet eljutni. A parkolási díj a
strand közvetlen környéken 300 Ft
egész napra, ami eleve nem egy
óriási összeg, ha azonban hajlandó
egy kicsit sétálni, akkor a közelben
ingyen is leteheti a kocsiját. A 27
hektáros strandon rengeteg büfé,
fagyizó, vattacukros, hekkes
gondoskodik az ebédről és a
nassolásról, a kisebbek meg nagyon
boldogak lesznek az ugrálóvárral és
a part közepén lévő csúszdával.
Árban jóval a többi fizetős hely
alatt van, ugyanis felnőtteknek csak
400, gyerekeknek pedig 200 Ft a
belépő.
Honlap:
http://www.palatinus-to.hu/
Dunaharaszti Kék Horgásztó és
Strand
Dunaharaszti tava két részre oszlik,
amit egy kötél választ ketté: az
egyik része a horgászoknak, a másik
pedig a fürdőzőknek fenntartott
hely. A strand része hangulatosan
kiépített, homokos röplabda- és
tengópályával, játszótérrel és
zuhanyzókkal, valamint fedett
teraszos büfékkel. Mivel a tó csak
lassan mélyül, így a kicsikkel is
bátran nekiindulhatunk. Igaz, ez a
strand is fizetős, viszont nem
drága, ugyanis az egész napos
felnőtt jegy csupán 800 Ft.
Honlap:
http://kekhorgaszto-aranykacsa.hu/strand
Ahová viszont ne induljon: az
Omszki tó és Lupa-tavak
Bár közismert szabadstrandokként
élnek a köztudatban, a Lupa-tavakhoz
és az Omszki-tóhoz inkább ne
induljon, ezekben ugyanis szigorúan
tilos a fürdőzés. Az előbbi ugyanis
üzemi terület, az utóbbi pedig
életveszélyes, mivel hirtelen
mélyül, így csak sportolásra
(vízisí) használható a terület. Aki
ezt nem tartja be, tehát fürdőzésen
kapják, az szabálysértést követ el
és 5-50.000 Ft-os pénzbüntetésre
számíthat!
Aquaparkok
Aquaworld, Káposztásmegyer
Mind a 15 csúszda remek, mindenki
megtalálhatja a számításait. A büfé
is gusztusos, és kifejezetten
egészséges ételeket lehet kapni,
meglepően kedvező áron. (Grillezett
lazacfilé 1.290, olivás grillezett
zöldségek 490, parmezános csirkecomb
890 forint.) A WC tiszta, illatos,
van WC-papír és ragyog minden.
Gyerekjegy 2.490 Ft, felnőtt 4.990
Ft.
http://www.aqua-world.hu/
Aquaréna, Mogyoród
Évekkel ezelőtt nagy szám volt a
Hungaroring melletti aquapark, mára
jócskán lepukkant. A csúszdák
öregek, a színük is elkopott már.
Ehhez képest elképesztően drága a
belépő. A mosdó is nagyon lehangoló,
viszont van kabinos öltöző és
ingyenes értékmegőrző.
A 11 és fél hektáros mogyoródi
parkban 26 csúszdapálya van és külön
gyermekmedence csúszdával. A büfé
első ránézésre sem bizalomgerjesztő.
Van pizza, hamburger, virsli, lángos
és fagylalt is. A hot-dog ára 500
forint körül van, míg a legdrágább
lángosért 1.100(!) forintot kell
fizetni. A sima fokhagymás 500, a
sajtos-tejfölös már 800 forintba
kerül. A pizza ára is ezer forint
felett van, a sima virsli kenyérrel
a legolcsóbb 450 forint.
Belépő tíz éves korig 2.500 Ft,
felnőtt 5.500 Ft
http://www.aquarena.hu/
Aquasziget, Esztergom
Családias a hangulat, a személyzet
kedves és segítőkész. Tisztaság van
és sok a vízi mentő. Csúszda csupán
négy, igaz mindegyik hibátlan
állapotban. A kinti részen is van
külön gyerekrész, függőágyak,
napozórész. A napágyakért nem kell
fizetni, amiért bónuszpont jár,
ezzel szemben a kő, amit a medencék
és a füves terület közé raktak
balesetveszélyes mert rettenetesen
csúszik.
Bent van külön gyerekmedence
piciknek, úszni pedig a legjobban a
kinti medencében lehet, a többiben
elég sekély a víz, inkább csak
dagonyázásra valók. Van hullám is.
A büfében van hot dog, hamburger,
kukorica, üdítők, na meg persze,
csapolt sör is. Előbbi 500 forint
körül van, a kukorica 300, a
hamburger és az amerikai hot dog
hasonló áron: 550 forint körül.
Gyerekjegy 1.900 Ft, felnőtt 2.950
Ft
http://www.aquasziget.hu/
Csúszdapark, Rukkel-tó
Nem a megszokott medencés, uszodás
kényelmet nyújtja – sokkal inkább
Balaton-érzést kelt. Itt nincs
járólap és öltözőkabin, csak strand,
lángos, palacsinta, vattacukor és
csavarós fagyi, na meg persze, a
csúszdák. A 15 csúszda közül (ebből
négyet egészen picik is
használhatnak) itt a legtöbb,
amelyik lassú és széles.
Lehet napágyat, vízibiciklit és
napernyőt is bérelni. Pénz ellenében
van értékmegőrző. A bányató vize
hideg, a csúszdák kissé lassúak.
A tipikus strandételek itt is
megtalálhatók: 10 db minifánk 450
forint, vattacukor 300, csavaros
krumpli szintén 300, csavaros fagyi
400, hot dog 450, hamburger 500,
sültkrumpli 450, palacsinta 500
forint.
Egész napos jegy 3.000 Ft
http://www.waterpark.hu/
Egyéb lehetőségek:
Balatonfüredi Annagora
Aquapark
http://annagora.com/hu/
Hajdúszoboszlói Aquapark
http://www.hungarospa.hu/hungarospa/aquapark
Kecskeméti Csúszdapark
http://csuszdapark.hu/
Kutyastrandon hűsölhetnek az
ebek Szegeden
Termálkút tavánál kialakított
kutyastrandon hűsölhetnek,
pancsolhatnak az ebek Szegeden. A
kezdeményezés a kánikulában igen
népszerű. A tavaly nyáron megnyílt
szegedi kutyastrand - amely
feltehetően az egyetlen kizárólag az
ebek számára fenntartott hazai
fürdőhely - hamar népszerűvé vált, a
"vendégkör" a fajtákat és az
életkort tekintve is igen vegyes. A
termálvizű tó télen különleges
élményt kínál az ebeknek, mivel a
víz nem fagy be. Egy alkalom
gazdibarát áron 400 Ft / kutya.
(Kutyabarát strand létezik már
Velencén, a Gébárti tónál,
Délegyházán is, ahol a házi
kedvencek gazdáikkal fürdőzhetnek.)
Honlap:
http://www.kutyastrand.hu/
Aki nyaralni indul a kutyájával a
Balatonra, nem árt, ha előtte
alaposan körülnéz az üdülőhely
rendeletei között, mert
előfordulhat, hogy 150 ezer forintos
bírságot vesz a nyakába a kutya
pancsolni hagyásával.
(Források: ÁNTSZ, FVA, Index,
Pénzcentrum, WeLoveBudapest 2013.
nyár)
2013
tavaszán mely vírusirtók a
legjobbak?
Huszonegy vizsgáltból mindössze négy
vírusvédelmi szoftver teljesítette
100 százalékosra a független
AV-Comparatives legutóbbi tesztjét.
Íme az eredmény.
Az AV-Comparatives márciusi tesztje
során pontosan azt kívánta
ellenőrizni, hogy a legnépszerűbb
biztonsági szoftverek - otthoni
helyzetekben - mennyire hatékonyan
blokkolják a valós rosszindulatú
vírusokat. Az ilyen típusú
forgatókönyvek általában
tartalmazzák a webböngészést,
valamint a népszerű alkalmazások
használatát, mint amilyen az Adobe
Reader, a Flash és a Java is. A
vizsgálat során egy Windows 7
operációs rendszerrel futó
számítógépet használtak, amely egy
rosszindulatú linket próbált
átjuttatni a védelmi rendszereken,
amely módszert leggyakrabban a
kiberbűnözők is alkalmazzák. A
szakértők által összeállított teszt
során 21 biztonsági szoftvernek
kellett 422 fertőzési és támadási
mintát blokkolnia, amely próbán nagy
részük elbukott.
A következő vírusirtókat vizsgálták
http://chart.av-comparatives.org/awards.php?year=2013
A
teszten négy vírusvédelmi szoftver
ment át 100 százalékos eredménnyel:
az Emsisoft, az F-Secure, a G Data
és a Kaspersky legfrissebb termékei
mind a 422 támadás során sikeresen
azonosítottál és blokkolták a
vírusokat.
Az osztrák víruskutató laboratórium
tesztjén a sokak által használt AVG
csupán a támadások 95,3 százalékát
hárította el, az Avira 98,3, az
avast! 98,6, az ESET megoldása pedig
99,1 százalékra teljesített.
Meg kell jegyezni, a támadások 90,3
százalékát a külön vírusvédelmi
szoftverrel nem rendelkező Windows 7
eleve blokkolta.
Az AV-Comparatives 2012. őszi
tesztelése szerint okostelefonokhoz
az ESET Mobile Security a
legkomplexebb védelmi rendszer.
A legtöbb neves antivírus-gyártó
cégnek van valamilyen ingyenesen
használható rész-szolgáltatása,
esetleg szoftverjeiből próbaverziót
tesz elérhetővé, melyet limitált
ideig ingyen kipróbálhat a
felhasználó. Letölthető ingyenes
vírusirtókat lehet találni többek
között például a
http://virusirto.lap.hu/
oldalon, ahol mindenki kedvére
válogathat.
Egy jó tanács: torrentoldalakról nem
érdemes - akár márkás - vírusirtót
sem letölteni, mert az egyik
legújabb bűnözői módszer az, hogy
hamisított, valójában kártékony
kódot rejtő ál-vírusirtókat
helyeznek a fájlcserélőkön, abban
bízva, hogy a potya szoftverre
vágyók letöltik ezeket, így saját
maguk telepítik a vírust gépükre,
mely ezek után a bűnözők hatalmába
kerülhet.
A
vírus-üzletben nem érdekelt
programozók, informatikusok és
hozzáértők nagy része abban
egyetért, már kisebb cégeknél sem
elegendő az ingyenes vírusirtók
használata. A megfelelő megoldások
közé tartozik egy Linux tűzfal (NETFILTER
rendszer - iptables) felhúzása, és
ehhez egy megbízható vírusirtó
szoftver alkalmazása.
Az Opera a legbiztonságosabb
böngésző
Az objektív vírusvédelmi tesztekben
már elévülhetetlen érdemeket
szerzett AV Comparatives még
decemberben megvizsgálta a
legnépszerűbb böngészők adathalászat
elleni védelmét.
A vizsgálatot hétköznapi
konfigurációval végezték, egy 64
bites Windows 7 SP1-et futtató
számítógépen. A böngészők – a teszt
időpontjában – a legfrissebb
verzióval, és a telepítés utáni
alapértelmezett beállításokkal
futottak.
A vizsgálatban az alábbi verziókat
tesztelték:
-Apple Safari 5.1.7
-Google Chrome 23.0
-Internet Explorer 9
-Mozilla Firefox 17.01.
-Opera 12.11
A tesztelt böngészők közül az Opera
vizsgázott a legjobban az
adathalászat elleni védelemből.
Íme az eredmény:
Az AV
Comparatives 294 fertőzött oldallal
tesztelt, az Opera ezek 94,2%-át
felismerte.
Részletes eredmények:
1. Opera – 94,2%
2. Internet Explorer – 82,0%
3. Google Chrome – 72,4%
4. Apple Safari – 65,6%
5. Mozilla Firefox 54,8%
A vizsgálat eredménye meglepetésnek
számít, azonban a szakemberek régóta
tudják, hogy a böngészők
népszerűsége és biztonsága
kölcsönhatásban van egymással.
(Forrás: AV-Comparatives ,
Chiponline, FVA, HVG, Technet.hu
2013. május.)
11 tévhit a
bankkártyákról, nem kell bedőlni
Ugyan
régóta használjuk a bankkártyákat,
azért az emberek fejében jó néhány
téves gondolat fészkelte be magát.
Ilyen például az az alaptalan
feltételezés, hogy a bankkártya csak
nagy összegű vásárlásokra való.
1. A bankkártya használat
költséges
Valójában az esetek nagy többségében
a kártyás vásárlás díjmentes, mivel
a legtöbb bank nem terheli át a
tranzakciós illetéket a
kártyatulajdonosokra, kártyás
vásárlásoknál. Így ez a fajta
vásárlás olcsóbb, mint a készpénz
felvétel, hiszen azt az esetek
többségében a tranzakciós adó
sújtja.
2. A PIN kód a mágnescsíkban
tárolódik
Sokan félnek attól, hogy azt onnan
ki lehet olvasni, jóllehet ez
teljesen téves információ, hiszen a
PIN-kód nem tárolódik a kártya
mágnescsíkján.
3. Veszélyes, ha megadom a
bankkártya számomat az internetes
vásárláskor
Az internetes kereskedőkkel
szerződésben álló, ún. elfogadó
bankok mindent megtesznek annak
érdekében, hogy az adatkezelés a
kártyatársaságok és a PCI (Payment
Card Industry) adatkezelési és
tárolási szabványainak, előírásainak
mindenben megfeleljenek. Ezért az
internetes kereskedők nagy részénél
a fizetés nem a kereskedő, hanem a
bank weboldalán történik, ami jóval
nagyobb adatkezelési biztonságot
nyújt a kártyabirtokosnak.
4. Interneten csak
dombornyomott kártyával lehet
fizetni
Ez a tévhit valós gyökerekből
táplálkozik, hiszen régebben valóban
csak bizonyos kártyák voltak
alkalmasak az internetes vásárlásra.
A bankok és a MasterCard már
megteremtette annak a lehetőségét,
hogy minden MasterCard és Maestro
márkájú kártyával vásárolhassunk az
interneten. Ennek ellenére néhány
kivételes kártyaterméknél a
kibocsátó bank nem teszi lehetővé az
internetes fizetést, ezzel
kapcsolatban érdemes tájékozódni a
banknál.
5. Külföldön nem lehet
használni a Magyarországon
kibocsátott kártyákat
A nemzetközi kártyatársaságok
logóinak (így a MasterCard és a
Maestro) értékét az adja, hogy egy
magyar bank által kibocsátott
kártyát egy olyan országban is
elfogadja a kereskedő, ahol még nem
is hallottak az adott magyar
bankról. Tehát, az összes
Magyarországon kibocsátott
bankkártya használható külföldön, az
esetek túlnyomó részében
díjmentesen. A MasterCard
Szlovéniában végzett, januári
próbavásárlásaiból ráadásul az is
kiderült, hogy a külföldi
kártyahasználat gyakran kedvezőbb,
mint a valutaváltás. A kísérlet
napján minden egyes kártyás vásárlás
elszámoláskori euró árfolyama jobb
volt, mint az adott bank valuta
eladási árfolyama.
6. Ha elvész a chipes kártya,
nem kell letiltani, mert úgyis csak
a PIN kóddal használható
A chipes kártyát is azonnal le kell
tiltatni, hogy megelőzzük az
esetleges visszaéléseket. Ezért jó,
ha mindig magunknál tartjuk a
kártyát kibocsátó bank éjjel-nappal
hívható telefonos
ügyfélszolgálatának számát.
7. Ha fordítva adjuk meg a
PIN kódunkat, az riasztja a
rendőrséget
Valós alapja azonban egyáltalán
nincs, hiszen az ilyen tranzakciót
elutasítja a kibocsátó bank, hibás
adat miatt.
8. Érintés nélkül csak 5.000
forint alatti összeget lehet
kifizetni
Valóban létezik az 5.000 forintos
összeghatár, ez azonban csak arra
vonatkozik, hogy ez alatt az
összeghatár alatt nem kell megadni a
PIN kódot fizetéskor. 5.000 forint
feletti érintés nélküli fizetésnél a
vásárlónak a szokásos módon meg kell
adnia 4 jegyű PIN kódját. A
tranzakció így is gyorsabb, mintha
átadnánk a kártyát, és a pénztáros
tenné be a terminálba.
9. Nem kaphatok bankkártyát
18 éves kor alatt
Betéti kártyával 18 év alatti
ügyfelek is rendelkezhetnek, amelyet
személyi igazolvánnyal
igényelhetnek. Emellett társkártya
birtoklására is van lehetőségük, ezt
a konstrukciót általában családtagok
igénylik számukra.
10. Nem kaphatok
hitelkártyát, ha a jövedelmem 150
ezer forint alá esik
Nem igaz, hiszen kisebb fizetésre is
lehet kérni hitelkártyát, esetleg
alacsonyabb hitelkerettel, de
ugyanúgy működik a konstrukció.
11. Prémium kártyája csak
gazdag embereknek van
A prémium kártyák éves díja
jellemzően körülbelül háromszorosa
egy hagyományos kártyának, azonban
bizonyos esetekben az éves díj akár
ugyanakkora, vagy alacsonyabb is
lehet, mint a standard kártyáké.
Ezen túl a prémium kártyák éves
díjkülönbözetét ki lehet használni
olyan szolgáltatásokra, mint a
kedvezmények és pénzvisszatérítés. A
bankok nem feltétlenül az ügyfelek
anyagi státuszát díjazzák
közvetlenül, hanem okos termékeket
fejlesztenek olyan típusú
kedvezményekkel, amelyeket egy
kedvezőbb anyagi helyzetben lévő
ügyfél tud jobban kihasználni.
Néhány érdekesség
Hazai kibocsátású bankkártyák száma
2011. I. félév végén 8,9 millió
darab volt.
A hazai kibocsátású bankkártyák
98%-án a nemzetközi kártyatársaságok
közül a MasterCard vagy Visa
védjegye szerepel.
Az elektronikus készpénzfelvételt
2011. június végén 4.879 ATM
berendezés biztosította hazánkban.
Az összes hazai kártyán belül a
betéti kártyák részaránya: 2011. I.
félév végén 85%-ot tett ki, számuk
7,6 millió volt. A hitelkártyák
száma elérte az 1,3 millió darabot,
melyek a forgalomban lévő kártyák
15%-át teszik ki.
2011. június végén 60.480 üzletben
lehetett kártyával fizetni.
Többször használjuk a kártyát
fizetésre, mint készpénz
felvételére: 2011. első félévében
egy bankkártyával átlagosan 12
alkalommal fizettek és hét
alkalommal vettek fel készpénzt.
|
Kinek a
pénzét költjük?
|
Mennyit
költhetünk?
|
Ki fizet
kamatot?
|
Megjegyzés
|
Betéti
kártya
|
Saját pénzt
|
Maximum
amennyi a számlánkon van
|
A bankszámlán
lévő pénz után a bank nekünk
|
|
Hitelkártya
|
Hitelt
veszünk fel a banktól
|
A bank által
megállapított hitelkeret még
fel nem használt részét
|
Mi a banknak,
ha határidőn belül nem
fizetjük vissza a teljes
tartozást
|
Ha a bank
által megadott határidőn
belül a hitel teljes
összegét visszafizetjük, a
bank nem számít fel kamatot,
ha vásárlásra használtuk a
kártyánkat.
Vigyázni, mert
készpénzfelvétel esetén már
a készpénzfelvétel
időpontjától kezdődően
kamatot kell fizetni!
|
Mit tegyünk, ha elveszik a
bankkártyánk?
A hazai bankok is igyekeznek haladni
a korral az internetes és mobil
bankolás lehetőségei tekintetében.
Az igyekezetet az elmúlt időszakban
több biztonságtechnikai kérdés
árnyékolja be. De megfelelő
odafigyeléssel kijelenthető, hogy
akár a mobilunkról is biztonságosan
bankolhatunk.
Több bank saját mobilalkalmazással
rendelkezik, ami a biztonságot
nagyban növeli. Hiszen a különböző
alkalmazásokhoz külön trójaikat
kellene írni a csalóknak, hogy
hozzáférjenek a pénzünkhöz. De ilyen
eset nemzetközi szinten is csak igen
ritkán fordul elő, a magyar bankok
esetén a kisebb ügyfél szám miatt
pedig még kevésbé éri meg az ilyen
próbálkozás.
Az alábbi táblázatban hat bank
válasza látható, milyen lehetőséget
kínálnak azon ügyfeleiknek, akik a
mobiljukon is szeretnének hozzáférni
a pénzükhöz.
Szinte kivétel nélkül az összes bank
internetes felületén elérhetők azok
az alapfunkciók, amire gyakran
szükségünk lehet, de olyan is van,
ahol akár autópálya matricát is
vásárolhatunk. A legtöbb banknál
lehetőség van a bankkártya limitünk
beállítására. Ez utóbbi akkor lehet
hasznos, ha nem találjuk valamelyik
kártyánkat akkor rögtön
megakadályozhatjuk, hogy
illetéktelen használja. Hiszen
egyszerűen csak 1 forintra állítjuk
a vásárlási összeg maximumát.
Mindezt költségek és telefonálás
nélkül és azonnal.
Egyik legérdekesebb funkciója az OTP
bank alkalmazásának van, ami egy
fénykép alapján a sárga csekkből
forint átutalást csinál és máris
befizethetjük a számlánkat, akár
utazás közben is.
Biztonságos a internet- és
mobilbankolás?
A
világon szinte mindenhol könnyen
internetes pénzügyi csalás
áldozatává válhatunk. Megfelelő
védelem nélkül számítógépeinket
könnyen megfigyelhetik
illetéktelenek vagy akár át is
vehetik felette az irányítást.
Ilyenkor jelszavainkat adhatjuk meg
tudtunkon kívül vagy bármilyen
rendszerbe való belépés után szabad
utat adhatunk a hackereknek
műveletek elvégzésére. Online bankba
való bejelentkezéskor ez különösen
veszélyes lehet, hiszen ekkor akár a
számlánkon lévő teljes összeget
elveszíthetjük.
A bankok ez ellen több módszerrel is
védekezhetnek. Több banknál
tranzakció monitoring rendszert is
működtetnek, mely riaszt olyan
esetekben, amelyekben az ügyfelek a
szokásostól eltérő viselkedést
tanúsítanak, vagy szokatlan
megbízásokat adnak.
De a legtöbb helyen az sms
azonosítás is működik. Az online
felületre való belépéshez is kelhet
sms-ben kapott jelszó, de van a
legtöbb banknál már minden
tranzakció esetén is szükséges. Ezek
az általában néhány percig érvényes
belépési kódok. Ezzel már nem csak a
jelszólopó programok ellen vagyunk
védve, de a számítógépünkön
biztonságosan kezelhetjük
pénzügyeinket.
Egy másik módszer, ahol a belépési
kódot virtuális billentyűzeten kell
megadni, amelyen a számok nem a
normál billentyűzeten megszokott,
hanem egy automatikusan generált
pozícióban vannak elhelyezve. Ez
kissé lassabbá és kényelmetlenebbé
teszi a bejelentkezést, de növeli a
védelmet a billentyűzet figyelő
programok ellen.
A mobil még veszélyesebb
Ez
mindaddig igaz, amíg nem férnek
hozzá a telefonunkhoz is. Kétszintű
biztonsági rendszerről addig
beszélhetünk, amíg különböző
egymástól független készüléken megy
az azonosítás és a jelszó küldés. A
mobiltelefonon történő utaláskor épp
ez a többszintű védelem szűnik meg,
hiszen a mobilon lévő vírus akár az
érkező sms üzeneteinkhez is
hozzáférhet. Ez nagyon ritka és
speciális esetben történhet csak
meg, hiszen a vírusnak ismernie kell
az adott bank rendszerét is és az
sms -ből is ki kell tudnia nyernie a
szükséges információt.
A technikai lehetősége megvan az SMS
tartalmakhoz való hozzáférésnek, és
illegális felhasználásának. Ez a
banki oldalon rendelkezésre álló
eszközökkel nem gátolható meg (az
SMS szabványos volta miatt nem
küldhető például speciálisan védett
vagy titkosított SMS). Ez
kifejezetten az az eset, amikor az
ügyfelet támadják és emiatt már csak
az ő gondosságán, és óvatosságán
múlik a bankolás biztonságos volta.
Ugyanazon elvek alapján kell eljárni
a mobil eszköznél is, mint amik a
hagyományos számítógépeknél is
érvényesek: legális, folyamatosan
frissített programokat kell
használni és naprakész, kártékony
szoftverektől védő programot kell
folyamatosan futtatni az arra
alkalmas mobil eszközön. A kártékony
szoftverek elleni programok (vagy
egyszerűbben mondva antivírus
programok) képesek felismerni és
megakadályozni a kémszoftverek
működését és el tudják távolítani
azokat a mobil eszközről.
További megoldás lehet, ha a
hitelintézet csak olyan számlára
enged utalást intézni
mobiltelefonról, amit előre
megadtunk számítógépünkről. A fenti
táblázatban is látszik, hogy több
bank alkalmazza ezt a megoldást.
Ezzel a legtöbb visszaélést
elkerülhetjük. Egy másik biztonsági
szakembert megkérdezve megtudtuk,
hogy kicsit kényelmetlen, de biztos
megoldás két különböző telefon
használata a banki ügyeink
intézésére. Egyiket regisztráljuk
bankunknál, a másikon belépünk az
internetbankba, így nem ugyanarra a
készülékre érkezik az sms, mint ahol
az online banki rendszer fut,
nagyban növelve ezzel a biztonságot.
Két telefon helyett használhatunk
tokeneket is, melyek minden
belépéshez és tranzakcióhoz kódot
generálnak ezzel növelve a
biztonságot.
A legbiztonságosabb
bankkártya
A Fraunhofer Társaság Grafikus
Adatfeldolgozó Intézetének
munkatársai megalkották az egyelőre
lophatatlannak tűnő új fejlesztésű
bankkártyát.
Az újdonság a bankkártya kapcsán,
hogy egyedi aláírásunkat használja a
tulajdonos azonosítására. Az emberek
kézírása annyira sajátságos
jellemzőkkel bír, hogy szinte
lehetetlen lemásolni teljes
pontossággal. A kéz mozgásának
sebessége, hogy milyen szögben és
hogyan fogja a tollat mind
befolyásolják végső képét
kézjegyünknek. A bankban felveszik
és beépítik kártyánk chipjébe az
aláírásunkat és később vásárlásnál,
az adott íróeszközzel csak alá kell
írnunk nevünket valamely elektromos
rögzítőfelületen. A bankkártya
chipje érzékeli és ellenőrzi, hogy
mennyire fedi aláírásunkat az
előzőleg felvett minta.
A tolvajok hiába rendelkeznek akár
PIN kódunkkal is, az aláírásunkat
nem tudják lemásolni hiszen olyan
egyedi, mint ujjlenyomatunk.
(MNB kimutatás, Pénzcentrum,
Privátbankár, sg.hu 2013. március –
FVA összeállítás)
Kié a legjobb
sült krumpli?
Vajon igaz a városi legenda és
tényleg verhetetlen a Meki
krumplija? Netán sikerül a Burger
Kingnek vagy a KFC-nek a
trónfosztás? És melyik a legsósabb?
Gyorséttermi sültkrumpli-teszt.
Hiába kapcsolódik össze a
gyorséttermező fejében a hamburger a
kólával és a sült krumplival, a
szendvicsek mindig nagyobb hangsúlyt
kapnak a láncok versengésében, és a
vásárlók is inkább azok alapján
döntenek. A szendvics eleve nagyobb
játéktér, több összetevőt lehet
variálni, ezért hódíthatnak az
adelux-burgerek és ezért találja meg
jó eséllyel mindenki a számára
megfelelő hamburgert valamelyik
gyorsétteremben. A krumpli más
tészta, a burgonya az burgonya, bár
lehet időszakosan rácsos krumplival
vagy sztékburgonyával újítani, a
szalmakrumplit, rósejbnit vagy
french friest semmi nem ütheti ki a
nyeregből, állandó részei a
kínálatnak, mindörökké.
Tesztünkben tudatos vásárlóként
igyekeztünk tájékozódni arról is,
hogy az egyes éttermek burgonyái
mennyi transzzsírsavat és sót
tartalmaznak adagonként. Az adatokat
egyszeri fogyasztóként a
gyorséttermek tálcáira kiosztott
papírok hátoldalán lévő
tápanyagtáblázatokból gyűjtöttük.
McDonald's - kis burgonya
ár: 390 forint
egy adag: 80 g
ebben a sótartalom: 0,6 g
külön transzzsír-tartalom nincs
feltüntetve, a telített zsírsav: 1 g
Ezeket mondták róla az
olvasók
"Rettenetes ha nem friss, de frissen
függőséget okoz. Kedvenc."
"A legjobb állagú és ízű a mekdós
krumpi. Még úgy is, hogy kicsit
mindig túl van sózva."
"Az egyetlen hely, ahova csak
krumpliért is képes vagyok bemenni,
mert mindig ugyanolyan, sós és
meleg, nincs meglepetés. Az megvan,
hogy M betű alakban kell rászórni a
sót? Hehe. Volt egy mekis csajom, ő
mondta."
Szerintünk
Csomagolása: Hiperminimalista,
mondhatni nincs dizájn. Tökéletesen
brendingelt, egyszerű és lényegre
törő. Nem is kell tudnunk mást, mint
hogy mekis krumplit eszünk, semmi
csicsa. A papírzacskó hátoldalán
kalória- és tápértéktáblázat van,
amit ha meg akarunk érteni, hosszú
időt kell eltöltenünk a cég
honlapján. Nehéz önerőből
kikövetkeztetni például, hogy a
szoknyás piktogram felnőttet jelöl,
a szintén szoknyás, copfos pedig
gyereket, cserébe kifejezetten
támogatjuk a törekvést, miszerint a
lány is gyerek, nem csak a fiú).
Állaga: Meleg és ropogós, belül
krémes, amilyennek szeretjük.
Örülünk a hosszú szálaknak, a
sókristályoknak kevésbé.
Íz, illat és utóíz: Burgonya íze
nincs, de más mellékíze se.
Klasszikus gyorsétterem illat és -íz.
Semmi meglepetés. Sós. Nagyon,
nagyon sós, a három burgonya közül
érzetre ez a legsósabb. Papíron a
KFC krumplijánál ötször sósabb, a BK
viszont 0,05 százalékkal sósabb a
Mekinél.
Kihűlve: Mert van az az állapot,
amikor másnap az éjszakai zabadühben
felvásárolt gyorskaja maradékára
fanyalodik az ember. Nem gumisodik,
de ráncosodik. Az íze sem nagyon
változik, talán egy kicsit
krumplisabb lesz, de nincs kedvünk
tovább enni, talán mert nincs
másnap.
Burger King - kis burgonya
ár:
390 forint
egy adag: 111 g
ebben a sótartalom: 89 mg
teljes transzzsírsav-tartalom (külön
feltüntetik a természetes és a
hidrogenizált savakat is): 0,1 g
Ezeket mondták róla az
olvasók
"A böris krumplit szeretem, de
elsősorban a majonéz miatt. A
mekiset nem."
"Még egészen frissen sem szokott
ropogós lenni."
"Változó a krumplijuk. Az új
krumplitartó papírtasak dizájnja
szerintem ronda."
"Nincs baj a krumplijukkal, sőt,
szerintem egyre jobb. De a
sótartalom kiszámíthatatlan. Vagy
nem is érezhető rajta a só, de van,
hogy agyonsózzák."
Szerintünk
Csomagolása: Rajzfilmkrumpli és
rajzfilm-hagymakarika a tasak két
oldalán. Helykihasználásból remek. A
krumplis oldalon a BK-logó ravaszul
ketchuppacára hajaz, míg a hagymás
oldalon egyszerűbb, pecsétszerű.
Állaga: A mekis burgonya
ikertestvére ránézésre és tapintásra
is. Kicsit talán halványabb, de
ebben is ott vannak a hosszú szálak,
és kevesebbnek tűnik a sókristály.
Kívül ropogós, belül krémes.
Íz, illat és utóíz: Halvány avas
olajszag, amit az is igazol.
Kihűlve: Elmúlik az avas szag, az íz
nem. Nyúlósabb, mint frissen,
kelttészta-jellegű utóízzel.
KFC - normál sült burgonya
ár:
440 forint
egy adag: 70 g
ebben a sótartalom: 0,1 g
transzzsírok egy adagban: 0,1 g
Fontos megjegyezni, hogy látványosan
kevesebb ebben a só (ötödannyi),
mint a többiben, cserébe adnak hozzá
egy kis tasakkal, ha valaki nem
tudna agyonsózott ételek nélkül
élni.
Ezeket mondták róla az
olvasók
"Túl vaskosak a krumpli hasábok."
"Nem jó, mert krumpli íze van. A
többi gyorsétteremben jók a
krumplik, mert nincs krumpli ízük."
"Sokáig nem szerettem a KFC
krumpliját, mert halvány volt, és
legtöbbször töppedt, de úgy tűnik,
javul. A múltkor meglepően jó, igaz,
kicsit túlsózott, sült krumplit
kaptam."
"A KFC-ben a krumpli csak egy
szükségtelen adalék, tulajdonképpen
mindegy is, hogy milyen, mert oda
csirkét enni megyünk. Nem is
emlékszem rá, hogy milyen. Te igen?"
Szerintünk
Csomagolása: Olyan, mintha a régi,
újságpapírba csomagolt sült
krumplikat szeretné idézni -
többféle betűtípus, halványodó,
szemcsés betűk. De miért van BIG
FRIES felirat a kicsi krumpli
zacskóján?
Állaga: Rövidebb, vaskosabb
krumpliszeletek mint a másik két
láncban. Ujjongva üdvözöljük a külön
tasakocskában hozzá járó sót.
Egyikünk megörül annak is, hogy a
KFC-re régen jellemző sápadtság
eltűnt, itt-ott még pirulnak is a
szeletek.
Íz, illat és utóíz: Alig sós,
ropogós, belül krémes, semmi
mellékíz, halvány olajszag, de nem a
bántó, használtolaj-jelleg.
Beleivódik ugyan a ruhákba, de még
sincs a kényszer, hogy a kabáttól a
bugyiig mindent azonnal a mosógépbe
dobjunk.
Kihűlve: Kihűlt, megszáradt
krumplipüré íz. Belül ez marad a
legkrémesebb, talán a vastagabb
hasábok miatt.
Akkor melyik is?
Ha nagyon muszáj lenne választani,
és abból indulunk ki, hogy csak sült
burgonyáért is járunk
gyorsétterembe, akkor a KFC-t
választanánk. Mert tényleg ennek van
a legburgonyásabb íze az összes
közül, mert külön adják hozzá a sót,
és mert kihűlve is ez a
legelviselhetőbb.
De mitől jó a jó sült
burgonya?
Szinte már közhelynek számít, hogy
akkor jó, ha ropogós. És még? Ha
omlik belül, illatos és friss. A jó
sült burgonya tehát még gőzölög,
mert azonnal a tálalás előtt került
ki a sütőből vagy zsiradékból. Nem
mindegy, hogy milyen krumpliból
készül. A csomagoláson a C-t
keressük, a C-s krumplik ugyanis
szétfövő, lisztes húsú, inkább
sütéshez ajánlott burgonyák, éppen a
hasábhoz vagy burgonyás tésztákhoz
alkalmasak. Mivel látványelemről is
szó van, fontos, hogy a hibátlan
vagy minden színeződéstől, csomótól
megtisztított burgonya a jó alap.
Míg a levesben könnyebben eltűnik a
krumpli hibája, egy szalmakrumplinál
otrombán virít a sárga burgonyahúson
egy fekete folt. A sókérdés is
megosztó, van, aki agyonsózva
szereti, van, aki éppen hogy
meghintve. Adja magát, hogy
mindenkire bízzuk rá a sózást. És
nem mindegy az sem, hogy milyen
zsiradékban sül.
Mi a krumpli és honnan van a
rósejbni?
Mára a burgonya, a gabonaféléket
leszámítva, a legfontosabb
termesztett növénnyé nőtte ki magát
Európában - és Magyarországon is -,
több ezer fajtája ismert. Az egyik
legalapvetőbb zöldség, amelyet még a
szesziparban (a finomszeszgyártás
alapanyaga, és ne feledkezzünk meg
egyes vodkákról!) és a
keményítőgyártásban (köszönhetően a
burgonya keményítőtartalmának) is
felhasználnak. Egy magyar ember
évente átlagosan 50 kg burgonyát
eszik meg. Ha nem a fagyasztott
krumplit sütjük ki bő zsiradékban,
még egészséges is, mivel szénhidrát-
és keményítőtartalma mellett C-,
B1-, B2-, B6- és A-vitamint is
tartalmaz, és magas a
káliumtartalma, ami a szervezet
folyadékháztartásának
szabályozásában játszik szerepet.
Az Egyesült Államok lakosai
szeretnek minden a magukénak tudni,
így a sült krumplit (angolul french
fries, tehát francia sült) is. A
sült krumplit is a hamburger egyik
feltételezett szülőatyjának
tulajdonítják, és az első hallásra
ellentmondó elnevezésre is van
magyarázatuk. A legenda szerint a
Texas állambeli Athensben lakó
Fletch 'Old Dave' Davis újításának
köszönhetjük a szendvicset,
barátjának pedig a burgonyát. Davis
az 1904-es St. Louis-i
Világkiállításon árulta darált húsos
kenyereit, és Paris megyei (szintén
Texas) barátja tanácsára sült
krumplit adott mellé. Állítólag egy,
a kiállításról tudósító riporter
félreértette a barát származási
helyét, azt hitte, a franciaországi
Párizsban él, ezért lett a krumpli
végül french fries néven ismertté.
(Forrás: Origo, Gasztro
melléklet, 2013. január)
Szoros
verseny a tabletpiacon
Valamennyi fontos gyártó bemutatta
táblagépeit, amelyekkel az idei
karácsonyi szezonban letarolnák a
piacot. A héthüvelykesek
szegmensében a most bemutatott iPad
Mini, a Kindle Fire, a Nexus 7 a
legfőbb vetélytársak. A
tízhüvelykeseknél inkább a
platformok között dúl a harc, a
résztvevők a piacvezető iPad, az egy
hónapja bemutatott Kindle Fire HD
8.9, a kitörni képtelen androidos
tabletek, és a héten piacra dobott
Surface és Nexus 10, illetve a többi
windowsos tablet. Izgalmas lesz a
verseny, teljes átalakulás előtt áll
a tabletpiac, a következő két
hónapon nagyon sok múlik.
Az Apple is belépett a héthüvelykes
tabletek piacára az iPad Minivel,
ezzel valószínűleg gyilkos verseny
veszi kezdetét és teljesen átalakul
a piac néhány hónap alatt. Bár
korábban is voltak már hétinches
tabletek, a piacnak ez a szegmense
sokáig nem volt érdekes a
tízhüvelykesek mellett, tavaly
ősszel irányult rá a figyelem,
amikor az Amazon bemutatta a Kindle
Fire-t. Ettől a pillanattól
mondhatjuk azt, hogy a piac
kettévált a tízhüvelykesek és a
héthüvelykesek piacára: a Fire
nagyon hamar nagyon népszerű lett,
igaz, ehhez kellett a karácsonyi
szezon is.
Fél évet kellett várni a következő
nagyobb vetélytársra, a Google saját
márkás tabletjére, a Nexus 7-re,
majd ősz elején jött a megújult
Kindle Fire széria jobb
felbontással, erősebb processzorral.
Ezek közé toppant be most az Apple,
hogy tervei szerint letarolja, mint
ahogy azt tette az iPaddel
tízhüvelykesek piacán.
A tabletpiacon az Apple iPad előtt
is voltak próbálkozások – mint
minden terméknél, itt is nagyon
sokan maguknak követelik az úttörő
szerepét. A nyolcvanas és
kilencvenes években több készüléket
bemutattak, amelyek billentyűzet
nélkül működtek, 2000-ben a
Microsoft például leleplezte a
Tablet PC-t, majd néhány gyártó (a
Samsung, a Nokia, az Asus és a HP)
még bemutatott tableteket vagy
legalábbis tablet–laptop hibrideket.
Az igazi áttörést azonban az iPad
hozta 2010-ben, az volt az első
igazán népszerű táblagép, amit
milliók vettek meg, és több gyártó
is megpróbált utánozni.
Még abban az évben 7,6 millió iPadet
adtak el, egy évvel később a Las
Vegas-i CES-en már több mint
nyolcvan tabletet mutattak be a
versenytársak, de a mai napig nem
sikerült igazán megszorongatni az
Apple-t. Csak a Samsungnak sikerült
érdemi részesedést szereznie a
tabletpiacon, először a 2010.
szeptember 2-án bemutatott,
héthüvelykes Galaxy Tabbal, majd a
tízhüvelykes Galaxy Tab 10.1
modellel. Lássuk, mit hozhat a jövő
ebben a két szegmensben!
Androidos túlsúly a
hétincheseknél
Az Amazon tavaly év végén hatalmas
hajrával a tabletpiac 16,8
százalékát szerezte meg 4,8 millió
Kindle Fire eladásával, ezzel a
második helyre ugrott, és
megszerezte az első helyet a
héthüvelykesek szegmensében.
Ráadásul ezt úgy érte el, hogy csak
az Egyesült Államokban lehetett
megvásárolni a Kindle Fire-t. Egy
évvel később rálicitáltak saját
magukra, és egy gyorsabb, jobb
felbontású, olcsóbb tabletet, amivel
végképp magukénak akarják tudni ezt
a piaci szegmenst. Ezt a
Fire-változatot már Európa több
országában is meg lehet vásárolni,
így az új sorozat akár felül is
múlhatja az elődje eladásait.
Készülék |
Apple iPad Mini
|
Amazon Kindle Fire HD 7 |
Nook HD |
Google Nexus 7
|
Galaxy Tab 2 7.0 |
Kijelző mérete |
7,9 hüvelyk |
7 hüvelyk
|
7 hüvelyk
|
7 hüvelyk
|
7 hüvelyk |
Kijelző felbontása |
1024*768 |
1280*600 |
1440*900 |
1280*800 |
1024*600 |
Tömege |
308 gramm |
394 gramm |
315 gramm |
340 gramm |
344 gramm |
Nagysága
|
7,8 x 5,3 x 0,28 |
7,6 x 5,4 x 0,4 |
7,65 x 5,0 x 0,43 |
7,81 x 4,72 x 0,41 |
7,63 x 4,82 x 0,41 |
Processzor
|
Kétmagos Apple A5 |
Kétmagos 1,2 GHz ARM
Cortex A9 |
TI OMAP 4470 |
Négymagos Nvidia Tegra
3, 1,2 GHz ARM Cortex A9 |
Kétmagos 1 GHz |
Tárhely |
16,32,64 GB, nincs
sd-kártya olvasó |
16, 32 GB, nincs
sd-kártya olvasó |
8, 16 GB, microSD |
8, 16 GB, nincs
sd-kártya olvasó |
8, 16, 32 GB, microSD |
Operációs rendszer
|
iOS 6 |
Android 4 (Ice Cream
Sandwich) |
Android 4 (Ice Cream
Sandwich) |
Android 4.1 (Jelly Bean) |
Android 4 (Ice Cream
Sandwich) |
Akkumulátor |
10 óra |
11 óra |
10,5 óra |
10 óra |
- |
Kamera |
5 MP hátul, 1,2 MP elől |
1,3 MP elől |
nincs |
1,2 MP elől |
3 MP hátul, VGA elől |
Ára |
16 GB-os 329 dollár, 32
GB-os 529 dollár |
16 GB-os 199 dollár (214
dollár hirdetések
nélkül), 32-GB-os 249
dollár (264 dollár) |
8 GB-os 179 dollár, 16
GB-os 199 dollár |
16 GB-os 199 dollár, 32
GB-os 249 dollár |
8 GB-os 199 dollár |
Magyarországon kapható? |
igen (novembertől) |
nem |
nem |
nem |
igen |
Az
Amazon bebizonyította, hogy ha elég
olcsó a hardver és kiterjedt
alkalmazás- és médiabolt áll
mögötte, akkor az Apple mellett is
ki lehet adni sikeres tabletet. A
Google gyorsan követte is a példát,
nyár elején mutatták be a Nexus
7-et, saját héthüvelykes tabletjüket.
A saját tablet azért volt fontos a
Google-nek, mert bár a Kindle
Fire-en Andorid az operációs
rendszer, a Google gyakorlatilag ki
van zárva onnan, szinte minden
alkalmazást az Amazon
szoftverboltjából lehet a tabletre
tölteni. A Nexus sikeresen indult,
előrendelésekből volt annyi, hogy
első körben kifogyott a készlet, de
hogy mire viszi, azt igazán a
karácsonyi szezon fogja megmutatni.
A Google október végén újított is
egy kicsit a tableten, a 8
gigabájtos változat helyett 16
gigabájtosat kínálnak ugyanannyiért,
vagyis 199 dollárért.
A héthüvelykesek piacán
természetesen jelen vannak a nagyobb
gyártók is, de egyelőre
elhanyagolható piaci részesedéssel,
és ott van az Amazon egyik
legnagyobb vetélytársa, a Barnes &
Noble is a Nook tabletekkel. A
könyvkiadó a Nook árával próbál
piacot szerezni, húsz dollárral
olcsóbb, mint a vetélytársak hasonló
konfigurációjú tabletjei.
Erre a még alakuló piacra most az
Apple az iPad Minivel. Az Apple
tabletje 7,9 hüvelykes, vagyis
valamivel nagyobb a
versenytársaknál. Fontosabb azonban
az ára, ami a 199 dolláros piaci
átlagnál jóval drágább, a gépet 329
dollárért lehet majd megvenni
novembertől. Ennek ellenére
valószínűleg sikeres termék lesz, és
az is elképzelhető, hogy nem is a
héthüvelykes tableteknek lesz a
versenytársa, hanem inkább a
tízhüvelykeseknek.
Az előrejelzések a héthüvelykesek
piaca a 2011-es 17 millió eladott
darabról idén 34 millióra ugorhat.
Az IHS iSupply becslése szerint
jövőre 67 millió héthüvelykes
tabletet fognak eladni, és ez a
növekedés nagyrészt az iPad Mininek
köszönhető majd. A héthüvelykesek
amúgy is egyre jelentősebb szeletet
hasítanak ki a teljes
táblagép-piacból, idén az eladások
28 százaléka, jövőre 33 százaléka
lesz kicsi tablet.
Kirobbanthatatlan Apple
A tízhüvelykesek piacán még
gyilkosabb a verseny, de csak a
második és harmadik helyért
küzdhetnek a gyártók, az első helyet
már évek óta őrzi az Apple az iPadek
különböző generációival, és nem
valószínű, hogy a közeljövőben bárki
kirobbanthatná onnan. Jelentkezők
azért vannak, nincs is olyan gyártó,
amely ne gyártana tízhüvelykes
tabletet, még az Amazon is belépett
a piacra a valamivel kisebb, 8,9
hüvelykes Kindle Fire HD-val. Ezeken
a tableteken jellemzően Andorid fut,
a legújabb Intel és ARM
processzorokat teszik a gépekbe, a
tárhelyet általában lehet bővíteni,
többféle csatlakozót építenek bele
és már alkalmazásokban sincs hiány.
Ennek ellenére nem sikerült még
olyan andoridos tabletet piacra
dobni, amely akár csak megközelítené
az iPad sikerét.
Míg a héthüvelykesek piacán az iPad
Mini megjelenéséig csak androidos
tabletek rúgtak labdába, a
tízhüvelykeseknél mindig is jelen
volt a Microsoft a Windows operációs
rendszerrel, de most kiemelkedhet a
Windows RT-vel és a Surface
tabletekkel. A teljes tabletpiacon
az Apple uralkodik 69,6 százalékos
részesedéssel, utána következik a
Samsung 9,2 százalékkal, majd az
Amazon 4,2 százalékkal. Őket követi
az Asus 2,8 százalékkal, a Barnes &
Noble 1,9 százalékkal, a többi
gyártó pedig osztozik a maradék 12,3
százalékon.
Tablet |
Microsoft Surface RT |
Apple iPad |
Amazon Kindle Fire HD
8.9 |
Samsung Galaxy Tab 2
10.1 |
Google Nexus 10 |
Kijelző mérete |
10,6 hüvelyk |
9,7 hüvelyk |
8,9 hüvelyk |
10,1 hüvelyk |
10 hüvelyk |
Kijelző felbontása
|
1366*768 |
2048*1536 |
1920*1200 |
1280*800 |
2560*1600 |
Súlya |
0,68 kg |
0,65 kg |
0,57 kg |
0,58 kg |
0,6 kg |
Processzor |
Quad-core Nvidia Tegra 3 |
Dual-core 1GHz Apple A5X |
Dual-core 1.5GHz TI
OMAP4470 |
1 GHz Dual Core |
1,7 GHz Dual Core Exynos
5250 |
Tárhely |
32, 64 GB |
16, 32, 64 GB |
16, 32 GB |
16, 32 GB |
16, 32 GB |
Csatlakozók
|
USB 2.0, microHDMI |
Apple 30-pin dock
connector |
microUSB, microHDMI |
USB 2.0, microSD |
MicroUSB, micro HDMI |
Operációs rendszer
|
Windows RT |
iOS 6 |
Android 4.0 (Ice Cream
Sandwich) |
Android 4.0 (Ice Cream
Sandwich) |
Android 4.2 (Jelly Bean) |
Akkumulátor |
8 óra |
10 óra |
9 óra |
- |
9 óra |
Ára |
32 GB-os 499 dollár,
Touch Coverrel 599
dollár, 64 GB-os 699
dollár |
Wifis: 16 GB-os 499
dollár, 32 GB-os 599
dollár, 65 GB-os 699
dollár. 3G-s: 16 GB 629
dollár, 32 GB 729
dollár, 64 GB 829 dollár |
Wifis: 16 GB 299 dollár,
32 GB 369 dollár, 3G-s:
32 GB 499 dollár, 64 GB
599 dollár |
Wifis: 16 GB 399 dollár |
16 GB-os 399 dollár, 32
GB-os 499 dollár |
A hét
a Surface tablet piacra dobásáról és
az új Windows operációs rendszer
megjelenéséről szólt (az iPad Mini
bemutatója mellett), emellett
tucatnyi gyártó leplezi le és kezdi
el árusítani saját windowsos
tabletjét. A Microsoft még nyár
elején mutatta be a teljes titokban
készült Surface-t. Az érdeklődés
megvan a 10,6 hüvelykes tablet
iránt: miután a Microsoft lehetővé
tette az előrendelést, egy nap alatt
elfogyott a legolcsóbb, 32
gigabájtos háttértárral szállított,
Touch Cover billentyűzet nélküli,
499 dolláros verziója.
Hibridek világa jön
Az elmúlt napokban elárasztották a
piacot a bemutatók, szinte nincs
olyan nagyobb gyártó, amely ne
jelentette volna be saját windowsos
tabletjét. Ezek a tabletek a
különböző formájúak és tudásúak,
vannak köztük hibridek, levehető
billentyűzetűek, lakossági
fogyasztóknak és üzletembereknek
szánt gépek.
Megfigyelhető, hogy a Windows
operációs rendszert kihasználva a
gyártók a tabletről a pc felé
mozdultak: nagyon sok hibrid jelenik
meg a piacon, amelyek hagyományos
tabletként is használhatók, és egy
dokkoló vagy billentyűzet
csatlakoztatásával laptoppá
alakíthatók. Ilyen hibridet mutatott
be például a HP, a 11,6 hüvelykes
Envy x2-ben Intel Atom processzor
van, kijelzőjének a felbontása
1366*768 pixel. Billentyűzete
levehető, így tabletként és
laptopként is használható. Teljes
értékű laptop, van benne két
usb-port, HDMI-csatlakozó és
sd-kártya olvasó. Belső tárhelye 64
gigabájt, de ez microSD-kártyával
bővíthető.
Hasonló hibridet mutatott be a Dell
is, a Latitude 10 Windows 8 tablet
tízhüvelykes, kijelzője 1366*786
pixeles, levehető a billentyűzete,
128 gigabájtos ssd van benne, micro
usb porton keresztül lehet tölteni,
de van rendes méretű
usb-csatlakozója és
HDMI-csatlakozója is. Beletehető
microSIM-kártya is, de
Ethernet-csatlakozója is van.
Az Asus VivoTab is levehető
billentyűzetes, 10,1 hüvelykes,
1366*768 pixeles. Nvidia Tegra 3
processzoros tablet, 32, illetve 64
gigabájt tárhellyel és
microSD-kártyás bővíthetőséggel. Az
LG H160 tabletje 11,6 hüvelykes
hibrid, HDMI-vel, usb-csatlakozóval,
microSD-slottal. És illeszkedik a
sorba a hasonló paraméterekkel
rendelkező Samsung 10,1 hüvelykes
Ativ Tabja és a 11,6 hüvelykes
Lenovo Yoga is.
Minden adott tehát ahhoz, hogy a
későn érkező Microsoft kihasítson
egy akár jelentősebb szeletet a
tabletpiacról, a gyártókon
legalábbis nem múlik ez, hiszen
heteken belül több tucatnyi, Windows
8-cal és Windows RT-vel felszerelt
gépet lehet majd megvásárolni.
Október végén a Google is belépett a
tízhüvelykesek piacára a Samsung
gyártotta Nexus 10 tablettel. A
tízhüvelykes tablet kijelzője
2560*1600 pixeles, kétmagos ARM
Cortex-A15 csip van benne két
gigabájt RAM-mal. A tabletbe is két
kamerát tettek, egy öt megapixeles
hátsó és egy 1,9 megapixeles elülső
kamerát. Akkumulátora kilenc órát
bírja egy feltöltéssel. Az egész
tablet 604 grammos. A legfrissebb
Anrdoid 4.2 fut rajta, ami a Jelly
Bean megújított változata. Maga a
tablet november közepétől lesz
megvásárolható néhány kiválasztott
országban és 399 dollárba kerül
majd.
A Windows az Androidra
veszélyes
A kérdés persze az, hogy a windowsos
tabletek veszélyt jelentenek-e az
androidos modellekre. A Microsoft
jövője nagyban múlik azon, hogy
sikerül-e jobban betörnie a
mobiltermékek piacára, ideértve a
tableteket és a mobiltelefonokat is.
Az Apple dominanciája akkora, hogy a
vállalatnak nem kell attól félnie,
hogy elveszíti azt, így a Microsoft
első számú vetélytársa egyelőre a
Google és az Android. Érdekes
helyzet állt elő, mert a windowsos
tableteket gyártó cégek közül több
is gyárt androidos tableteket is,
így nekik nem érdekük elsorvasztani
egyiket a másik javára.
A Forrester elemzője sötét jövőt
jósol a tízhüvelykes androidos
tableteknek, szerinte senki nem vesz
majd ilyet, és az Android megmarad a
héthüvelykesek piacán. A Windowsnak
azonban már most meghatározó a
pozíciója a pc-k és laptopok piacán,
innen már csak egy apró lépés a
tablet. Azok, akik nem akarnak
Apple-terméket, kénytelenek voltak
beérni az Androiddal, de az
androidos tabletek piaci részesedése
azt mutatja, hogy nem sokan vették
rá magukat erre. Egy másik elemző,
szerint a Windows gyorsan utoléri az
androidos tabletek piaci
részesedését, hiszen ismerős
környezetet kínál a felhasználóknak,
a hibridek a billentyűzettel pedig
akár teljes értékű laptopot
jelentenek.
Ennek ellenére nem fognak eltűnni a
nagyobb kijelzős androidos tabletek,
az elemzők szerint megmarad a piaci
részesedésük, de valószínűleg
csökkenni fog az áruk, ha versenyben
akarnak maradni a két másik
operációs rendszer mellett.
(Forrás: Index, Tech melléklet,
2012. november – FVA összeállítás.)
Finom vajat
kerestünk, kincsekre bukkantunk
Az
egyik hipermarketben kilenc oszlop
margarinra jut két oszlop vaj és
hasonló az arány a többi üzletben
is. De vajon abban a két oszlopban
melyik lehet az igazi, a legfinomabb
vaj? Feltérképeztük a hazai
választékot.
Alapfogalmak
A Magyar Élelmiszerkönyv szerint: "A
vaj 20°C-on szilárd halmazállapotú
és kenhető állományú "víz a zsírban"
típusú emulzió, amely a vízen kívül
más hozzáadott anyagot nem vagy
legfeljebb tejzsírt,
tejzsírfrakciót, tejeredetű
tejsavkoncentrátumot, étkezési sót,
színezéket és
tejsavbaktérium-színtenyészetet
tartalmaz. A vaj zsírtartalma
legalább 80% (m/m) és legfeljebb 90%
(m/m) lehet."
A teavaj a legalább 80% zsírtartalmú
vajat jelöli, a márkázott vaj
minimum 82% zsírtartalmú. Egy
enciklopédia szerint a vaj 82%
zsíranyagot tartalmazó étkezési
zsiradék, így mi is ennél a
meghatározásnál maradunk, és 82%
zsírtartalmú vajakat válogattunk
össze a kosárba. A vaj természetesen
gazdag A és D - vitaminban, és a jó
vaj tejszínes édességét, a legjobbak
diós ízüket képesek maradéktalanul
átadni a belőlük készült
süteményeknek, ételeknek, akár vajas
kenyérnek is.
Vajon miért eszünk kevesebb
vajat?
Magyarországon az egy főre jutó vaj-
(és vajkrém, a statisztikákban
együtt szerepelnek) fogyasztás az
1990-es 1,7 kg-ról 2010-re
fokozatosan 1,3 kg-ra csökkent. A
margarin- és étolajfogyasztás
jelentősen növekedett (11,8-ról
20,1-re). Az EU-ban 2010-ben 3,8 kg
volt az éves vajfogyasztás egy főre
vetítve. Ez a fogyasztói magatartás
látszik a magyar hipermarketek
polcain, az Auchan például háromszor
annyi margarint értékesít, mind
vajat.
Ennek okáról az Auchan kommunikációs
menedzsere azt mondta; „valóban
szélesebb választékban van margarin
a termékkínálatunkban, mint vaj,
ennek több oka is van. Egyrészt
szélesebb a választék és a
felhasználási mód is, például a
sütőmargarin és a csészés, kenhető
margarin, ez utóbbit a fogyasztók
jellemzően a vaj alternatívájaként
használják. Másrészt lényeges
árkülönbség van egy 250 grammos
margarin és vaj között, a margarin
jelentősen olcsóbb. Harmadrészt
egészségügyi szempontokat is
figyelembe vesznek vásárlóink a
választásnál - egyesek
egészségesebbnek tartják a vajat,
mások a növényi eredet és a
telítetlen zsírsavak miatt
választják a margarint."
Mi befolyásolja a vaj
minőségét?
Galló János a Fény utcai piacon árul
saját jersey teheneinek tejéből
készített rendkívül finom vajat.
Kísérletező alkat, ő az, aki az
Olimpia étterem séfje, Takács Lajos
ötletére levendulával etette pár
kecskéjét, vajon érződik-e az
elfogyasztott illatos virág aromája
a tejen.
Takács azt mondta, „már az állat
fajtája befolyásolja a tej
minőségét, a jersey prémium
tejtermelőnek számít, - hasonlók a
guernsey, ayrshire, és a brown swiss
fajták, ezek is koncentrált tejet
adnak - 5,5 % alatt nem ad zsírt,
magasabb a fehérje- (3,7%) és a
cukortartalma is. A magyar tarka
alacsonyabb zsírtartalmú, 4-4,2%-os
tejet ad. A hazánkban - és az egész
világon - legjellemzőbb a
holstein-fríz fajta, amely 3%-os
zsírtartalmú, de nagy mennyiségű, a
jerseyhez képest akár kétszer annyi
tejet ad. Ez kevesebb beltartalmi
értékű ivótej, továbbfeldolgozásra
kevésbé alkalmas. A jersey a csúcs a
minőségi tejtermelésben, de
alacsonyabb a tejhozama, és
testalkata kicsi, tehát ha kikerül a
tejtermelésből, sokkal kevesebb húst
lehet belőle értékesíteni. Tartási
körülményekben nem igényel semmi
különöset. A vaj minősége a jószág
takarmányozásánál folytatódik. Mi
nem etetünk szóját és napraforgót,
amitől több tejet adnának, mert a
minőségre megyünk, ezért szénát,
lucernát, árpát, kukoricát és korpát
kapnak. Vannak olyan természetes
takarmányok amelyektől finomabb lesz
a tej, de hogy melyek azok, sajnos
nem árulhatom el.
Mi vízben, kézzel készített vajat
gyártunk, nem gépit, nem használunk
adalékanyagokat a feldolgozás során,
csak tiszta tejszínt. Készítjük
nyers és pasztőrözött tejszínből is,
ami szintén nagy befolyásoló
tényező, mert a hőkezelés során sok
ízt veszítünk el. A nyers tejszínből
természetesen kockázatosabb vajat
készíteni, nagyon-nagyon jó minőségű
tej kell ahhoz, hogy ne legyen gond,
ezt nagyüzemileg és ahol különböző
tejtermelőktől szedik össze a tejet,
nehezebb garantálni."
A vásárlásnál három dologra érdemes
figyelni, az egyik a fent
részletezett, a Magyar
Élelmiszerkönyv és a nemzetközi
gasztronómia közötti
fogalomkülönbség, tehát feltétlenül
ellenőrizzék a vaj zsírtartalmát és
egyáltalán a csomagolás tartalmát
is, mert jellemzőek a vajat és
sózott vajat, vajkészítményeket
hasonló módon csomagoló márkák. A
sótartalom ízlés kérdése, de ha
sótlant akartak, és sósat
vásároltak, csalódni fognak a
süteménybe harapva.
A tesztben szereplő, kizárólag
82%-os zsírtartalmú, natúr vajakat
vajas kenyéren próbáltuk,
sózatlanul, akciós termékek nem
szerepeltek benne, ettől függetlenül
az árak tájékoztató jellegűek, és az
adott áruház aznapi árait mutatják.
Kerrygold és Lurpak - mindhárom
hipermarketben kapható
A két széles körben elérhető vajat
érdemes figyelmesen megvásárolni,
mert forgalmaznak sózott vajakat is,
és a vajkészítményeiket azonos
színvilággal és dizájnnal
csomagolják, mint a natúr vajat. A
Kerrygold 3.695 Ft/kg a Lurpak 2.745
Ft/kg (mindkettőt a szentendrei
Intersparból).
Mindkettő színe szép sárga, és
kifejezetten édesen tejszínes
típusú, kellemes vaj, de a
Kerrygoldnak az édesség mellett
enyhe étolajos, fémes utóíze van,
amit már korábbi tételek
kóstolásakor is tapasztaltunk, van,
aki ezért vakon felismerte ezt a
vajat. Amúgy ez a teszt második
legdrágább tétele.
Saját márkás vajak - Tesco és Auchan
Mivel hiszünk a saját márkás
termékekben, amelyek között sokszor
kiváló élelmiszereket lehet találni,
ezeket a vajakat külön értékeljük. A
Tesco saját márkás vajai közül kettő
magyar, egy szlovák (1.790 és 790
Ft/Kg). A szlovák (Tesco value vaj)
határozottan sárgább színű, és
kifejezetten édes íze van, amit
ettől a árkategóriától nem vártunk,
ezt kenyérre is kennénk. Ez a teszt
egyik kellemes meglepetése, a másik
kettő Tesco value vaj átlagos.
Az Auchanban egy 200 grammos
kiszerelésű, magyar gyártású -
Pannon Tej - saját márkás vajat
találtunk, amely nem különösebben
jellegzetes, de édes és tejszínes,
ami ebben, a legalacsonyabb
árkategóriában (1.755 Ft/kg)
említésre méltó.
És a magyarok?
Ez az Auchan vajban megfigyelt,
semleges, enyhén édes, tejszínes
ízvilág a hipermarketekben elérhető
magyar tételekre általában jellemző.
Ha valaki nem keres különleges
minőségű vajat, van értelme az árat
ellenőrizni, mert az olcsóbb és
egyáltalán a magyar tételek között
nincsenek markáns különbségek. A
kóstoláskor a Bakony (2.120 Ft/kg -
Auchan) és a Kunsági (2.790 Ft/kg -
Tesco) emelkedett ki a választékból,
ezeknél fedeztük fel a legtöbb,
vajra jellemző karaktert. Semleges,
enyhén édes a Felvidéki teavaj
(1.895 Ft/kg - Auchan) és a cseh
President (2.795 Ft/kg igen, cseh
gyártmány, nem francia - Auchan) is,
viszont a Bakonyhoz és a Kunságihoz
hasonlóan kiemelnénk az Auchanban
kapható Erdélyi vajat (2.945 Ft/kg)
amely kifejezetten ízletes, de ez és
a President áráért, sőt kevesebbért
ugyanebben az áruházban lehet
összetettebb ízvilágú vajakat kapni.
Olaszok - már megint
Az olasz nagyipari vajak fehérsége
jellemző mindkét vajra. A vaj színe
a tehén táplálékától, a fejés és a
gyártás között eltelt időtől és a
fajtától függ, a fogyasztó
jellemzően a sárgát kedveli. Ahogy
tömör, fehér állaguk, úgy ízük is
rögtön felismerhető. A Parmareggiót
(4.245 Ft/kg - Tesco) kóstolva már
kuncogunk, ez az, ez a vaj, otthonos
és barátságos szénaillat keveredik
az édességgel, aztán beleharapunk a
Gran Moraviá-s (3.345 Ft/kg - Tesco)
vajas kenyérbe, és örülünk, igen, ez
az a vaj, amelyről egy finom sajt
jut eszünkbe, mert a frissesség
mellett diós ízeket, meleg és tiszta
istállóillatot juttat az eszünkbe.
Kezd értelmet nyerni a teszt, a
Tesco most keményen tarol, ez a két
vaj ütős, erőteljes és finom. És
drága, de ár-érték arányban nincs
kibillenve.
A németek - az ár-érték arány
győztesei
A német vajaknál érdemes
megjegyezni, hogy a világ
tejelőtehén-állományát uraló,
rendkívül magas tejhozamú, de
alacsony beltartalmi értékű tejet
előállító holstein-fríz fajtát
kifejezetten a gazdag német
legelőkre optimalizálva
tenyésztették ki. Ez a fajta ott van
otthon.
Deutsche Markenbutter (1.556 Ft/kg -
Auchan). Ezt a vajat is gyorsan
elmentettük a csak engedéllyel
nyúlhatsz hozzá vajasdobozba. Édes,
zsírosan tejszínes, pikáns szalámik
alá való. Hiányzik belőle az olaszok
brutalitása, ez az édes stílus.
Beurre extra fin (1.796 Ft/kg -
Tesco) Finom és édes, nemcsak
csomagolásában hasonlít az előző
tételre, hanem lényegében ugyanaz a
vaj, más csomagolásban. Ammerländer
(1.719 Ft/kg - Interspar). Az
előzőekhez hasonló, de sokkal
lágyabb, visszafogottabb ízek.
Montice (1.796 Ft/kg - Interspar) -
a Kerrygoldhoz hasonló, édes vaj,
étolajos mellékízzel.
A belgák - a kedvencek
A körkép egyértelmű nyertesei, mert
közöttük, az alsó-közép
árkategóriában találtuk meg a körkép
egyik legjobb, ha nem a legjobb
vaját, és a többit is imádtuk.
Sajnos csak kevés helyen kaphatók.
De Melkhoeve (Auchan – 2.116 Ft/kg).
Ez a hengeresen csomagolt vaj már
messze a vajaskenyér-kategóriában, a
széna- és szalmaillatú vajak között
helyezkedik el. Karakteres, de még
nem olyan pikáns mint az olaszok,
nagyon finom. Les Grand Prés (Auchan
– 2.332 Ft/kg). Ez, ahogy a tehénkés
csomagolás is mutatja, az ízletes,
frissen bealmozott istállókat és
zsíros tejillatot árasztó vaj, de
abból egy nagyon behízelgő, selymes
változat. Nagyon szerettük. Ardennes
Hills (Auchan – 2.025 Ft/kg).
Egyértelműen ma, a hiperekben
elérhető vajak egyik legjobbja, a
tejszínes, nagyon édes, töményen
ízletes fajtából, és alig több, sőt
esetileg kevesebb pénzért, mint
teljesen érdektelen vajak.
(Forrás: Origo 2012. november,
FVA összeállítás.)
Nehéz mérkőzésre
indul a Windows 8
Több tucat különféle laptopon és
táblagépen fut a péntektől kapható
Windows 8, az iOS 6 alá erősebb
vasat rakott az Apple, a Google
Androidja pedig egyre magabiztosabb
léptekkel halad a piacvezető pozíció
felé. Hét szempont alapján lett
összehasonlítva a három rendszer,
hogy könnyebb legyen kiválasztani a
legjobbat.
Megjelenés
iOS
Vannak benne ikonok, ikonok, ikonok
és ikonok. Az Apple filozófiája,
hogy ő tudja mi kell a
felhasználónak, és ezért maximálisan
uralni akarja az interfészt. Az iPad
már külsőleg is nagyon egyhangú, de
színes tokkal javítani tudunk a
helyzeten. Belül azonban nincs ilyen
lehetőségünk, kizárólag a
háttérképet tudjuk megváltoztatni,
és az ikonok mappákba rendezhetők. A
szoftverek kinézete nagyon hasonló,
de van néhány kivétel: a gyári
szoftverek egy része természetes
hatású, a jegyzetfüzet például
vonalas sárga papírt utánoz, a
naptár pedig olyan, mintha bőrből
lenne a kerete.
Windows 8
A
rendszernek mindkét felülete jól
személyre szabható. A hagyományos
asztalt teledobálhatjuk ikonokkal,
meg tudjuk változtatni a
háttérképet, valamint az
ablakkeretek színét. Az új Start
menüben több a lehetőségünk, mert
bár az oda kihelyezhető csempék csak
szögletesek lehetnek, azoknak
kétféle méretük van, változatos a
színük, csoportosíthatók, és
ábrákkal tehetjük izgalmasabbá a
hátteret.
Szép és letisztult a Microsoft által
kitalált új dizájn, de ki tudja,
hogy mikor érezzük majd túlzásnak,
hogy a programok többsége ehhez
igazodik. Nem is minden esetben
praktikus, ezért ha egy
alkalmazásnak megvan az újfajta és a
régimódi változata is, akkor sokszor
inkább a hagyományos asztalon
indítottuk el, mert ott
hatékonyabban tudunk dolgozni.
Szerencsére a Microsoft megoldása
szabadon választható, és már vannak
ettől eltérő alkalmazások is.
Nagy előny a riválisokkal szemben,
hogy egyszerre két újfajta programot
meg tudunk jeleníteni a kijelzőn.
Android
Ez a
legkönnyebben átalakítható rendszer.
Szinten minden részét le tudjuk
cserélni, még a billentyűzet
elrendezése és színe is
megváltoztatható. Természetesen
ebben a rendszerben is van egy olyan
menü, ahol csak a programok ikonjai
sorakoznak, de a főmenü ennél sokkal
színesebb, mert ott
minialkalmazásként (widget) is
megjelenhetnek programok.
Alkalmazások
vásárlása
iOS
Nem
meglepő, hogy az Apple sok appot tud
eladni, a rendszerébe épített online
szoftverboltnak vevőcsalogató
felülete van. Az App Store a
szokásos kategóriákon túl, amilyen
például a játékok, oktatási és
közösségi szoftverek csoportja, még
kezdőknek szánt alapcsomagokat is
összeválogatott, így a
felhasználónak nem kell sokat
gondolkoznia azon, hogy mivel tegye
hasznosabbá az eszközét. Az pedig a
gyakorlott júzernek segít, hogy egy
külön menüpontban elérhető az általa
korábban megvett összes program.
Ezen a platformon van miből
válogatni, több mint negyedmillió
app készült az iPadre.
Az App Store felülete szép,
informatív
Windows 8
Kínálatban még hátul kullog a
Microsoft szoftverboltja, amely
legfrissebb tudásunk szerint
tízezernél kevesebb programot
tartalmaz. Ebben persze nincsenek
benne az a sok százezer szoftver,
ami még a Windows 7-hez vagy a
korábbi verziókhoz készültek, és a
hagyományos asztali környezetben
futtathatók.
A Windows Áruház segítségével
egyetlen gombnyomással fel tudjuk
rakni a gépünkre az összes korábban
megvett alkalmazásunkat, míg az
iOS-en muszáj egyesével kiválasztani
a telepítendő appokat. A felülete
szép, de már a mostani szerény
kínálattal is átláthatatlan. A
kategóriákban csak színes ömlesztett
listákat kapunk, ami nem segít
eligazodni, ezért fontos lenne, hogy
az Áruház főoldalán több kiemelt
alkalmazás kapjon helyet, hogy
megtaláljuk a legjobbakat. Hogy mást
ne is mondjak, a „népszerű
ingyenesek” blokk alatt a fizetős
appok toplistája is elférne.
Néhány szoftvernek rendes
próbaverziója is van, amit ingyen
letölthetünk. Így nem kell több ezer
forintot kiadnunk egy olyan
szoftverért, ami igazából nem
tetszik nekünk, vagy más, mint amire
számítottunk.
Ennyi? Napok óta a Skype a
legfontosabb, ami egyébként már
megvan?
Android
Nagyon profi a Google Play
szoftverbolt, mert már a
nyitóoldalon rendszeresen találunk
aktuális, tematikus ajánlatokat,
most például Halloween ünnepéhez
kapcsolódó appokat. A szokásos
kategóriák mellett vannak olyan
gyűjtemények, amelyek a Google
munkatársainak és más szerkesztőknek
az ajánlatait tartalmazzák. Az
általános nemzetközi közönségnek
szóló listák mellett van egy
személyesen nekünk ajánlott lista
is, amelyen főleg magyar
alkalmazásokat találunk.
Sajnos a Google nem a legjobb módját
választotta annak, hogy ingyen
kipróbálhatóvá tegye a szoftvereket:
egy 15 perces időkorlát van, amelyen
belül – ha töröljük a programot –
visszakapjuk a pénzünket. Nem mindig
tudjuk 15 percen belül eldönteni,
jó-e az alkalmazás, mert vannak
olyan bonyolultabb programok,
amelyeknek a hibája nem derül ki
ilyen rövid idő alatt. Sokkal jobb
lenne demó változatok készítésére
ösztönözni a fejlesztőket.
Általánosságban elmondható, hogy a
Google szoftverboltja tudja a
legjobban felkelteni a vevők
érdeklődését, mert a színes, nagy
méretű bannerek jól bemutatják az
appokat. A Google Play a weben is
elérhető, és a böngészőből néhány
kattintással a telefonunkra
küldhetjük a megvett programokat.
Értesítők
iOS
Az
Apple nem viszi túlzásba a
felhasználók informálását: az
egyforma méretű ikonokon egyforma
piros kis számlálók mutatják, hogy
milyen sok új dolog történt. Ami
lehet ennyi új email, vagy
telepítendő frissítések, esetleg
közelgő határidejű események. Az
értesítések azonban jól személyre
szabhatók. Mindegyik alkalmazásra
kiválaszthatjuk az általunk igényelt
értesítési formát, ami lehet egy
automatikusan eltűnő szalaghirdetés,
vagy okézást igénylő jelzés. A
rendszer sajnos nem árul el sokat
arról, hogy milyen új tartalmak
vannak a képernyő tetején lévő
értesítési központban, azt
manuálisan kell megnéznünk.
Szűkszavú
Windows 8
A
Microsoft tálcán kínálja az
információkat, hiszen mindegyik
csempe élő felületként működik,
tehát meg tudja jeleníteni a
legfrissebb események értesítőit. A
naptár kiírja a következő esemény
nevét és időpontját, a levelező
ikonja néhány friss email feladóját
és tárgyát jeleníti meg, néhány
játék pedig a félbehagyott pályát
mutatja, csalogatva a júzert, hogy
ideje lenne azt befejezni. Persze
ezek az értesítések ki is
kapcsolhatók, ha nem szeretnénk,
hogy minden egyes csempén
folyamatosan pörögjenek a tartalmak.
A lezárt kijelzőn is meg tud jelenni
hat program értesítő ikonja, de ez
elég kevés információt tartalmaz,
épp csak a beérkezett levelek számát
olvashatjuk le. Emellett vannak
valósidejű értesítések, amelyek a
kijelző jobb fölső sarkán bukkannak
fel, és tűnnek el automatikusan –
ezek viselkedését, hogy bizonyos
esetekben ott is ragadjanak a
kijelzőn, nem tudjuk szabályozni.
Android
Ezen
a területen a Google a világbajnok.
Már a kijelző tetején sorakozó
ikonok elárulják, hogy milyen
programoktól kaptunk értesítőket, de
a lehúzható értesítési mezőn ennél
sokkal részletesebb információkat
kapunk. Sőt, vannak interaktív
értesítők is, amelyek ezen a
felületen is lehetővé tesznek
bizonyos akciókat – például az
Evernote a jegyzet feltöltése után
itt egy gombnyomással lehetővé teszi
a tartalom megosztását vagy a
szerkesztését.
Az értesítések legújabb formája a
Google Now nevű rendszer, amely az
Android 4.1-es verziójában jelent
meg. Ez a szoftver okosan használja
fel az adatainkat, és ha a naptárban
elmentett eseményhez a találkozó
címét is lementjük, akkor kiszámolja
az odavezető menetidőt, és ez
alapján riaszt, hogy ideje lenne
elindulni. Azt is megtanulja a
rendszer, hogy mikor és mivel
szoktunk elindulni dolgozni, és ez
alapján is automatikus
figyelmeztetést küld nekünk.
Persze a widgetek, akárcsak a
Windows 8 csempéi, rengeteg
információt meg tudnak jeleníteni.
Akár egész kijelzőre is kirakhatjuk
a naptárat vagy az emailjeinket,
hogy ezen szoftverek megnyitása
nélkül se maradjunk le semmiről.
Csak a web
számít
iOS
Egy
ideig nem volt más böngésző az Apple
eszközein, csak a vállalat saját
Safarija, de a riválisok addig
nyúzták a céget, amíg más alternatív
böngészők is megjelenési lehetőséget
nem kaptak. De maradjunk csak az
Apple saját megoldásánál, amely
egyre jobban hasonlít az OS X-es
változathoz. Egyik legjobb funkciója
az olvasó nézet, amely egy
gombnyomással kiemeli a cikkek
szövegét, így zavaró reklámok nélkül
látjuk a tartalmat. Vannak a
Safariban átrendezhető
böngészőfülek, és néhány
gombnyomással megoszthatunk
linkeket. Az iOS Safarija nem kezeli
a Flash tartalmakat. Az iCloud
segítségével a böngészőben
megnyitott lapokat más eszközeinken
is meg tudjuk nyitni.
Windows 8
A
Microsoft is kitüntetett figyelmet
kap a böngészőivel, de elsősorban a
versenyhatóságoktól. Az új operációs
rendszer segíti a
böngészőválasztást, ehhez külön
alkalmazás van a Start menüben, és a
rendszer automatikusan felajánlja,
hogy az Internet Explorerről másra
válthatunk. A Windows 8-ban alapból
is kétféle böngésző van, az egyik a
hagyományos nézetben fut, a másik
pedig modern interfésszel. Az előbbi
Adobe Flash animációkat is meg tud
jeleníteni, az utóbbi nem. Mindkét
nézetben van privát böngészési mód,
és a linkeket meg tudjuk osztani
minden olyan alkalmazással, amely
beépült a Windows 8 megosztási
rendszerébe.
Android
A
Google és kétféle böngészőt
készített az Androidhoz, de ezek
közül egyételműen a Chrome a
fontosabb (a másiknak még külön
márkaneve sincs). A Chrome is
automatikus összeköttetést biztosít
az eszközeink közt, ha a böngészőt a
Google-fiókunkba bejelentkezve
használjuk; jelszavainkat és a
megnyitott böngészőfüleket
átszinkronizálhatjuk más
eszközeinkre. A Chrome is nagyon
hasonlít az asztali változatára.
Csevegés
iOS
Mostanra egészen jól összeállt az
Apple kommunikációs platformja,
amely az iMessage üzenetküldőből és
a Facetime videotelefonból áll,
illetve ezt kiegészíti egy
egyszerűen használható levelező,
valamint a rendszerekbe beintegrált
Facebook és a Twitter. Az egész
kommunikációs rendszer nagyon
áramvonalas, átlátható, de a
közösségi hálózatokat azért
mélyebben is be lehetne építeni.
Windows 8
Az
operációs rendszer alapkészletében
van egy csevegő, amely most még csak
a Messenger és a Facebook fiókokat
kezeli. A napokban megjelent a Skype
is, de az hiába a Microsoft
tulajdona, nem épül be az
üzenetkezelőbe, és a Google Talkot
sem lehet bekötni. A beépített
levelező épp csak arra elegendő,
hogy a Microsoft kipipálhassa, ilyen
is van a Windows 8-ban.
Android
A
Google kommunikációs szolgáltatásai
kissé kaotikusak, mert nagyon sok
köztük az átfedés. A Gmail
levelezőrendszer és a Google Csevegő
stabil alapot adnak, de ezek még
kiegészültek a Google Voice
telefonszolgáltatás és a Google+
közösségi hálózat eszközeivel. Így
az Androidba plusz egy csevegő- és
telefonrendszer került. Nagy hiba,
hogy a Google ezeket még nem
integrálta. Előfordulhat, hogy ez
korábbi csevegésünket nem találjuk,
mert azt sem tudjuk, hogy melyik
platformon történt.
Médialejátszás és vásárlás
iOS
Az
iTunes a világ egyik legismertebb
online tartalomboltja, amely
teljesen átalakította a zenei
piacot. A szoftverbolthoz hasonló,
már abban az értelemben, hogy
látványos, vonzó formában tálalja az
albumokat, az embernek szinte
viszket a tenyere, hogy rányomjon a
vásárlás feliratú gombra. Legfőbb
előnye persze az, hogy hazánkban is
elérhető. Az iOS 6 fontos
médialejátszó funkciója még az
AirPlay, amivel a tableten tárolt
zenéket átsugározhatjuk más, szintén
AirPlay-kompatibilis lejátszókra,
hangszórókra, routerekre és tévékre.
Windows 8
Elméletileg 30 millió dal elérhető
az Xbox Music szolgáltatással,
amivel nemcsak egyenként vehetünk
dalokat, hanem online sugárzott
zenét is hallgathatunk (éppen úgy,
mint a rivális Deezeren). A dolog
hátulütője, hogy hazánkban egyelőre
nem elérhető. A Microsoft is
lehetővé teszi a zenék átsugárzását
más eszközökre, ráadásul a teljesen
szabványos DLNA technológia
segítségével, ami számos eszközben
megtalálható.
Android
A
Google Play boltban elméletileg
dalokat, könyveket és filmeket is
vehetünk, de ez is olyan
szolgáltatás, ami hazánkban nem
működik. Ennek van egy olyan
funkciója, amivel feltölthetjük a
saját mp3-ainkat a Google
szervereire, és onnan azokat
bármikor lejátszhatjuk. Az Android
is támogatja a DLNA szabványt, és a
Google készített egy viszonylag
olcsó, Nexus Q nevű médialejátszót,
amivel a táblagépről tévére vagy
hangfalakra sugározhatjuk a
médiafájlokat.
Térkép
iOS
Az év
egyik nagy szenzációja, hogy most az
Apple is saját térképszolgáltatással
rendelkezik, de a kaliforniai cég
nem örülhet a kritikáknak. Bár
vannak a térképen forgalmi adatok,
érdekes helyek, 3D épületek, és
rendes navigációs szolgáltatást is
kapunk, mindez közel sem olyan
kiforrott, mint a Google Térkép.
Főleg hogy a 3D megjelenítés nagyon
pontatlan, sok a hibás adat, és még
hiányoznak olyan alapvető
szolgáltatások is, mint a
tömegközlekedési járatinformációk.
Windows 8
A
Microsoft sem lehet büszke a
térképeire. A Bing Térkép hazánkban
nem túl pontos, még mindig kevés
rajta az adat, így például a
metrómegállókra sem tudunk
rákattintani, hogy megnézzük a
járatok indulását. A Microsoft
egyetlen szerencséje, hogy a
térképek összeállításában a Nokia
segíti, akinek nagyobb tapasztalata
és profibb megoldásai vannak.
Tulajdonképpen csak le kellene
másolni a Nokia mobiljain lévő
térképet, hogy a Windows 8 egy
ligában versenyezzen a riválisaival.
Android
Nem
tűnik túlzásnak az a megállapítás,
hogy ami nincs rajta a Google
térképén, az valószínűleg nem is
létezik. Már csak azért sem, mert a
cég több millió kilométernyi utat
végigfényképezett, így szó szerint
minden információ elérhető a
térképeken. Vannak 3D épületek,
bizonyos térképrészletek lementhetők
offline használatra, és elég pontos
navigációs szolgáltatást kapunk,
utazzunk akár autóval,
busszal-villamossal, vagy a
lábainkkal lépkedve.
Összegzés
A
három amerikai óriás táblagépes
platformjai nagyon különbözőek. Az
Apple zárt világában minden nagyon
kimért, ezért kevésbé kell
számítanunk kellemetlen
meglepetésekre. Mondjuk kellemeseket
is csak a következő
rendszerfrissítéstől várhatunk, az
Apple kis lépésekben adagolja az
újításokat. Megbízható, ügyes
rendszer, de az alkalmazások nem
egymással kapcsolatban, hanem
elkülönítve működnek, és a rendszer
egy kicsit régimódi.
Ennek a teljes ellentéte a Windows
8, amely nagyon modern, és a
Microsoft a nyíltság mellett a
maximális integrációt tűzte a
zászlajára. Az alkalmazások képesek
együttműködni; megoszthatnak
adatokat egymással, vagy éppen a
beépített keresővel. Előnye a régi
felhasználói felület, hátránya, hogy
az új viszont még kiforratlan.
A Google brutális fejlődési tempót
diktál, és az Android ma már az
egyik legjobban összerakott
táblagépes operációs rendszer, amely
a lehető legmodernebb
szolgáltatásokat nyújtja. Eléggé
rugalmas, ezért többféle méretű
eszközön futtatható. Nyíltsága miatt
kiválóan együttműködnek a telepített
alkalmazások.
(Forrás: Index)
ADAC
téligumi-teszt 2012
Téli
gumik kisautóktól terepjárókig
Nincs nagyon jó, csak jó abroncs az
ADAC idei, három méretben összesen
37 gumiszériát mérkőztető
téligumi-tesztje szerint.
Noha itthon éppen csak az őszbe
léptünk, az ADAC már mostanra
elkészítette jól megszokott
téligumi-tesztjét. Idén három
méretben, a kisautók, az
alsó-középkategóriások és a
szabadidő-autók osztályának
megfelelő 37 abroncsot vizsgáltak a
németek. Ez évtől sokat mesélnek az
abroncsokról a most bevezetésre
került címkék, ám azokról leginkább
az olvasható le, hogy gördülési
ellenállásuk mennyire szerény,
havon, jégen, netán esőben mutatott
jellemzőikről pedig továbbra is csak
tapasztalati úton, például a
tesztekből lehet értesülni.
Idei érdekesség, hogy „nagyon jó”
minősítést egyik abroncs sem kapott,
de meg kell jegyezni, hogy csaknem a
mezőny harmada, 11 abroncs érdemelt
jó minősítést, és csupán négy olyan
akadt, amelyektől óva intene az ADAC.
Miként azt a korábbi évekből
megszokhattuk, az abroncsok
értékelésénél legnagyobb (30
százalékos) súllyal a nedves úton
mutatott jellemzők számítottak,
ugyanis télen nedves aszfalton
autózunk a legtöbbet. Az
összpontszám további 20 százalékát
adta a havas, 15 százalékát a száraz
és 10 százalékát a jeges úton elért
eredmény, s szintén 10 százalékot
adott a kopás, valamint az
üzemanyag-fogyasztás befolyásolása,
legkisebb mértékben (5 százalékkal)
pedig a gördülési zaj számított az
ADAC értékeléséhez. A táblázatokat
olvasva fontos tudni, hogy a kisebb
pontszám jelöli a jobb jellemzőket.
Kisautós mértben
mindhárom jó minősítést szerzett,
így dobogós abroncsszéria közel
azonosan jó a nedves aszfalton
A
kisautókra jellemző 165/70 R14
méretben 15 különféle abroncsot
mérkőztetett az ADAC, a széles
mezőny ötöde, három abroncs szerzett
jó, azaz ajánlott minősítést, a
Michelin Alpin A4 leginkább nedves
és száraz úton, a Continental
ContiWinter Contact TS 800 havon és
gördülési ellenállás szempontjából,
a Pirelli Winter 190 pedig
viszonylag kiegyensúlyozott
jellemzőivel remekelt. A többi
kisautó-abroncs már csupán kielégítő
teljesítményt nyújtott az ADAC
szerint, a Barum Polaris 3 száraz
úton bizonyult gyengének, s ugyanez
mondható el a Sava Eskimo S3+-ról,
valamint a Marshal I´ZEN MW 15-ről
is. A nevesebb márkák termékei közül
a Semperit Master-Grip zajával, a
Goodyear UltraGrip 8 havas úton, a
Dunlop SP Winterresponse pedig
előbbieken túl a száraz úton
mutatott jellemzőivel is
leszerepelt. A Firestone Winterhawk
2 EVO nedves, havas és jeges úton is
gyenge volt, a Hankook Winter i*cept
RS W442 semmiben sem kirívóan, de
valamelyest minden versenyszámban
lanyha eredményeket hozott. Van még
a havon nagyon gyenge, amúgy még
megfelelő GTRadial ChampiroWinterPro
és a már száraz úton sem jó, de
nedvesen életveszélyes, egyáltalán
nem ajánlott Premiorri ViaMaggiore.
Mit ajánl kisautóra az ADAC?
Ha fontosak a havas jellemzők, a
Continental Conti Winter Contact TS
800, a Vredestein Snowtrac 3 vagy a
Semperit Master-Grip lehet jó
választás. Aki viszont
tucatautósabban, nedves úton megy a
legtöbbet, annak a Goodyear Ultra
Grip 8, a Michelin Alpin A4 vagy a
Continental Conti Winter Contact TS
8 lehet a befutó. A takarékos
abroncsot keresőknek szintén a
Continental vagy a Goodyear, a
szerény kopásút áhítóknak a Michelin
lehet a kedvence. Aki pedig minden
jellemzőből szeretne kapni, az
válassza a Continental
ContiWintercontact TS 800, a
Michelin Alpin A4 vagy a Pirelli
Winter 190 Snowcontrol egyikét. Ha
az akusztika a fontos, a Firestone
Winterhawk 2 EVO a legcsendesebb,
ellenben havon, vízen és jégen nem
nyújt sokat.
Nedves úton közepes
méretben a Goodyear Ultra Grip 8 a
legjobb
Még a
kisautókénál is szélesebb, 16
szériából álló abroncsmezőny
vizsgázott az alsó-középkategóriás
és középkategóriás modellekre
jellemző 205/55 R16 méretben. A
pontozás a kisautókénál megismert, a
táblázatban a minél kisebb pontszám
minél jobb jellemzőket mutat. A
kisautókénál eggyel több gumi közül
kettővel több, összesen 5 széria
végzett jó, azaz ajánlott
eredménnyel, illetve a méretesebb
abroncsokról az is elmondható, hogy
látványosan jobb eredményeket
mutatnak, mint a kisebbek. A
Continental Winter Contact TS 850
például havon és jégen, valamint
kopásállóságával remekelt, s ezen
területeken igen jó a második helyen
végzett, ám zajosabb, s magasabb
fogyasztást eredményező Michelin
Alpin A4 is. Jó átlagos jellemzőket
mutatott a Dunlop SP Winter Sport 4
D és a Nokian WR D3 is.
Közepes méretben a
Continental Winter Contact TS 850 a
legjobb hógumi
Az 5
ajánlott középméretű abroncs után
további 10 még kielégítő jellemzőket
hozott. A közepesek közül legjobban
a Bridgestone LM-32 szerepelt, ha
vízen jobb lett volna, egyenesen
ajánlott lenne. Vetélytársai közül a
Semperit Speed-Grip 2 száraz
aszfalton és jégen, a Vredestein
Snowtrac 3 havon, az ESA Tecar Super
Grip 7+ pedig száraz és nedves úton
nem remekelt, de még nem volt nagyon
rossz. A táblázatban a fentiek után
következők már egy-egy vagy akár
több versenyszámban alaposabban
véreztek azonban el. A Yokohama
W.drive V903A például nagyon zajos,
továbbá nedves és havas úton sem jó.
Még hangosabb a Pirelli Winter 210
Snowcontrol Serie 3, ami nem csupán
havas és nedves, hanem száraz
aszfalton sem remekelt. A Falken
Eurowinter HS449 hóban volt nagyon
rossz, a Hankook Winter i*cept RS
W442 nedves úton és zaj
szempontjából is. Az Uniroyal MS
plus 66 a hóban alig közlekedőknek
még éppen ajánlható; a teszten
minden szempontból rosszul
szerepelt, bár gyártói információk
szerint a 23. héttől módosításokkal
gyártott Syron Everest 1 azonban
senkinek sem.
Mit ajánl középkategóriás
méretben az ADAC?
Ha fontosak az általánosan jó
jellemzők, akkor az ajánlott
minősítést szerzett (ContiWinterContact
TS 850, Michelin Alpin A4, Dunlop SP
Winter Sport 4D, Goodyear Ultra Grip
8, Nokian WR D3) abroncsokkal nem
fogunk mellényúlni. Amennyiben sokat
kívánunk hóban autózni, akkor az
előbbiekből a Conti és a Michelin a
mi abroncsunk, míg amennyiben
leginkább nedves úton mennénk, akkor
a Goodyear Ultra Grip 8 lehet az
abroncsunk. A legkedvezőbb
fogyasztás eléréséhez a
kopásállóságból is jó
ContiWinterContact TS segíthet, ha
pedig csak utóbbi a fontos, ismét a
Michelin lesz a befutó.
Arányaikat tekintve a
szabadidő-abroncsok jobbak, mint a
személyautós méretekben gyártottak
Ha
nem is a tucatmodellekénél látott
mennyiségben,de a szabadidő-autók
számára is vizsgált téli abroncsokat
az ADAC. A 215/65R16-os méretben 6
gumiszéria szerepelt a teszten.
Arányait tekintve itt akadt a
legtöbb jó minősítést szerző,
konkrétan a mezőny fele, azaz három
sorozat. Ezek átlagosan jó, minden
szempontból kielégítő teljesítményt
nyújtottak, de közülük a Bridgestone
Blizzak LM-80 alacsony gördülési
ellenállásával, a Dunlop SP Winter
Sport 4D a száraz úton, míg a
Continental CrossContact Winter a
jégen mutatott jellemzőivel tűnik
ki.
További két abroncs kapott megfelelő
minősítést, a Goodyear Ultra Grip 8
kopás és nedves úton tapasztalt
jellemzők szempontjából remek,
száraz úton azonban nem az. Az olcsó
Sava nem véletlenül kerül annyiba,
amennyibe; bár kopásállóság
szempontjából a mezőny legjobbja,
száraz, nedves és havas úton
egyaránt gyenge, zajos, és gördülési
ellenállásával a mezőny
legrosszabbja. Összesített
eredményével azonban messze nem az,
hiszen a sor végén ott van még az
ismeretlen nevű Sailun Ice Blazer
WSL2, mely nedves úton a teljes
gumiteszt legrosszabbjának minősült,
senki se jegyezze meg a nevét, nem
érdemes keresni!
Mit ajánl szabadidő-autóra az
ADAC?
Az átlagon felüli általános
jellemzőket elvárók számára csakis a
három jó eredményt elért abroncsot,
azaz a Bridgestone LM-80, Dunlop SP
Winter Sport 4D, Continental Cross
Contact Winter szériákat. A hóban
sokat autózóknak a Bridgestone, a
zömében nedves úton közlekedőknek
azonban már a csupán kielégítő
általános minősítést szerzett
Goodyear Ultra Grip 8 lehet az
ideális választás, míg a
fogyasztásukat a lehető
legalacsonyabban tartani kedvelők
számára ismét a Bridgestone lehet a
legjobb. Aki pedig hosszú távra
keres alacsony kopású garnitúrát, a
Goodyear és a Sava választásával
hosszú élettartamot remélhet.
A téli gumival már rendelkezőknek is
érdemes abroncsvásárlásra
gondolniuk. Nem csupán a téli
abroncsnál minimumnak tekinthető 4
milliméteres profilmélység kell
meglegyen az abroncsokon, azok
életkora is számít. A gyártók
jellemzően öt évben maximálják a
gumik élettartamát. Vásárláskor
ezért is érdemes nézni az abroncsok
DOT-számát, mellyel egy buborékba
írt négyjegyű szám jelöli első két
karakterével a gyártás hetét,
második kettővel pedig évét. Egy
túlkoros abroncs akár még egy
korábbi teszten jól szerepelt esetén
is rosszabb lehet egy mai
másodvonalbelinél is akár, így
megjegyezhetjük, gumin spórolni
tilos, aki télen autózni szeretne,
az az üzemanyag mellett költsön a
szezonhoz illő abroncsra is.
(Forrás: 2012. október. ADAC
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx?ComponentId=25948&SourcePageId=31968)
Fagyasztott
pizzák: ha elég sajtos, már szinte
jó?
Az
olcsó mirelit pizzák tesztje során
furcsa módon nem ért akkora sokk
minket, mint amire számítottunk, és
gyomorpanaszaink sem voltak a
kóstoló után. Próbáltunk a
hiperekből/szuperekből lehetőleg
azonos, sonkás pizzákat beszerezni,
és bár nevük eltért, mind nagyjából
ugyanazt tudta. Volt köztük olaszos
nevű pizza prosciutto, angolszász
verziós ham pizza, de egyszerű
sonkás pizza is létezik. Érdekes,
hogy van olyan sonkás pizza, amin
paprika, cukkini, sőt még gomba is
van, aminek biztos örülnek azok,
akik a pénzükért szeretnek nem várt
pluszt is kapni.
Szerintünk az igazi pizza nem akad
meg a torkon, mert a feltétből
kiolvad annyi zsír, amitől a tészta
finom lesz. Kíváncsian vártuk, hogy
létezik-e olyan mirelit pizza,
amelyik tudja hozni ezt az élményt.
1. Dr Oetker Ristorante Pizza
Prosciutto
Remek illata van, a tésztája nagyon
vékony és ropogós. Jó sok sajt van a
tetején, a sonkával viszont már nem
bántak ennyire bőkezűen. A
fűszerezése megfelelő, és ebből
mindenki repetázott, sőt, az egyik
lelkes kóstoló egyből fel is
ismerte. Pont elég zsír olvadt ki a
sajtból, emiatt jó „tocsogós” lett a
pizza és így már nem is volt
probléma a kevés sonka (itt még azt
hittük, ez a mennyiség kevés...).
Nagyon szerettük!
Összetétel: 11% főtt sonka, 15%
mozarella, karragén, nátrium-nitrit,
E451, E452, E331.
2. Don Pepe "8 perc alatt
kész" sonkás pizza
Az első benyomás nem volt túl
biztató: bár sonkából arányaiban
több van rajta, mint az előző, igen
jól teljesítő versenytárson, a
sonkamennyiség azonban egyben,
egyetlen szelet formájában került
rá, ami senkinek nem jött be. Nagyon
vastag a tésztája, így felszeletelve
sokkal inkább tűnik meleg
szendvicsnek, mint pizzának. Ami nem
lenne akkora baj, ha nem tűnne ízre
is egy az egyben otthon elkészített
sonkás szendvicsnek. Ezért kár pénzt
kiadni, egyszerűbb sütni egy meleg
szendvicset! Ráadásul nagyon száraz
is, alig van rajta paradicsomszósz.
Nem kapott túl sok pontot, meleg
szendvicsként többet kapott volna…
Összetétel: pulykasonka 16 g/100
g, mozarella 16 g/100 g,
nátrium-glutamát, nátrium-aszkorbát,
rengeteg ízfokozó és mesterséges
anyag.
3. Auchan Nowaco
gyorsfagyasztott sonkás pizza
A külcsín egyértelműen jobb, mint a
belbecs. Kinézetre nagyon klassz, de
sajnos nem annyira finom. Nagyon
liszt ízű a tésztája, kevés rajta a
paradicsomszósz, és a pereme
elszárad, lepattogzik. A hagyma több
rajta, mint a sonka, és paprikát meg
cukkinit is tettek rá, ami nekünk
nem tetszett, de ez nyilván csak
ízlés kérdése. Messze van az olasz
pizzától, de azért ehető. Itt azért
muszáj még megemlíteni, hogy ezen a
pizzán analóg sajt van, ami azt
jelenti, hogy életében nem látott
még tejet, pálmaolajból,
keményítőből, tejfehérjéből, sóból
és ízfokozókból készül. Mázli, hogy
mozarellát is csempésztek bele, így
legalább az érzet haloványan megvan…
Elnyerte magának az utolsó helyet
ami nem is csoda, hiszen a hagymán
kívül sok minden nincsen rajta.
Összetétel: analóg sajt (!),
mozarella, gépsonka 0,8%, E1420,
E451, E452, E407, E301, E508, E250.
4. Trattoria Alfredo
prosciutto pizza
Egyáltalán nincsen illata (?!?!), de
ránézésre guszta. Sajnos íze sincs,
de legalább jó vékony a tésztája.
Igazából lehetne egy pizzaalap, amit
olyanra készíthet, amilyenre csak
szeretné. Meg lehet spékelni még egy
csomó sonkával és sajttal, de akár
magyaros pizzát is készíthet belőle.
Nem csoda, hogy az utolsó előtti
helyen végzett ez a feltét nélküli
pizzácska. Ami nagyon furcsa: 14,3
százalékban tartalmaz sonkát,
legalábbis a dobozára ez van írva.
Összetétel: 14,3% füst ízű
combsonka, mozarella, 6,3% eidami
sajt, 22,8% aprított paradicsom,
8%nátrium-nitirit, füst aroma.
5. Riggano Pizza Prosciutto,
még több sajttal
„Ez olyan, mint az anyu által
készített pizza, legalábbis ha a
tésztáját nézem. A feltét, az
viszont elég gyér” – foglalta össze
egyik pizzatesztelő. Pedig sajtból
rengeteg van rajta, és maga a pizza
is nagyon finom, illatos. Nem túl
fűszeres, emiatt gyerekeknek is
ajánljuk. Jó a tésztája, a
paradicsomszósz meg krémes.
Negatívum: ezen is van hagyma. A
középmezőnyben végzett és ahhoz
képest, hogy vastag tésztás a sok
sajt miatt nem akadt meg a
torkunkon, de a sonka nagyon kevéske
rajta.
Összetétel: 8,3% sajt, 4% sonka,
E451, nátrium-nitrit, füstaroma, 4%
füstölt hús, paprika.
6. Original Piccolinis
Prosciutto
Ez a pizzácska megosztotta a
kóstolókat. Volt, aki szerint
isteni, de volt olyan is, aki nagyon
lehúzta, ugyanis köze sincs a
pizzához. Nem, nem azért mert ilyen
picike, hanem mert az illata nagyon
füstölt, és az íze inkább
hasonlítható egy (mini) meleg
szendvicshez, mint pizzához. Tényleg
aranyos, hogy ennyire kicsike (ahogy
a neve is ígéri), és valószínűleg a
gyerekeknek emiatt tényleg jobban
bejön, de akkor már az ember maga is
vághatna ki ilyen kis kosárkákat egy
finom, nagyobbacska mirelitből...
Ehhez a termékhez mindenképpen
mellékeljen szalvétát, mert nagyon
zsíros a rengeteg sajttól és a
szokásos 8 százalékos sonkaadagtól.
Összetétel: 19% aprított hámozott
paradicsom, 16% edámi sajt, 8% főtt
sonka, nátrium-nitrit, füstaroma,
füstölt sonka.
7. Passionata Classica Pizza
Prosciutto
„Elképesztő vajszaga van ennek a
pizzának, úgyhogy bármennyit
fizethetnétek, akkor sem kóstolnám
meg!” – jött egy rosszalló
megjegyzés, így ezt a terméket
eggyel kevesebben kóstoltuk. Abban
mindenki véleménye megegyezett, hogy
vaj- és gombaillata van, ami azért
egy sonkás pizzától tényleg elég
szép eredmény. Mindenféle feltét van
rajta (igen, szerencsére legalább
tényleg van rajta gomba is), a
tésztája meg ropogós. Kár, hogy a
sok feltét helyett nem koncentráltak
a több sonka mennyiségre. Ez akár
egy tavaszi pizza is lehetne.
Összetétel: 6% sertéshús, sajt,
nátrium-nitrit, nátrium-glutamát,
csiperkegomba, hagyma, paprika,
nátrium-polifoszfát.
8. Iglotex sonkás pizza
„Mikor a gombalét (fekete szmötyi) a
pizzatésztára láttam lefolyni, nem
mertem megkóstolni. Nem csak azért
nem, mert nem szeretem a gombát,
hanem, mert visszataszító volt a
fekete folt a világos tésztán” –
vallott egy gombagyűlölő tesztelőnk,
és ez eléggé jellemzi a
szerencsétlen étel külsejét. Ehhez
jött még hozzá a savanykás illata, a
fakósága, és hogy sonkát nem sokat
találtunk rajta. Valóban ezen van a
legkevesebb, de nem ennyivel...
Összetétel: sonka 6%, E301, E316,
natrium-glutamát, gombák 4%,
mozarella, glutén és laktóz van
benne.
9. Tesco Value Ham Pizza
Ez volt az első pizza, amelyik még a
hazaszállítást sem bírta ki, azonnal
kiolvadt. De ennél több rosszról nem
tudok beszámolni: jó a
sonkaelosztás, mindenhol bőségesen
jutott rá (pedig amúgy nem sok van
rajta). Fűszeresen illatos, vékony a
tésztája, bár kicsivel sósabb, mint
a többi, amit kóstoltunk. Igaz, a
paradicsomszósztól tocsogott a
tészta, de hát, ez mégiscsak egy
olcsó Tesco gazdaságos termék…
Meglepően sok sonka volt rajta,
legalábbis több mint az Auchanoson.
Összetétel: pizzasonka 8%,
nátrium-nitrit, 8% sajt, 7%
vöröshagyma, 2% sűrített paradicsom,
2% paradicsom, 2% paprika,
nátrium-polifoszfát, nátrium-citrát.
10. Pizza Prosciutto
Édes a feltét (ami egy sonkás
pizzától értelmezhetetlen), nem
kifejezetten fűszeres, és kevés sajt
van rajta. A tésztája kicsit
vastagabb a megszokottnál és
keményebb is. Sok rajta a hagyma és
a paradicsomszósz, szerintünk inkább
lecsós pizzának, vagy hagymás
pizzának kellene nevezni. Érdekes,
hogy ezen is 8% a sonka, nekünk ez
nem tűnt fel!
Összetétel: sertéssonka 8%,
E1422, hagyma, sajt, sűrített
paradicsom, paprika.
Pizza |
Súly (gramm)
|
Ár (forint) |
Fajlagos ár (1000g) |
Pont |
Itt kapható |
Dr Oetker Ristorante Pizza
Prosciutto
|
320 |
599 |
1871,875 |
12,5 |
minden hiperben |
Passionata Classica Pizza
Prosciutto
|
300 |
349 |
1163,3 |
11,5 |
Spar |
Original Piccolinis
Prosciutto
|
270 |
929 |
3440,74(!) |
10,5 |
minden hiperben |
Don Pepe 8 perc alatt kész
sonkás pizza
|
375 |
719 |
1917,3 |
9 |
Tesco expressz |
Riggano Pizza Prosciutto,
még több sajttal
|
300 |
249 |
829,9 |
9 |
Aldi |
Iglotex sonkás pizza
|
300 |
239 |
796,6 |
8 |
Spar |
Tesco Value Ham pizza
|
300 |
199 |
663,3 |
8 |
Tesco |
Pizza Prosciutto
|
300 |
199 |
663,3 |
7,5 |
Lidl |
Trattoria Alfredo Prosciutto
pizza |
300 |
449 |
1496,6 |
6 |
Lidl |
Nowaco gyorsfagyasztott
sonkás pizza
|
350 |
179 |
511,42 |
5,5 |
Auchan |
A pizza:
A pizza olasz eredetű
étel, ami mára az egész
világon elterjedt.
Alapja egy kelt
tésztából készült vékony
lepénykenyér, melyet
paradicsom vagy tejföl
alapú szósszal
borítanak, és erre
különféle feltétek
kerülnek, (a
leggyakoribbak a
különféle zöldségek,
gomba és felvágottak), a
tésztát végül reszelt
sajttal szórják meg és
sütőben megsütik.
Jellegzetes fűszerei
közé tartozik az oregánó
és a pepperóni.
A neve eredetileg
különféle, kelt tészta
alapú ételeket
jelentett, valószínűleg
a picea szóból ered,
mely a latin pincere
(összegyúrni) szóból
származik. Bár
Olaszország a
szülőhazája, de rengeteg
olyan változata alakult
ki, melyek más tájak
konyhaművészetének
jellegzetességeit
viselik magukon, ilyen
például az
ananászos-sonkás hawaii
pizza a kukoricás
mexikói, vagy a
csípős,kolbászos
magyaros pizza. A
változatos feltétek
nélküli, csak paradicsom
szósszal, bazsalikommal
és mozarella sajttal
ízesített „alap”-pizzát
pizza margheritának
hívják. A félbehajtott
pizza neve calzone.
A 19. században az olasz
bevándorlók magukkal
vitték a pizzakészítés
mesterségét Amerikába,
ahonnan az 1950-es
években indult
világhódító útjára.
|
(Forrás: Index – Dívány, FVA
összeállítás, 2012. szeptember.)
Naptejteszt:
van, amelyiknél az UV-sugárzás is
egészségesebb
Már
tudjuk, hogy fokozatosan kell
szoktatnunk bőrünket a barnasághoz,
mert ha azonnal egy brazil
szambatáncos színére gyúrunk, abból
csak leégés lesz, és még bőrrák
kockázatát is növeljük. Ezért, ezek
kivédésére is kell mindenképp
valamilyen fényvédő krémet
használnunk napozáshoz. Ugyanakkor
az se jó, ha negyvenes-ötvenes
faktorszámú krémeket kenünk
magunkra, mert amellett, hogy
barnulni nem fogunk, még a
napsugárzás jótékony hatásait is
megvonjuk magunktól. Az egészséges
tehát az arany középút –
gondolhatnánk, de persze a dolog nem
ennyire egyszerű. Mert mi van a
naptejekben? Hát vegyi anyagok.
A ma kapható naptejekben általában
kémiai fényvédő anyagokat
használnak. Ezek afféle „kamikaze”-molekulák,
amik maguk nyelik el az
UV-sugarakat, és ennek hatására
átalakulnak. A bomlástermékeik
viszont gyakran olyan anyagok, amik
nem feltétlenül tesznek jót a
bőrünknek/szervezetünknek. Ezért nem
mindegy, milyen összetételű (és árú)
terméket vesz le a polcról
vásárlásnál: most ebben próbáltunk
meg segíteni.
A naptejeket használat közben is
teszteltük, roppant egyszerű módon:
kiültünk a kertbe napozni, és néha
csobbantunk egyet a medencében. A
krémeket egymástól jól elkülönítve
kentünk fel: egyiket az egyik karra,
másikat a másikra, illetve ugyanígy
használtuk a lábainkon is.
Carroten Naptej Spray, SPF 20
Nagyon klassz, hogy pumpás a naptej,
így sokkal egyszerűbb felvinni a
bőrre. Az állaga egyáltalán nem
sűrű, zsíros, inkább vizes.
Kellemes, hűsítő érzést nyújt, csak
ne lenne ennyire büdös! A krémet a
bőr gyorsan beszívja, de a szaga még
nagyon sokáig megmarad. Cserébe
legalább nagyon jól hidratál,
selymes érzetet kelt a bőrön.
Napozás előtt tíz-tizenöt perccel
fújja be magát vele, hogy biztosan
hasson. Mivel gyorsan beszívódik a
bőrbe, nem ázik le a fürdés közben
sem. Viszont nem árt a többszöri
használata, így biztosan elkerülhető
vele a leégés.
Ez a fényvédő krém elég sok
természetes anyagot tartalmaz,
amiket főként az összetevőlista
végén találhatunk meg: némi
mogyoróolaj, sárgarépa-kivonat,
béta-karotin, E-vitamin. Persze a
valódi fényvédő hatást kizárólag
kémiai fényvédő anyagokkal érik el,
fényvisszaverő anyagokat ez a kence
egyáltalán nem tartalmaz.
Összességében ez egy jól
összeállított krém, bár a
tartósítószerek parabének, a
viszkozitásnövelők pedig akrilátok.
Mi az SPF?
Faktorszám, angolul: Sun Protection
Factor. Ez a szám azt adja meg, hogy
az adott faktorszámú naptejet
használva mennyi idővel tovább
tartózkodhat a napon leégés nélkül.
Ezzel a képlettel kiszámíthatja,
hogy mennyi ideig maradhat a napon:
napozással tölthető idő (bőréhez
viszonyítva) szorozva a használt
naptej faktorszámával. Ez adja meg a
maximális napon tölthető órák
számát. Gyakorlatban: ha húszas
faktorszámú napteje van és már nem
hófehér a bőre, körülbelül húsz
percet tartózkodhat a napon leégés
nélkül. Tehát 20 x 20 = 400 perc.
Természetesen ez alatt az idő alatt,
nem árt ha többször bekeni magát és
déltől délután háromig csak
árnyékban hűsöl!
Piz Bun Tan Intensifier, SPF
30
Ez is pumpás, és az állaga rendkívül
hasonlít az előzőhöz, a Carrotenhez.
Nagyon jól hidratál, gyorsan
beszívja a bőr, és délután elég
egyszeri használni, nem fog leégni!
Korábban, kettő óra előtt viszont
nem árt, ha másfél óránként
permetezi magát. Kellemes illata
van, de egy kicsit túl édes és
intenzív. Azok vegyék, akiknek
számít, hogy mennyibe kerül egy
termék, mert árban veri az összes
többit.
Ez a krém nagyon érdekes
összetételű, ugyanis a fényvédő
faktorok mellett tartalmaz egy olyan
anyagot is, ami gátolja annak az
enzimnek a bőrbeli működését, ami a
melanintermelést leállítja. Így
sokkal több színanyag termelődik,
amitől persze gyorsan barnák
leszünk. Így ez a krém egyszerre
fényvédő és barnítókrém is.
Összetétel szempontjából egyébként
kevés természetes összetevőt
tartalmaz, ettől eltekintve elég jól
összeállított termék, bár nem
hallgatható el, nem ajánlatos
belenyúlni a bőr biológiai
folyamataiba…
IKEA naptej, SPF 30
Ez a krém nem pumpás, de szerencsére
jól adagolható, nem jön ki a fél
tubus, amikor megnyomja. Sűrű a
krém, és sajna nem is ivódik be
gyorsan a bőrbe, viszont finom az
illata, és olcsón be lehet szerezni.
Természetesen ez is véd a leégéstől,
és a vízben sem jön le a bőrről.
Ez a kence elég sok természetes,
főként biokozmetikumokban is
használható alapanyagot tartalmaz.
Kivétel ez alól persze a kémiai
fényvédő faktor meg a
tartósítószerek, de ezektől
eltekintve a lehetőségekhez és az
árához képest egy nagyon igényesen
összeállított krém. Nagy előnye,
hogy a fizikai fényvisszaverő anyag
a titándioxid, nagyon előkelő helyen
szerepel az összetevőlistán, ami
arra utal, hogy talán a fényvédő
hatás jelentős részét ez adhatja.
Dr Kelen Sun Save, SPF 10
Elég bóvli a flakonja, viszont
szerencsére elég kicsi a rés, amin a
krém kijön, tehát itt sem fenyeget a
veszély, hogy egy egész nyári adagot
kapunk a tenyerünkbe. Vizes az
állaga, felkenve mégis furán zsíros
érzetet kelt a bőrön, olyan mintha
nem szívódna be. Sajnos ennek már
nem is illata van, hanem szaga…
Fürdés után se kell újra kenni, mert
a vizet egyenesen taszítja,
többszöri használatával nem lehet
vele leégni, barnulni viszont igen.
Ennek a kencének legnagyobb
problémája, hogy sok olyan anyagot
tartalmaz, amit bőrünk ilyen-olyan
okok miatt nem tud felszívni. Emiatt
ez a krém eléggé akadályozza a
bőrlégzést, így ha enyhén leégett
bőrre kenünk belőle, akkor a jól
ismert égő érzés fokozódhat. Persze
főként kémiai fényvédő faktorokat
tartalmaz. Összességében ezt a kence
én az igénytelenül összeállított
kategóriába sorolható.
Nivea Sun Protect & Bronze,
SPF 20
Ennek a terméknek kétfajta
kiszerelése van: pumpás és sima; mi
az utóbbit próbáltuk. Finom az
illata, selymes állagú, könnyű
elkenni a bőrön, híg, de nem folyós.
Hamar beszívódik, de vigyázzon, ha
többet visz fel a bőrére, ragadni
fog! Nem engedi leégni a bőrt,
viszont tényleg hamarabb lesz színe
tőle.
Ez a kence tartalmaz egy kevés
fényvisszaverő titándioxidot is, de
ezen kívül kevés természetes
anyagot. Tartósítóként parabének,
főként kémiai fényvédő anyagok, és
sok mesterséges emulgeátor van
benne.
Sundance Carotin naptej (dm
saját márkás termék), SPF 20
Az illata semmi extra, ami szuper,
mert legalább nem büdös, mint a
legtöbb a teszteltek között! A
legklasszikusabb naptej benyomását
kelti, nem túl sűrű, nem túl vizes;
pont jó. A flakon szerencsére jó
strapabíró, biztosan nem fog
kifolyni a táskában. Könnyen
beszívódik a bőrbe, és nem hagy
zsíros érzetet maga után.
Használatakor a bőr nem ég le, de
nagyon szépen lehet vele barnulni.
Ez a kence – fényvédő anyagként –
főként az összetevőlista végén
olvasható természetes
antioxidánsokat és
gyulladáscsökkentőket tartalmaz, meg
persze sárgarépa-kivonatot.
Ezenkívül van benne némi
fényvisszaverő titándioxid is. Ettől
eltekintve többnyire természeteshez
hasonló kémiai szerkezetű anyagokat
tartalmaz, nyilván a kémiai fényvédő
faktorokon kívül. Az
árkategóriájából, sőt, még egy
kicsit drágább termékek közül is
kitűnik a természetes komponensek
nagy számában, és a többi összetevő
lehetőleg bőrbarát kiválasztásában
is. És ráadásul nem tartalmaz
parabéneket tartósítószerként.
Sun Ozon naptej (Rossmann
saját márkás termék), SPF 30
Jellegzetes naptej illata van, a
krém nem ragadós, viszont egy
filmszerű réteget képez a bőrön, ami
nagyon lassan szívódik fel. Taszítja
a vizet, és nem hagyja leégni a
bőrt.
Ez a naptej egy nagyon egyszerűen
összeállított kence. Tartalmaz a
kémiai fényvédő faktorok mellett
fényvisszaverő titándioxidot is, és
van benne némi gyulladáscsökkentő
shea vaj is, de ezen kívül nemigen
van benne természetes anyag. Előnye
azonban, hogy legalább nem tartalmaz
parabéneket sem tartósítószerként.
Naptej
|
Térfogat
|
Ár/forint/
flakon
|
Fajlagos ár/forint/100 ml
|
Szakértői vélemény 1-5
|
Piz Bun Tan Intensifier
|
150 ml
|
5500
|
3667
|
1
|
Nivea Sun
protect & Bronze
|
200 ml
|
3600
|
1800
|
1
|
Carroten
|
200 ml
|
1670
|
835
|
3
|
Dr Kelen sun save
|
150 ml
|
1100
|
733
|
1
|
Sundance Carotin naptej
|
200 ml
|
1000
|
500
|
4,5
|
Sun Ozon naptej
|
200 ml
|
400
|
200
|
3,5
|
IKEA naptej
|
nincs adat
|
nincs adat
|
nincs adat
|
3
|
Ha a
fentiek alapján nincs teljesen
meggyőzve arról, hogy tényleg
szeretne ilyen vegyi anyagokat
magára kenni, házilag is készíthet
magának naptejet. A saját készítésű
naptej előnye, hogy ön határozza
meg, milyen anyagokat tartalmazzon,
egyszerűen előállítható,
biztonságosan véd, vízlepergető
hatású, és nem mellékesen értékes
bőrbarát összetevőket tartalmaz. A
szervezetre semmilyen káros hatással
sincs, és az sem mellékes, hogy 100
ml belőle körülbelül 670 forintra
jön ki. Ha szeretné tudni, hogyan és
miből készítheti el, ajánlunk pár
receptet.
Ha pedig egyáltalán nem szeretne
naptejet használni, napozásnál
mindenképp vegye figyelembe az
alábbi UV-index táblázatot!
Az UV-index a Nap ultraibolya
(másként ultraviola) sugárzásának
értékéből képzett, dimenzió nélküli
szám. A vele kapcsolatos
tudnivalókat az alábbi táblázat – az
Amerikai Egyesült Államok
Környezetvédelmi Hivatala által
közzétett UV Index scale (UV-index
skála) című weboldal kivonata –
tartalmazza.
UV-index |
Jellemző |
Hatás |
Védekezési javaslat |
1–2
|
Alacsony |
Gyakorlatilag veszélyetelen
|
Fényes nappal viseljen
napszemüveget. |
3–5
|
Mérsékelt
|
Enyhén veszélyes
|
Legyen elővigyázatos,
szabadban takarja magát
megfelelő ruházattal. |
6–7 |
Magas |
Veszélyes
|
Kevesebbet tartózkodjon a
napon 10 és 16 óra között. |
8–10
|
Nagyon magas
|
Nagyon veszélyes
|
A fedetlen bőrfelület hamar
leéghet, lehetőleg kerülje a
napot 10 és 16 óra között. |
10 fölött
|
Extrém |
Rendkívül veszélyes
|
A fedetlen bőrfelület percek
alatt leéghet, ne
tartózkodjon a napon 10 és
16 óra között. |
Mik azok az UV-sugarak?
A Napból különböző hullámhosszú
fények összessége éri el a Föld
felszínét. Kémiai hatásuk
szempontjából a Napból érkező
ibolyántúli sugarak (ultraviola,
röviden UV-sugarak) három részre
oszthatók: UV-A, UV-B és UV-C
sugarakra. Az UV-A sugarak nem nagy
energiájúak, nem serkentik a
melanintermelést, cserébe viszont
felelősek lehetnek a bőr
öregedéséért. Az UV-B sugarak a
„bűnösök” abban, hogy leégünk, de
jótékony hatásuk, hogy lebarnítanak.
Ráadásul, ezek felelősek a bőr és a
szervezet D-vitamintermeléséért is.
Az UV-C sugarak igazán nagy gondot
okozhatnának, ha a Föld légköre el
nem nyelné nagy részüket, mire
elérik a bolygó felszínét.
Mire figyeljen napozásnál?
Megfelelő védelem mellett nyugodtan
sütkérezhet, de néhány szabályt
tartson szem előtt:
-
Ne napozzon a legmelegebb
időszakban: délelőtt tizenegy és
délután három óra között.
Nemcsak a meleg miatt persze,
hanem mert ilyenkor legerősebb a
napsugárzás káros UV-tartománya
is.
-
Tartsa be a fokozatosságot:
először csak tíz-tizenöt percre
feküdjön ki a napra, utána ezt
az időt fokozatosan növelheti.
-
Igyon sok folyadékot! Hajlamosak
vagyunk csak akkor elővenni a
vizes flakont, amikor le kell
öblíteni a lángost vagy a
kukoricát. Akkor is próbáljon
meg inni (és fontos, hogy
lehetőleg vizet, ne üdítőket
vagy alkoholt), amikor nem is
érzi, hogy szomjas.
Ha utál időre napozni, viseljen
karszalagot
A karszalag használata: A vízálló
karszalagot úgy fejlesztették ki,
hogy az emberi bőrhöz hasonlóan
beszívja a napvédőt. Tegye a
csuklójára a szalagot és kenje be
naptejjel. Lubickolás után ugyanúgy
törölje meg ezt is mint a testét,
ezáltal a napvédő ugyanannyira jön
le a karszalagról, mint a bőrről.
Így hiteles információval tud
szolgálni! A karszalagok az UV-A és
UV-B sugarakat mérik: az
elszíneződése a napból nyert
energiától függ, a színváltozás
sebessége pedig attól, milyen
mennyiségű ultraviola fényt kap a
szalag.
(Forrás: Index, Dívány)
Jól
vizsgáztak a bankok
ügyfélszolgálatai
Az
internetes lap öt bankot tesztelt,
arra voltak kíváncsiak, első látásra
milyen az internetes felületük,
könnyen megtalálható-e a telefonos
ügyintézés száma; milyen a telefonos
ügyintézés, mennyi időt kell
várakozni, míg egy ügyfélszolgálatos
felveszi a kagylót, mennyire
udvarias, és lehet-e tőle választ
kapni a bennünket érdeklő kérdésre.
Az öt bank közül az FHB Kereskedelmi
Bank Zrt. ügyfélszolgálata volt a
leggyorsabb, a K&H Bank Zrt.-é a
legtürelmesebb.
HB Bank Zrt., várakozási idő: 40
másodperc
Az FHB arculati színei látványosak.
A fontosabb elemek mind a weblap
tetején helyezkednek el, kivéve a
legfontosabbat, a 24 órában hívható
telefonszámukat, ami a képernyő
közepén jobb oldalra került. Ez
természetesen nem akkora probléma,
mert legalább fel van tüntetve, de
rakhatták volna az oldal jobb felső
sarkába is.
Alig telt el kicsengéssel negyven
másodperc, egy kedves ügyintéző
illedelmesen köszönt, és ezt a
modort végig meg is őrizte.
Kérdésemre, miszerint
internetbankolás alkalmával
forintátutalásnál bankon belül,
illetve kívül mennyi idő alatt
érkezik meg az egyik számláról a
másikra a pénz, gyors, rövid és
kielégítő választ kaptam: bankon
belül pár perc, bankon kívül egy nap
(de csak akkor, ha 16:30-ig
megérkezik az utasítás). Kellemes
hír, hogy ha valami miatt személyes
ügyintézésre van szükség, telefonon
időpontot lehet egyeztetni, így
elkerülhető a bankfiókban az akár
fél- vagy háromnegyed órás
várakozás.
Aki pedig nem akarja a saját
telefonszámláját megterhelni, csak
töltsön ki online pár rubrikát, és
hívassa vissza magát a bank egyik
alkalmazottjával. Mi kipróbáltuk és
működik: harminc perc múlva már
csengett is a telefon.
K&H Bank Zrt., várakozási
idő: 4 perc 5 másodperc
Az öt bank közül a K&H weboldala az
elsőre legáttekinthetőbb: jók a
színei, nincsen rajta fölösleges
adat, és kövér betűkkel van kiemelve
az oldal tetején az ügyfélszolgálat
telefonszáma. Sajnos hosszú percek
és telefongomb-nyomkodások előzték
meg azt, hogy eljussak egy telefonos
munkatársig. Az ügyfélszolgálatos
viszont ennél a banknál is nagyon
segítőkész volt, szívélyesen
válaszolt minden kérdésemre azok
után is, hogy harmadjára is úgy
tettem, mintha nem érteném, miről
beszél. Minden elismerésem a
türelméért! Ha azon tudnának
változtatni, hogy sokáig kell várni,
amíg felveszik a telefont,
hibátlanok lennének. A K&H-nál is
lehet időpontot egyeztetni, így
elkerülve a hosszas sorban állást és
idegeskedést, amit a várakozás okoz.
OTP Bank Zrt. várakozási idő:
2 perc 31 másodperc
Azt már megszokhattuk, hogy az OTP
Bank színe zöld, de túl sok ez a
weboldalukon, legalábbis a zöldnek
ennyiféle árnyalatában. Az oldal
nehezen átlátható, és a legalján
megbúvó telefonszámot is nagyon
nehéz kiszúrni. Többször görgettem
az egeret oda-vissza, de csak hosszú
percek elteltével sikerült
megtalálni vékonyka betűket és
számokat. A weboldal közepén egy
flash-es reklám van, ami idegesítően
villog az ember szeme előtt, amíg
éppen valamit szeretne megtalálni. A
jobb felső sarokban a (nagyon
hasznos) kereső van, aminek
segítségével bármit célirányosan
lehet keresni.
Az
automata több mint két percen
keresztül hajtotta az igazát, aztán
hirtelen kapcsolt egy
ügyfélszolgálatoshoz, akinek
valószínű nem volt jó kedve, mert
elkezdett akadékoskodni.
Megkérdeztem, hogy milyen az
alapcsomagjuk, erre ő
visszakérdezett, hogy milyen
szolgáltatásokat (SMS, internet
bank, készpénz-felvét stb.)
szeretnék igénybe venni. Persze
értem én, hogy segíteni szeretne,
hogy megtalálja a számomra
legideálisabb csomagot, de ha
egyértelműen az alapcsomagról
kérdezem, akkor engem az érdekel,
hogy milyen az alapcsomag. Végül ő
is megértette, hogy mit kérdezek, és
elmondta az adatokat, majd a
biztonság kedvéért hozzátette: a
Lakossági Net csomag az egyik
legjobb.
Itt is lehet telefonon keresztül
időpontot foglalni, sőt az a
legegyszerűbb módja ennek, ha a 3
666 388-as telefonszámot hívja, és
amikor az automata bejelentkezik,
megnyomja a nyolcas gombot.
Budapest Bank, várakozási
idő: kereken 2 perc
A Budapest Bank Nyrt.-nek a
weboldala struktúrában kicsit
hasonlít a K&H Bankéhoz: nincs semmi
csecse-becse a főoldalon – a 25.
születésnapi ínycsiklandó tortájukat
és a hirdetést leszámítva. Ezektől
eltekintve jól átlátható az oldal,
csak éppen itt sem sikerült a
telefonszámot jó helyen feltüntetni,
legalábbis első ránézésre nem
található. A diszpécser viszont
kedvesen adott választ minden
kérdésre, kár, hogy a tájékoztatója
alapján elég drágának tűnik náluk a
bankolás.
Citibank, várakozási idő: 2
perc 35 másodperc
Reklám és rengeteg betű jellemezi
leginkább a Citibank Magyarországi
Fióktelepe honlapját – az ügyintézés
telefonszámát meg csak nagyon
nehezen lehet rajta megtalálni.
Közvetlen e-mail elérést nem is
lehet találni, ami érthetetlen!
Átláthatatlan, weblap de cserébe
legalább nem annyira színes. A
telefonos ügyintéző viszont
rendkívül precíz volt, és tényleg
mindig csak arra adott választ, amit
kérdeztem.
(Forrás INDEX
http://divany.hu/shopaholic/2012/04/22/bankok/
2012. április 22.)
Cégek, melyek gyorsaságát 2010.
májusában teszteltük, most megnéztük
mi változott kettő év alatt.
Mobil szolgáltatók, elveszett
SIM bejelentése.
Telenor (1220) 1 perc 44 másodperc
T-Mobile (1430) 2 perc 11 másodperc
Vodafone (1270) 1 perc 25 másodperc
Internet szolgáltatók,
hibabejelentés.
DIGI (1272) 2 perc
Invitel (1443) 2 perc 50 másodperc
UPC (1221) 1 perc 46 másodperc
Közművek, hibabejelentés
ELMŰ (06-40-383-940) 26 másodperc
EON (Weboldalon feltüntetett egyik
hibabejelentő telefonszám nem
létezik!) 36 másodperc
Fővárosi Gázművek (06-40-474-474) 1
perc 22 másodperc
Fővárosi Vízművek (06-40-247-247) 1
perc 11 másodperc
Tigáz (06-80-300-300) 39 másodperc
BKV (06-1 / 258-4636) 3 perc 38
másodperc
Volánbusz (06-1 / 219-8079) Azonnal,
egy kicsengést követően(!)
(Felmérésünk nem reprezentatív,
egyhívásos módszerrel készült. A
mérés időtartama a kapcsolástól az
ügyfélszolgálatos élőszavas
bejelentkezéséig tartott. )
|
|